PŁYTY A-Z  :  │ A B C D E F G H I J K L M N O P Q  S  T │ U  V │ W  Y  Z 

środa, 26 lipca 2017

THREE FALL & MELANIE: Four /2017/

Meta; Medium Rare; Ain't Nobody Got Time For That; Tata Na Lola; Elevation Of Love; Thank You; Silver & Gold; Móto Pamba; LMNTS; People; Release; All That She Wants; Alexandria; Lampion; Morphose.

[more]

Ciekawostką w przypadku niemieckiego tria Three Fall są ogromne sukcesy i entuzjastycznie przyjmowane koncerty zespołu w Chinach i Rosji. Sprawia to że formacja znana jest bardziej za granicą niż w rodzimych Niemczech. Ciekawe rozwiązanie instrumentalne zespołu oparte jest na partiach puzonu i saksofonu tenorowego lub klarnetu basowego wspieranych rytmicznie tylko przez perkusję (w składzie nie ma basu) i elektronikę. Młodzi muzycy emanują przy tym poczuciem humoru i jednoczesnym dystansem wobec własnych muzycznych poszukiwań i fascynacji.
Nowy album Three Fall stanowi wyłamanie się z dotychczasowej konwencji instrumentalnej, bowiem na płycie "Four", muzykom towarzyszy pochodząca z Republiki Kongo wokalistka Melanie Nkounkolo. Poza kompozycjami puzonisty Tila Schneidera, saksofonisty i klarnecisty Lutza Streuna, a także samej Melanie, na nowej płycie muzycy sięgneli też m.in. po utwory z repertuaru Esbjorn Svensson Trio i ...popularnej grupy Ace Of Base.
Muzyka wypełniająca plytę stanowi mniej lub bardziej udaną mieszankę jazzu z r'n'b, afrobeatem, soul, reggae i hiphopem. Instrumentalne tematy nawiązujące do dotychczasowego stylu zespołu sąsiadują z piosenkami śpiewanymi przez pełną charyzmy Melanie. Mimo licznych nawiązań do konwencji world music i spięciu całości klamrą w postaci intro i outro, albumowi trochę brak spójności.
O ile w przypadku nagrań instrumentalnych nie odczuwamy jakiegokolwiek dyskomfortu brzmieniowego, w piosenkach śpiewanych przez Melanie  skłaniających się ku muzyce pop, razi ubogość brzmienia i uciążliwe stosowanie podobnych zabiegów elektronicznego przetwarzania dźwięku.
Na tle tych mało porywających eksperymentów, wyjątkowym blaskiem lśni orientalny temat "Alexandria".
Premiera płyty 25 sierpnia 2017.


Robert Ratajczak


_________________________________________________________________________


  dystrybucja:


THREE FALL & MELANIE: Four
CD 2017, ACT 9676-2


program:
 1. Meta
 2. Medium Rare
 3. Ain't Nobody Got Time For That
 4. Tata Na Lola
 5. Elevation Of Love
 6. Thank You
 7. Silver & Gold
 8. Móto Pamba
 9. LMNTS
10.People
11.Release
12.All That She Wants
13.Alexandria
14.Lampion
15.Morphose


personel:
Melanie Nkounkolo - wokal
Lutz Streun - klarnet, saksofon
Til Schneider - puzon
Sebastian Winne - instr. perkusyjne


_________________________________________________________________________


opis poprzedniej płyty Three Fall:opisy innych płyt z katalogu wytwórni ACT: