PŁYTY A-Z  :  │ A B C D E F G H I J K L M N O P Q  S  T │ U  V │ W  Y  Z 

czwartek, 27 lipca 2017

Irina CHUKOVSKAYA: Schumann /2017/

Intermezzo. Op.4; Fantasiestücke, Op.12; 4 Klavierstücke, Op.32.


Rosyjska pianistka Irina Czukowska (Chukovskaya) należy dziś do elitarnego grona najwybitniejszych europejskich mistrzyń klasycznej klawiatury. Jest laureatką rozlicznych konkursów i festiwali fortepianowych, w tym X Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (jeszcze jako Irina Pietrowa). Dysponuje charakterystycznym stylem gry rozpoznawalnym zarówno w repertuarze muzyki romantycznej jak i utworach współczesnych.
Na swej nowej płycie Czukowska proponuje zestaw trzech bardzo uduchowionych utworów fortepianowych Roberta Schumanna, powstałych w latach 30-tych XIX wieku: "Intermezzo, Op. 4", "Fantasiestücke, Op. 12" oraz cykl "4 Klavierstücke, Op. 32". Tak ułożony program w pełnym wdzięku i gracji wykonaniu zapewnia godzinny seans z muzyką sięgającą do najskrytszych zakamarków duszy. To zarazem ciekawy przegląd utworów fortepianowych Schumanna poprzedzających powstanie genialnego cyklu "Kreisleriana".
Osią całej płyty jest 8 Utworów fantastycznych (Fantasiestücke) Op.12, dedykowanych przez Schumanna brytyjskiej pianistce Annie Robinii Laidlaw. To prawdziwy przegląd różnych klimatów kreowanych przez kompozytora. Niepokój i nastrój emocjonalnego dramatu odnajdziemy w ekspresyjnym "Wzlocie" ("Aufschwung"), tęsknotę i oczekiwanie w miniaturach "Dlaczego?" ("Warum?") i "Skończona pieśń" ("Ende vom Lied"), huśtawkę nastrojów w "Nocą" ("In de Nacht") i "Majakach sennych" ("Traumes Wirren"), a szczyptę humoru w "Dziwadłach" ("Grillen") i "Bajce" ("Fabel"). Prawdziwą perłą jest kontemplacyjny i melancholijny utwór "Wieczorem" ("Des Abends"), o którym owego czasu wypowiedział się sam Piotr Czajkowski nazywając go: "pełnym niepowtarzalnego uroku i genialnego mistrzostwa".
Miłośnicy twórczości Roberta Schumanna doskonale zdają sobie sprawę z faktu, że interpretacje jego utworów na fortepian wymagają od pianisty szczególnej wrażliwości i wyjątkowej zdolności uchwycenia ducha zawartego w kompozycji. Warto zasłuchać się w grę rosyjskiej pianistki, w idealnych proporcjach łączącą pasję z techniczną precyzją. Czukowska gra Schuberta, niczym poeta recytujący wiersze. Jej poetycka muzykalność zdaje się nadawać każdej nucie głębokiego wyrazu i śpiewności. Gra w bardzo kobiecym stylu, a Schumann pod jej palcami odkrywa trudno dostępne dla innych pianistów pokłady właściwej kompozytorowi wrażliwości i dźwiękowego piękna.
Płyta ukazała się w lipcu 2017 roku.

Robert Ratajczak

____________________________________


Irina CHUKOVSKAYA: Schumann
CD 2017, DUX 1409

program:

Robert Schumann:

Intermezzo. Op.4
1. I Allegro quasi maestoso
2. II Presto a capriccio
3. III Allegro marcato
4. IV Allegro semplice
5. V Allegro moderato
6. VI Allegro

Fantasiestücke, Op.12
7. I Des Abends
8. II Auschwung
9. III Warum?
10.IV Grillen
11.V In der Nacht
12.VII Fabel
13.VII Traumes Wirren
14.VIII Ende vom Lied

4 Klavierstücke, Op.32
15.I Scherzo
16.II Gigue
17.III Romanze
18.IV Fughette

Irina Petrova-Chukovskaya - fortepian

_______________________________________