│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

26.9.17

PRASQUAL: Architecture of Light /2016/

First Electronic Music and Title; Introduction of the Orchestra; Invocation to Light; Orchestra Descending; RITUAL OF DARKNESS; After the RITUAL OF DARKNESS; RITUAL OF TRANSITION; JOY after the TRANSITION; RITUAL OF LOVE; ORLANDOs Dream of PLANUBA; RITUAL OF BLOOD; NAATHAYN trumpet cadenza; Announcement of the RITUAL OF LIGHT; RITUAL OF LIGHT; Short Comment; RITUAL OF PLAY; RITUAL OF ETERNITY; RITUAL OF ONENESS; Last Electronic Music.

[more]

"Architecture of Light" ("Architektura Światła") to już trzecia część quasi-operowego projektu "Orlando" Tomasza Praszczałka (Prasquala). Wydana w 2016 roku przez zespolone siły wytwórni DUX i Requiem płyta DVD, przynosi zapis spektaklu muzycznego jaki odbył się w 2014 roku w Kolonii. Polifoniczne dzieło jest połączeniem obrazu z dźwiękiem, a zarazem niezwykłym performancem, w którym muzycy rozmieszczeni są w różnych miejscach, a ich rola nie kończy się tylo na odegraniu swych partii. Każdy instrumentalista pełni bowiem także rolę uczestnika ośmiu muzycznych rytuałów mających miejsce w trakcie spektaklu. Zaangażowanie 25-osobowego składu złożonego z instrumentów dętych i perkusyjnych, oraz udział w przedsięwzięciu solistów: sopranistki Chelsey Schill i trębacza Nathana Plante, stanowi idealny przekaz wizji kompozytora.
Trudno oceniać przedsięwzięcie na podstawie obejrzenia i wysłuchania spektaklu za pośrednictwem płyty DVD, bowiem przeżyciem zupełnie innego rodzaju byloby uczestniczenie w wydarzeniu na żywo. Gra świateł, efekty akustyczne, dźwiękowe iluzje... Jednak eksperymentalne dzieło Prasquala odbierane za pośrednictwem płyty DVD, i tak robi ogromne wrażenie.
Spektakl składający się z koncertów poszczególnych sekcji Orkiestry Wyższej Szkoły Muzycznej im. I.J.Paderewskiego w Poznaniu, którą dyryguje sam kompozytor, oraz partii solowych zjawiskowej Chelsey Schill i Nathana Planta, to podniosłe muzyczne rytuały, tworzące wyjątkowy interdyscyplinarny wizualno-dźwiękowy ceremoniał. Muzyka ściśle współgra z obrazem, a obraz z muzyką, tworząc nierozerwalną całość, co w pełni tłumaczy publikację "Architecture of Light" na nośniku DVD, zamiast na tradycyjnej płycie audio. Również przestrzenna realizacja dźwięku zdaje się być nieodzowna w przypadku akustycznego wymiaru dzieła.
Polifonia, instrumentalne dialogi, awangarda, skojarzenia z twórczością wielkiego innowatora muzycznego Karlheinza Stockhausena, a ponad wszystkim: z niczym innym nieporównywalna wyjątkowa atmosfera i podniosłość dzieła.
Prasqual pomysłowo zaadaptował wnętrze zabytkowego niemieckiego kościoła św. Piotra, wykorzystując zarówno jego naturalne warunki akustyczne, jak i architekurę do rozmieszczenia poszczególnych tercji instrumentów (boczne nawy, balkony). Wewnątrz świątyni umieszczone zostały instalacje świetle odgrywające bardzo ważną rolę wizualną.
Publikacja spektaklu na płycie, stanowi nieocenionej wartości dokument, dzięki któremu tak wyjątkowe i spektakularne przedsięwzięcie zostało na zawsze uwiecznione, a jego szczególny klimat (nawet jeśli jest to tylko namiastka spektaklu na żywo), przywołać można w każdej chwili w domowych warunkach.
Wydawnictwo ukazało się 3 września 2016 roku.


Robert Ratajczak


____________________________________________________________________________


  


PRASQUAL: Architecture of Light
DVD 2016, Requiem Records 126-11-2016 / DUX 1365


program:
   1. First Electronic Music and Title
   2. Introduction of the Orchestra
   3. Invocation to Light
   4. Orchestra Descending
   5. RITUAL OF DARKNESS
   6. After the RITUAL OF DARKNESS
   7. RITUAL OF TRANSITION
   8. JOY after the TRANSITION
   9. RITUAL OF LOVE
 9A.ORLANDOs Dream of PLANUBA
  10.RITUAL OF BLOOD
  11.NAATHAYN trumpet cadenza
  12.Announcement of the RITUAL OF LIGHT
  13.RITUAL OF LIGHT
  14.Short Comment
  15.RITUAL OF PLAY
  16.RITUAL OF ETERNITY
  17.RITUAL OF ONENESS
17A. Last Electronic Music


wykonawcy:
Chelsey Schill - sopran
Nathan Plante - trąbka
Orkiestra Wyższej Szkoły Muzycznej im. I.J.Paderewskiego w Poznaniu:
Patrycja Kaczmarek, Dominika Adamska, Franciszek Bielak, Jakub Kaszuba - obój
Marcin Klorek, Maciej Król, Agata Siwka, Jan Klimaszewski - klarnet
Paweł Stankiewicz, Sebastian Zarych - saksofon
Dominik Rzeźniczak, Agata Smorongiewicz, Karolina Mikołajczyk, Milena Tabor - waltornia
Mateusz Filbrandt, Damian Wojciechowski, Gracjan Matouszek - puzon
Piotr Rulewicz, Kamil Więzowski - tuba
Artur Marszałek, Piotr Szpalik, Magdalena Skoczylas, Kamil Karmelita - perkusja
dyrygent: Prasqual


____________________________________________________________________________


opisy innych płyt wytwórni DUX: TUTAJ


opisy innych płyt wytwórni Requiem: TUTAJ