│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

14.7.16

Dick OATTS / Maths HOLMQUIST New York Jazz Orchestra: A Tribute ToHerbie +1 /2016/

Cantaloupe Island; Chameleon; Dolphin Dance; Eye Of The Hurricane; Stevie R.; Maiden Voyage; Jessica; Watermelon Man; Toys.
[more]
Podjęcie się nagrania najpopularniejszych utworów Herbiego Hancocka w nowych wersjach zdaje się przedsięwzięciem z góry skazanym na niepowodzenie. Jednak to co zrobili z ośmioma tematami wielkiego pianisty Dick Oatts i Mats Holmquist wraz z kilkunastoosobowym składem New York Jazz Orchestra, dalece wybiega poza próbę odtworzenia magii takich utworów jak: "Cantaloupe Island" czy "Watermelon Man". Panowie totalnie przearanżowali każdą z kompozycji Hancocka na olbrzymią 14-osobową sekcję dętą, nadając utworom zupełnie nowe brzmienie.
Szefowi big bandu, kompozytorowi i aranżerowi szwedzkiego pochodzenia Matsowi Holmquistowi udało się zebrać grono najlepszych nowojorskich sidemanów, pośród których poza liderem, wybitnym saksofonistą Dickiem Oattsem warto wymienić, podobnie jak on wywodzących się z legendarnej Vanguard Jazz Orchestra: trębacza Nicka Marchione i puzonistę Johna Mosca.
Innowacyjne aranżacje w większym stopniu niż dynamikę, eksponują zaklętą w kompozycjach kolorystykę i tonację. Każdy z utworów wyposażony jest w jasną i harmonijną teksturę, nadającą znanym tematom wyjątkowej świeżości. Mimo potężnego brzmienia big bandu, muzykom w każdym z utworów przygotowanych pierwotnie z myślą o małych składach, udało się zachować ich pierwotną delikatność i subtelny charakter.
Płytę zatytułowaną "A Tribute To Herbie +1" uzupełnia wpleciona w program  własna kompozycja Matsa Holmquista dedykowana temu projektowi: "Stevie R.".
Grono wybitnych amerykańskich instrumentalistów złożyło tym albumem hołd pianiście i kompozytorowi, którego kariera trwa od... ponad 60 lat. Hancock zadebiutował bowiem już w wieku 11 lat grając wraz z Chicago Symphony Orchestra utwory ...Mozarta. Kto wie czy jego późniejsza kariera nie potoczyłaby się w kierunku muzyki klasycznej, gdyby muzyk nie przeprowadził się 10 lat później do Nowego Jorku gdzie poznał ludzi związanych z legendarną dziś wytwórnią Blue Note i muzyków takich jak Donald Byrd, Dexter Gordon i Freddie Hubbard. To właśnie pierwszy z wymienionych jazzmanów usłyszawszy grę 20-letniego wówczas pianisty dostrzegł tkwiące w nim atrybuty muzyka improwizującego i zaprosił go do swego zespołu. Muzyka Herbiego Hancocka ewoluuje przez całe lata, ulegając aktualnie panującym trendom lecz zachowując zawsze najwyższy znak jakości.
Doskonale, że tematy stanowiące dziś żelazną klasykę jazzu, doczekały się tak starannego orkiestrowego opracowania, perfekcyjnej rejestracji i publikacji w formie tej płyty.
Album ukazał się w lutym 2016 roku.

Robert Ratajczak

_____________________________________________________________________

 

Dick OATTS / Maths HOLMQUIST New York Jazz Orchestra: A Tribute To Herbie +1
CD 2016, Mama Records MAA 1049

program:
1. Cantaloupe Island
2. Chameleon
3. Dolphin Dance
4. Eye Of The Hurricane
5. Stevie R.
6. Maiden Voyage
7. Jessica
8. Watermelon Man
9. Toys

personel:
Dick Oatts, Mark Gross, Walt Weiskopf, Robert Nordmark, Frank Basile - saksofony
Nick Marchione, Jon Shaw, Tatum Greenblatt, Frank Brodahl, Joe Magnarelli oraz Jakob Gudmundsson - trąbki i flugelhorny
John Mosca, Larry Farrell, Steen Nikolaj Hansen, Max Seigel - puzony
Paul Meyers - gitara
Adam Birnbaum - fortepian
Martin Wind - kontrabas
John Riley - perkusja

_____________________________________________________________________


opisy płyt z muzyką Herbiego Hancocka: