PŁYTY A-Z  :  │ A B C D E F G H I J K L M N O P Q  S  T │ U  V │ W  Y  Z 

niedziela, 2 października 2016

Echoes of Swing: BIX - A Tribute to Bix Beiderbecke /2016/

A Tribute to Bix Beiderbecke: Intro Ol’ Man River; At The Jazz Band Ball; Everything That Was; I’m Coming Virginia; Thou Swell; (Tango) In The Dark; At Children‘s Corner; Happy Feet; I’ll Be A Friend With Pleasure; Nix Like Bix; Singin’ The Blues; The Boy From Davenport & The Girl From Ipanema; Jazz Me Blues; Ol’ Man River;
Bix Beiderbecke Original Music: At The Jazz Band Ball; I'm Coming Virginia; Singin' The Blues; Jazz Me Blues; Blue River; Thou Swell; Clarinet Marmalade; Way Down Yonder In New Orleans; Royal Garden Blues; In A Mist.Postać genialnego amerykańskiego kornecisty, pianisty i kompozytora Bixa Beiderbecke ze wszech miar zasługuje na przypomnienie. Przedwcześnie zmarły w wieku zaledwie 28 lat muzyk, uznawany jest dziś za jednego z pierwszych przedstawicieli chicagowskiego stylu jazzowego. Bix był samoukiem wyposażonym przez naturę znakomitym słuchem i wyjątkowym darem interpretacyjnym. W roku 1923 dołączył do znanej formacji The Wolverines, by rok później zasilić skład zespołu Jeana Goldkette'a, a następnie związać się z orkiestrą saksofonisty Frankie'ego Trumbauera i działającym równolegle triem Tram, Bix and Eddie. Największe sukcesy Bixa miały miejsce po wstąpieniu w szeregi szalenie modnej orkiestry Paula Whitemana. Niestety pogłębiający się alkoholizm muzyka zrujnował jego organizm doprowadzając do śmierci u szczytu popularności. Kto wie jak dalej potoczyłyby się losy artysty i ile jeszcze pozostawiłby po sobie nagrań. Tymczasem pozostają kolejne wznowienia i odnalezione po latach skarby z lat 20-tych XX wieku. Taki właśnie repertuar obejmujący nagrania z lat 1927/1928 zarejestrowane w Nowym Jorku wraz z takimi muzykami jak m.in. Don Murray, Eddie Lang i Jimmy Dorsey, znajdujemy na drugiej płycie zestawu "BIX - A Tribute To Bix Beiderbecke". Te dziesięć oryginalnych monofonicznych nagrań Mistrza kornetu w historycznych składach zespołu Bix Beiderbecke & His Gang i Orkiestry Franka Trumbauera, to niewątpliwe ponadczasowe skarby amerykańskiego swingu.
"Głównym daniem" tego efektownego wydawnictwa jest jednak płyta zawierająca nowe interpretacje utworów Bixa dokonane przez kwartet Echoes Of Swing wraz z zaproszonymi gośćmi (m.in. legendarnym brytyjskim perkusistą Petem Yorkiem i współczesną francuską gwiazdą saksofonu, Emile Parisienem).
Echoes Of Swing już od ponad 20 lat specjalizuje się w podtrzymywaniu tradycji starego dobrego swingującego jazzu, poprzez wykonywanie zarówno uznawanych od dziesięcioleci standardów, jak i transkrypcji utworów nie zawsze związanych z muzyką jazzową, oraz subtelne wplatanie w program nowych własnych kompozycji. Kwartet tworzą trębacz, wokalista i kompozytor Colin T.Dawson, saksofonista altowy i kompozytor Chris Hopkins, pianista i kompozytor Bernd Lhotzky i perkusista Oliver Mewes. Zespół dysponuje doskonałym, wypracowanym stylem i warsztatem docenianym podczas rozmaitych koncertów i festiwali zarówno na Starym Kontynencie jak i za Oceanem. "BIX - A Tribute to Bix Beiderbecke" to kolejny po znakomitej płycie "Dancing" (2015) album formacji wydany przez nieocenioną wytwórnię ACT.
Dawnym aranżacjom takich tematów jak "I'm Coming Virginia" czy "Jazz Me Blues", Echoes Of Swing nadali współcześnie obowiązującą dynamikę i nową moc, zachowując jednocześnie liryzm i melancholię charakteryzującą pierwowzory. Czysty i wyrazisty dźwięk kornetu Colina T.Dawsona i fenomenalne improwizacje, w mistrzowskim stylu nawiązują do estetyki lat 20-tych minionego wieku. Unisonowe partie trąbki lub kornetu z saksofonem, plus genialna sekcja robią doprawdy ogromne wrażenie, a stylowy wokal (Shannon Barnett, Pete York) ozdabiający niektóre z nagrań, to przysłowiowa "kropka nad i".
Doskonale, że pośród ogromu nowości płytowych zdarzają się takie jak ten albumy, które prowokują sięgnięcie do historii jazzu i przypomnienia sobie o korzeniach dzisiejszej muzyki improwizowanej.
Premiera albumu 14 października 2016 roku.

Robert Ratajczak

_________________________________________Echoes of Swing: BIX - A Tribute to Bix Beiderbecke
2CD's 2016, ACT 9826-2

program:

CD1: A Tribute to Bix Beiderbecke
 1. Intro Ol’ Man River
 2. At The Jazz Band Ball
 3. Everything That Was
 4. I’m Coming Virginia
 5. Thou Swell
 6. (Tango) In The Dark
 7. At Children‘s Corner
 8. Happy Feet
 9. I’ll Be A Friend With Pleasure
10.Nix Like Bix
11.Singin’ The Blues
12.The Boy From Davenport & The Girl From Ipanema
13.Jazz Me Blues
14.Ol’ Man River
personel:
Bernd Lhotzky - fortepian
Chris Hopkins - saksofon
Colin T. Dawson - kornet, trąbka
Oliver Mewes - perkusja
oraz:
Shannon Barnett - puzon, wokal
Mulo Francel - saksofon, gitara
Pete York - instr. perkusyjne, wokal
Henning Gailing - kontrabas
gościnnie:
Emile Parisien - saksofon

CD2: Bix Beiderbecke Original Music
 1. At The Jazz Band Ball
 2. I'm Coming Virginia
 3. Singin' The Blues
 4. Jazz Me Blues
 5. Blue River
 6. Thou Swell
 7. Clarinet Marmalade
 8. Way Down Yonder In New Orleans
 9. Royal Garden Blues
10.In A Mist
personel:
Bix Beiderbecke & His Gang
Frank Trumbauer Orchestra

__________________________________________