│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

25.4.16

Penderecki - Concertos for String Instruments and Orchestra /2015/

Capriccio per violino ed orchestra; Concerto per violoncello ed orchestra; Concerto per viola ed orchestra; Largo per violoncello ed orchestra.








Kolejną płytą wydaną w ekskluzywnej serii wytwórni DUX poświęconej twórczości Krzysztofa Pendereckiego jest album "Concertos for String Instruments and Orchestra", podzielony niejako na dwie części, spośród których pierwsza zawiera powstałe w latach 1967 i 1972: Kaprys na skrzypce i orkiestrę oraz Koncert na wiolonczelę i orkiestrę. Ewenementem w zakresie instrumentacji pierwszych dwóch kompozycji jest innowacyjne wykorzystanie gitary basowej, harfy, harmonium i piły - instrumentów wnoszących do Kaprysu na skrzypce i Koncertu na wiolonczelę powiew awangardy i eksperymentu, które mimo upływu lat od skomponowania utworów robią doprawdy ogromne wrażenie. Warto pamiętać, iż Penderecki w latach 60-tych uchodził za kompozytora bardzo odważnego i chętnie eksperymentującego z materią muzyczną. Dowodem otwarcia polskiego twórcy na rozmaite formy są legendarne już dziś "Fluorescencje na orkiestrę" (1962) z zastosowaniem efektów cięcia drewna i metalowych rur, a wykonywane z udziałem m.in. maszyn do pisania.
Druga część płyty to już sylwetka kompozytora bardzo dojrzałego i wolnego od ekstrawaganckich eksperymentów. To przejmujący siedmioczęściowy Koncert na altówkę i orkiestrę (tu wykonany w opracowaniu na wiolonczelę z roku 1989), oraz 25-minutowe liryczne, pełne nostalgii wielowątkowe Largo.
Nagrań dokonała w grudniu 2015 roku w Studio Koncertowym Polskiego Radia w Warszawie im. Witolda Lutosławskiego pod batutą kompozytora oraz Macieja Tworka, Polska Orkiestra Iuventus z doskonałymi solistami: polską skrzypaczką Patrycją Piekutowską (doktorem habilitowanym sztuk muzycznych i profesorem nadzwyczajnym Akademii Sztuki w Szczecinie), oraz wiolonczelistami: Jakobem Spahnem z Niemiec, Ivanem Monighettim z Rosji (ostatnim uczniem Mścisława Rostropowicza) i peruwiańsko-urugwajskim wirtuozem Claudio Bohorquezem. Tak staranny dobór solistów pod względem indywidualnych predyspozycji, do każdej kompozycji z osobna, zapewnia wyjątkowe brzmienie całości płyty, mieniącej się kalejdoskopem kilku odmiennych wirtuozerskich charakterów.
W zakresie kompozycji, utwory koncertujące na instrumenty smyczkowe, których przegląd znajdziemy na tym srebrnym krążku, zdają się w pełnej krasie ukazywać ogrom temperamentu twórczego wybitnego polskiego kompozytora. Płyty z muzyką Krzysztofa Pendereckiego wydawane przez DUX stanowią doskonały i bardzo wnikliwy przegląd rozmaitych gałęzi twórczości kompozytora, a każdy kolejny album tej serii stanowi wyjątkową pozycję fonograficzną.
Płyta ukazała się 9 marca 2016 roku.

Robert Ratajczak

 ___________________________________


Penderecki - Concertos for String Instruments and Orchestra
CD 2015, DUX 1275

Krzysztof Penderecki:
 1. Capriccio per violino ed orchestra
 2. Concerto per violoncello ed orchestra
Concerto per viola ed orchestra (version for cello):
 3. I Lento
 4. II Vivace
 5. III Meno mosso
 6. IV Vivo 
 7. V Tempo I
 8. VI Vivo 
 9. VII Lento (Tempo I)
10.Largo per violoncello ed orchestra

wykonawcy:
Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus (Krzysztof Penderecki, Maciej Tworek - dyrygent)
soliści:
Patrycja Piekutowska - skrzypce
Claudio Bohórquez, Ivan Monighetti, Jakob Spahn - wiolonczela

_________________________________________