Twenty-Seven; Uma; Skin; S.M.I.B.D.; 11 Eggrolls; Autumn Must Be Money; Waiting; Chris&CathyBFFs4EvahEver.
[more]
Restroy to formacja prowadzona przez kontrabasistę i kompozytora Chrisa Dammana. Trzon składu Restroy poza liderem tworzą saksofonista Nick Anaya i trębacz James Davis. Jednak dopiero zaangażowanie do projektu siedmiu dodatkowych muzyków sprawia, iż muzyka formacji wzbogacona o dźwięki takich instrumentów jak skrzypce, wiolonczela, flet czy tabla mieni się ogromem barw i zachwyca bogactwem brzmienia. Kompozytorem niemal całego materiału wypełniającego album "Saturn Return" jest lider projektu Chris Dammann. Wyjątkiem jest temat "Skin" przygotowany do programu przez skrzypaczkę i wiolonczelistkę Catherine Monnes. Na płycie wydanej przez Milk Factory Productions znajdziemy zarówno elementy muzyki etnicznej jak i klasycznej, podane w doskonale przyrządzonym afro jazzowym sosie.
Otwierająca album kompozycja "Twenty-Seven" w doskonałym stylu wprowadza nas w specyfikę maniery wykonawczej formacji amerykańskiego kontrabasisty. Silnie zarysowana linia melodyczna, bogata instrumentacja i dostrzegalny duch muzycznej filozofii spod znaku legendarnego Sun Ra. Zastosowanie egzotycznie brzmiących instrumentów kojarzących się z estetyką uduchowionego afro jazzu, następujące po sobie partie solowe poszczególnych muzyków, stylowe, niemal odrealnione wokalizy... Wielokrotnie spotykamy się słuchając ogromu publikacji płytowych zza Oceanu z podobną estetyką. Jest jednak w muzyce formacji Restroy wyjątkowy autentyzm i dusza, co stawia album "Saturn Return" poza wszelkimi podejrzeniami o muzyczne hochsztaplerstwo czy próbę imitacji. Każdy kolejny fragment płyty posiada konkretny przekaz i stanowi sukcesywnie stawiany krok w dokładnie przemyślanej filozoficznej koncepcji. Chris Dammann zgromadził muzyków, doskonale czujących istotę jego kompozycji przygotowanych na dwie sesje (w Chicago i Virginii) podczas których dokonano tych nagrań.
Dołączenie do programu albumu kompozycji: "Skin" wiolonczelistki Catherine Monnes, udzielającej się w takich muzycznych kolektywach jak New Music Ensemble czy ReverbNation okazało się doskonałym uzupełnieniem wizji Chrisa Dammanna.
Wyjątkowy pokaz kreatywnej, naturalnej i szczerej improwizacji poznajemy podczas tematu "S.M.I.B.D.", a niekonwencjonalne zastosowanie melotronu i elektronicznie preparowanych efektów podczas "11 Eggrolls", w zaskakującym stopniu dodaje przestrzeni, nie burząc jednocześnie wyjątkowej aury towarzyszącej nam podczas słuchania całego albumu.
Fenomenem każdego z utworów wypełniających "Saturn Return" jest fakt, iż każde z poszczególnych nagrań zamyka się w ramach pięciu - sześciu minut, zawierając w sobie treść dla której przekazu wielu artystów poświęcić musiałoby cały album. Mimo to w najmniejszym stopniu nie odczuwamy podczas słuchania "Saturn Return" jakiegokolwiek przeładowania czy pośpiechu. Muzyka sączy się w naturalny, nieskrępowany sposób bezwarunkowo emitując duchowe wibracje i hipnotyzując swym klimatem.
Spośród wielu jazzowych albumów jakie trafiły do mnie w ciągu pierwszych czterech miesięcy 2016 roku zza Oceanu, to bezwzględnie jedna z najciekawszych płyt.
Premiera płyty 6 maja 2016.
Robert Ratajczak
_____________________________________________________________________
RESTROY: Saturn Return
CD 2016, Milk Factory Productions MFP-009
program:
1. Twenty-Seven
2. Uma
3. Skin
4. S.M.I.B.D.
5. 11 Eggrolls
6. Autumn Must Be Money
7. Waiting
8. Chris&CathyBFFs4EvahEver
personel:
Nick Anaya - saksofon
James Davis - trąbka
Catherine Monnes – skrzypce, wiolonczela
Chris Dammann – bass
oraz:
Gina Sobel – flet
Tim Stine – gitara
Daniel Richardson, Dylan Andrews – perkusja
Loren Oppenheimer– tabla, frame drum
Matt Wyatt – instr. perkusyjne, elektronika
_____________________________________________________________________