│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

17.5.16

Nash: Trik /2016/

Astrożona; Granice; Ślady; Między miastami; Twoimi ustami; Ktoś; Mandalay; Szanghaj; ID; Gołąb; Pogoda; Bajka.








Pod nazwą Nash kryje się duet wokalistki Anny Gadt, znanej m.in. z formacji Fizz The Fire oraz wspaniałej płyty: "Breathing" (2013) tworzony wraz z pianistą Miłoszem Wośko. Konstelacja ta doczekała się pierwszej autorskiej płyty opublikowanej pod tytułem "Trik", w swej formie łączącej brzmienia akustyczne z elektroniką. W realizacji projektu artystów wsparli multiinstrumentalista Andrzej Izdebski (będący też producentem albumu), Robert Rasz (perkusja) oraz szczecińska sekcja instrumentów dętych i smyczkowych. Album wypełnia dwanaście piosenek w odrealnionym, chwilami baśniowym klimacie, z którym doskonale harmonizuje ciekawy projekt graficzny okładki albumu.
Anna Gadt podobnie jak na swym poprzednim ,utrzymanym w jazzowej konwencji albumie, tak i tu w klimacie baśniowych piosenek śpiewa z niezwykłą lekkością nie pozbawioną jednak siły i ekspresyjnych uniesień.
O wyjątkowym brzmieniu oprawy instrumentalnej tych uroczych utworów, w dużej mierze decyduje oryginalne instrumentarium łączące z sobą dźwięki waltorni, skrzypiec i klarnetu basowego doskonale harmonizujące ze stylowym, nawiązującym do estetyki lat 70-tych pianinem Yamaha CP-70, których błyskotliwym wirtuozem jest Miłosz Wośko.
Wyjątkowymi ornamentami ozdabiającymi poszczególne piosenki są instrumentalne partie solowe wnoszące do utworów mnóstwo przestrzeni i powietrza. Takim przykładem może być ciekawa partia flugelhornu podczas otwierającej całość "Astrożony", czy "snujące się" w tle dźwięki przesterowanej gitary w trakcie "Między miastami" i "ID".
O stylistykę country delikatnie ocierają się "Granice", a w refleksyjny nastrój zabierają nas "Ślady" oparte na świetnie spreparowanych w tle dźwiękach perkusji, "Gołąb" stylowo oprawiony dźwiękami fortepianu i zahaczająca o psychodelię "Pogoda".
Wyjątkowy urok ma w sobie świetnie zaaranżowana piosenka "Twoimi ustami"; piękne wielogłosy w tle, gitara brzmiąca niczym banjo i podniosła część środkowa z wykorzystaniem szerokiego brzmienia instrumentów dętych. W ciągu czterech i pół minuty udało się muzykom wytworzyć ujmujący i bezwarunkowo wciągający muzyczny mikrokosmos.
Tak jest z niemal każdym utworem wypełniającym "Trik". Mimo świetnej konstrukcji albumu jako całości, każdy z kilkuminutowych wypełniających go utworów doskonale brzmi również w oderwaniu od programu płyty, stanowiąc niezależną muzyczną nowelę.
Najbardziej rytmicznym tematem zdaje się być pilotujący ukazanie się albumu "Mandalay", poparty dostępnym w sieci jeszcze przed premierą płyty, ciekawie zrealizowanym teledyskiem.
W wielu nagraniach uwagę przykuwa specyficzne brzmienie perkusji, robiące wrażenie jakby wyszło z warsztatu Phila Spectora. Esencją tego co mam na myśli delektujemy się w "Bajce" kończącej 47-minutowe spotkanie z muzycznym światem Nash.
Album doskonale odświeża konwencję tradycyjnej polskiej piosenki z mądrym tekstem, mieniącej się wyrazistą melodyką a jednocześnie plasującej się bardzo daleko od wszechogarniającego nas dziś kiczu i banału. Zaaranżowanej nowocześnie, lecz wolnej od nadmiernej ilości elektronicznych rozwiązań i tanich efektów dźwiękowych.
"Trik" to album zabierający nas w środowisko dalekie od otaczającego nas zewsząd zgiełku i rozgardiaszu. Emanuje spokojem niosąc wytchnienie i stwarzając złudzenie zatrzymania czasu. Prawdziwe muzyczne antidotum.
Album ukazał się 9 maja 2016 roku.

Robert Ratajczak



_____________________________________


Nash: Trik
CD 2016, Fonobo CDMTJ 11619

program:
 1. Astrożona
 2. Granice
 3. Ślady
 4. Między miastami
 5. Twoimi ustami
 6. Ktoś
 7. Mandalay
 8. Szanghaj
 9. ID
10.Gołąb
11.Pogoda
12.Bajka

personel:
Anna Gadt - głosy
Milosz Wośko - instr. klawiszowe
Andrzej Izdebski - gitary, instr. klawiszowe, programowanie
Robert Rasz - perkusja
oraz:
Dawid Kostrzewa, Oleksandr Melnychenko - waltornia
Marcin "Pepe" Olkowski - flugelhorn
Tomasz Kupski - puzon
Piotr Piechocki - klarnet basowy
Michał Buczkowski - skrzypce
Paweł Stankiewicz - gitara
Bronek Szałański - saksofon

_________________________________________