The circular stone; Redwood meadow; False cocoo; The old father and the polaroid; Alifib; The messenger; So much more; Two elder sisters; Spinal chords and vertebrae; Fighting waves.
Francuskiego wokalistę Loisa Le Vana znamy m.in. dzięki koncertom w ramach ''Easy Jazz Festival'' w Żorach, gdzie w roku 2012 został laureatem konkursu, a rok później wystąpił już jako gwiazda wraz z własnym trio, oraz wydanej w 2013 roku płyty: "The Other Side". Le Van szczyci się wyjątkowo starannym wykształceniem muzycznym; po ukończeniu Konserwatorium w Lyonie, studiował wokalistykę w renomowanych uczelniach w Kalifornii i Brukseli, w międzyczasie pobierając lekcje m.in. u samego Kurta Ellinga. Oprócz działalności w rozmaitych przedsięwzięciach, jak m.in. belgijskie grupy Bruxela Vocal Project i Canopee czy kalifornijski Vocal Flight, Lois Le Van niejednokrotnie pojawia się w bardzo kameralnych projektach jak choćby duet z pianistką Sandrine Marchetti. Nowy album wokalisty: "So much more", nagrany został z trojgiem muzyków: Sylvainem Riffletem (saksofon, klarnet), Brunem Ruderem (fortepian) oraz znanym z tria Joachima Kuhna, kontrabasistą Chrisem Jenningsem. Aby uzyskać wyjątkowe, specyficzne brzmienie, w instrumentarium pominięto perkusję. To dość odważne posunięcie, lecz wszelkie wątpliwości rozwiewają się już w pierwszych minutach tej klimatycznej płyty.
Głos jakim obdarzony jest Lois Le Van, oraz sposób interpretacji, niejednokrotnie robi wrażenie doskonałego połączenia własnej inwencji francuskiego wokalisty ze swego rodzaju skrzyżowaniem Michaela Franksa, Ala Jarreau i młodego Cheta Bakera.
W kunsztownie opracowanych utworach głos wokalisty idealnie współgra z trio, niejednokrotnie stanowiąc rodzaj czwartego instrumentu, płynnie łączącego się z saksofonem, dialogującego z fortepianem, bądź nadającego puls wraz z kontrabasem.
W zestaw premierowych utworów Lois Le Van zgrabnie wplótł własną interpretację utworu "Alifib", pochodzącego z dorobku legendarnego współtwórcy progresywnego rocka, Roberta Wyatta.
Porównując "So much more" z poprzednią płytą Loisa Le Vana, trudno nie docenić zdecydowanego i słusznego kroku jaki uczynił wokalista w kierunku formy kameralnej, bardziej wysublimowanej i koncentrującej się głównie na klimacie. Zdaje się, iż właśnie taka konwencja dla wokalisty jest zdecydowanie bardziej dopasowana do jego wokalnych predyspozycji i temperamentu.
Album ukazał się 12 wrzesnia 2016 roku.
Robert Ratajczak
______________________________________
program:
1. The circular stone
2. Redwood meadow
3. False cocoon
4. The old father and the polaroid
5. Alifib
6. The messenger
7. So much more
8. Two elder sisters
9. Spinal chords and vertebrae
10.Fighting waves
personel:
Lois Le Van - głos
Sylvain Rifflet - saksofon, klarnet
Bruno Ruder - fortepian
Chris Jennings - kontrabas
_______________________________________