PŁYTY A-Z  :  │ A B C D E F G H I J K L M N O P Q  S  T │ U  V │ W  Y  Z 

niedziela, 9 października 2016

BLACK STRING: Mask Dance /2016/

Seven Beats; Growth Ring; Mask Dance; Flowing, Floating; Song From Heaven; Dang, Dang, Dang; Strangeness Moon.
Instrumenty o tak egzotycznych nazwach jak geomungo, daegeum, yanggeum czy janggu słyszymy na płycie firmowanej przez koreański kwartet Black String. Dziedzictwo kulturowe czwórki artystów zdecydowanie warte jest poznania, tym bardziej że w ludowej muzyce z Korei od zawsze obecna była improwizacja, i to na bardzo długo zanim gdy termin ten zaczęto utożsamiać z jazzem.
Poza sześcioma utworami skomponowanymi przez liderkę zespołu Yoon Jeong Heo, grającą na sześciostrunowym instrumencie geomungo, w programie albumu znajdziemy transkrypcję koreańskiego utworu ludowego pod angielskim tytułem "Song From Heaven", a jeden z utworów ("Flowing, Floating") inspirowany jest tematem Esbjorna Svenssona "The Face Of Love".
Yoon Jeong Heo uchodzi w Korei za mistrzynię geomungo, a możliwość szerszego przedstawienia światu walorów tego, będącego rodzajem cytry, instrumentu nadarzyła się już w 2011 roku, kiedy zaproszono ją do wspólnego projektu z udziałem brytyjskich artystów: Tima Garlanda i Gwilym Simcock. Kolejną okazją jest omawiana w tym miejscu płyta, która odsłania możliwości nie tylko geomungo, ale też genialnie współbrzmiących z nim tradycyjnych koreańskich fletów bambusowych (daegeum, danso) i metalowych cymbałów yanggeum, na których gra Aram Lee. Egzotyczne instrumentarium uzupełnia bęben w kształcie klepsydry zwany janggu (Min Wang Hwang). Kontrapunktem jest gitara elektryczna, nadająca muzyce niemal rockowej siły. Grający na niej Jean Oh, odpowiedzialny także za efekty elektroniczne, jest muzykiem mającym za sobą studia w Paryżu i Nowym Jorku, oraz współpracę ze światowymi artystami, takimi jak John Scofield, Uri Caine czy Steve Coleman.
To muzyka o wyjątkowej sile. Hipnotyzująca i wciągająca od pierwszej chwili swym klimatem i głębokim uduchowieniem. Pełna naturalnych emocji i wyjątkowych uniesień, a jednocześnie ciepła i pełna rozmaitych barw.
Koreańczycy improwizują w wyjątkowy sposób, stanowiący fuzję dalekowschodnich zawodzeń z estetyką kojarzącą się z amerykańskim jazzem.
Wyjątkowo szeroka paleta tonalna egzotycznych instrumentów pozwala uzyskać zachwycające efekty, a pełen emocjonalnego zaangażowania sposób gry zdaje się być nieporównywalny z jakąkolwiek inną muzyką na świecie.
"Mask Dance" to album, który winien przyczynić się do szerszego zainteresowania świata muzyką z Korei, kryjącą w sobie prawdziwą magię.
Premiera płyty 14 października 2016.

Robert Ratajczak

_________________________________________BLACK STRING: Mask Dance
CD 2016, ACT 9036-2

program:
1. Seven Beats
2. Growth Ring
3. Mask Dance
4. Flowing, Floating
5. Song From Heaven
6. Dang, Dang, Dang
7. Strangeness Moon

personel:
Yoon Jeong Heo - geomungo
Jean Oh - gitara, elektronika
Aram Lee - daegeum, yanggeum, danso
Min Wang Hwang - głos, janggu, instr. perkusyjne

________________________________________