│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

27.4.17

Penderecki - Viola (Saxophone) Concerto / Violin Concerto No.2 /2016/

Concerto per viola ed orchestra (version for saxophone);
Concerto per violino ed orchestra no. 2 Metamorphosen.








Wytwórnia DUX sukcesywnie publikuje, wydawane w charakterystycznej szacie graficznej płyty poświęcone twórczości Krzysztofa Pendereckiegio. Kolekcja ta stanowi doskonały i bardzo wnikliwy przegląd rozmaitych gałęzi twórczości kompozytora, a każda kolejna płyta stanowi wyjątkową pozycję fonograficzną.
Kolejną częścią fascynującego cyklu jest zestaw dwóch koncertów w wykonaniu istniejącej od 2008 roku Polskiej Orkiestry Iuventus, złożonej z najzdolniejszych absolwentów i studentów wyższych uczelni muzycznych, pod batutą Macieja Tworka i samego kompozytora. Nagrań dokonano we wrześniu i listopadzie 2016 roku w Studio Koncertowym Polskiego Radia w Warszawie im. Witolda Lutosławskiego.
Na płycie znalazł się Koncert na altówkę (saksofon) oraz II Koncert skrzypcowy "Metamorfozy". Pierwszy z utworów pierwotnie (1983) dedykowany altówce, tu poddany został transkrypcji na saksofon (2015) przez znakomitego wirtuoza tego instrumentu Pawła Gusnara (znanego z albumów: "Saxophone Varie vol.1/2"), nadając dziełu zupełnie nowego kolorytu i odkrywając w nim nieznane wcześniej walory brzmieniowe. Drugą część płyty: "Metamorfozy" wypełnia pełna wirtuozerii gra skrzypka Sergeja Krylova.
Słuchając przetransponowanego na saksofon pierwszego z umieszczonych na płycie koncertów (skomponowanego w 1983 roku z myślą o altówce), warto pamiętać że mimo, iż w ostatnich latach saksofon kojarzony jest przede wszystkim z muzyką jazzową, pierwotnie skonstruowany został właśnie jako instrument klasyczny. Jako taki właśnie opatentowany został w 1864 roku przez belgijskiego konstruktora i budowniczego instrumentów, Adolphe Saxa. Wyjątkowy mistrz klasycznego saksofonu jakim jest Paweł Gusnar z niebywałym wdziękiem odkrywa możliwości instrumentu odkrywając przed nami pełne spektrum jego możliwości. Nic dziwnego że niniejsza transkrypcja bez trudu zyskała ogromną aprobatę kompozytora. Warto też wspomnieć, że niniejszy Koncert wcześniej opracowany został także na małą orkiestrę (1985), na wiolonczelę (1989) i klarnet (1995). Nadzwyczajna uniwersalność kompozycji Krzysztofa Penderckiego sprawia, że są one wyjątkowo wdzięcznym materiałem dla rozmaitych opracowań. Wynika to z muzycznej filozofii kompozytora, który sam określa swe utwory jako "napisane na określony instrument, lecz równocześnie 'ponad nim".
Nieco inny charakter ma monumentalny, pełen kontrastów i zmian tempa II Koncert skrzypcowy "Metamorfozy", wypełniający drugą część płyty. Wyjątkowym blaskiem olśniewa rosyjski wirtuoz Siergiej Kryłow w mistrzowskim stylu przeprowadzając nas przez zawiłe partie solowe.
Krzysztof Penderecki w latach sześćdziesiątych postrzegany był jako bardzo odważny i chętnie eksperymentujący z materią muzyczną przedstawiciel tzw. polskiej szkoły kompozytorskiej. Dziś jest jednym z niewielu tej klasy czynnych kompozytorów, dyrygentów i pedagogów na świecie. Jego muzyka wykonywana przez rozmaite orkiestry i solistów, ciągle wywołuje niewyobrażalne emocje i zapewnia najwyższą z możliwych jakość muzycznych doznań. Dzięki wydawanym przez DUX płytom dokumentującym przebogaty dorobek Pendereckiego, mamy możliwość poznania dużej części twórczości jednego z najważniejszych współczesnych kompozytorów.
Płyta ukazała się w lutym 2017 roku.

Robert Ratajczak

________________________________


Penderecki - Viola (Saxophone) Concerto / Violin Concerto No. 2
CD 2016, DUX 1344

program:

Concerto per viola ed orchestra (version for saxophone):
 1. I    Lento
 2. II   Vivace
 3. III  Meno mosso
 4. IV  Vivo
 5. V   Tempo I
 6. VI  Vivo
 7. VII Lento (Tempo I)

Concerto per violino ed orchestra no. 2 Metamorphosen:
 8. I    Allegro ma non troppo - Allegro vivace
 9. II   Allegretto - Allegro vivo
10.III  Molto meno mosso - Andante
11.IV  Vivace
12.V   Scherzando
13.VI  Andante con moto - tempo primo

wykonawcy:
Paweł Gusnar - saksofon
Sergej Krylov - skrzypce
Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus
dyrygenci: Krzysztof Penderecki, Maciej Tworek

________________________________________