│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

4.12.17

Zbigniew SEIFERT: Solo Violin

Confessions; Kind Of Time; Birds; Evening Psalm.

[more]

Zbigniew Seifert za życia zdecydowanie większą sławę zyskał poza granicami Polski. Nagrywał z największymi osobistościami świata jazzu, jak Jack DeJohnette, Joachim Kuhn, grupa Oregon czy John Scofield (grał u Seiferta jako muzyk sesyjny!). Niewielu tej klasy skrzypków jazzowych zaszczyciło muzykę jazzową XX wieku. Seifert to postać wybitna, jednocześnie w Polsce przez długi czas znana kolekcjonerom płyt, jedynie dzięki koncertowemu albumowi "Kilimanjaro''. W ostatnich latach muzyka artysty odkrywana jest na nowo przez zainspirowanych jego twórczością młodych muzyków. Dorocznie organizowany jest też Międzynarodowy Jazzowy Konkurs Skrzypcowy Seifert Competition, podczas którego wyłaniani są najdoskonalsi młodzi skrzypkowie, a prężnie działajaca Fundacja im. Zbigniewa Seiferta skutecznie propaguje muzykę swego patrona. Od 2017 roku Fundacja zajęła się też wydawaniem albumów płytowych.
Po znakomitej płycie "Seifert" zespołu Atom String Quartet, kolejnymi tytułami w katalogu wytwórni utworzonej przy Fundacji, są "Solo Violin" i "Live in Solothurn”, otwierające cykl albumów z archiwalnymi nagraniami Zbigniewa Seiferta.
"Solo Violin” to od czasu edycji nie istniejącej już wytwórni Polonia Records, album niedostępny w oficjalnej sprzedaży. Płyta zawiera rejestrację solowego koncertu legendarnego skrzypka z 19 maja 1976 r. w Bremie podczas Forum Junge Music. Pierwotnie album miał wesprzeć uregulowanie długów za kosztowne leczenie muzyka walczącego z chorobą nowotworową, a po raz pierwszy materiał ukazał się w Niemczech nakładem Elektrola/EMI w roku 1978.
Do nagrania albumu Zbigniew Seifert przygotowywał się już od 1974 roku dużo ćwicząc grę solową i przygotowując specjalne kompozycje. Na płycie znajdziemy cztery własne utwory Seiferta: “Confessions”, “Kind of Time”, ”Birds” oraz “Evening Psalm”, a całość muzyk zadedykował swej żonie, Agnieszce.
Warto zwrócić uwagę na fakt, iż genialny skrzypek i kompozytor, swe utwory pierwotnie tworzył wygrywając na skrzypcach kolejne rysujące się w umyśle fragmenty, a dopiero w zetknięciu z pełnym jazzowym składem opracowywano ostateczne aranżacje. W przypadku utworów zgromadzonych na "Solo Violin" mamy zupełnie nową sytuację, bowiem każda kompozycja tworzona była z myślą o wykonaniu wyłącznie na skrzypcach. Stąd wyjątkowa specyfika i charakter każdego z zagranych podczas koncertu tematów.
Od zawsze koncert solowy uważany jest za najtrudniejszą formę instrumentalną. Do dziś nie doczekaliśmy się w Polsce muzyka jazzowego, który w tej  kategorii choćby zbliżył się do kunsztu jaki poznajemy na tej płycie.
Legendarny album "Solo Violin" postrzegany jest dziś jako jedna z najważniejszych płyt światowej wiolinistyki jazzowej, a krytycy wypowiadają się o niej w kategorii muzycznego absolutu. Trudno znaleźć jazzowy album skrzypcowy nasycony równie olśniewającą wirtuozerią i pełną tak wielkiej pasji twórczą wyobraźnią.
Staranna edycja wydana nakładem Zbigniew Seifert Foundation ukazała się w okładce zawierającej oryginalną grafikę przygotowaną przez samego muzyka do pierwszego wydania płyty, jednak z liternictwem, dostosowanym do kolejnych pozycji serii wydawniczej. Do płyty dołączono książeczkę z archiwalnymi zdjęciami, przedrukiem listu muzyka do rodziny z okresu pracy nad płytą, oraz tekstami Volkera Steppata (organizatora koncertu) i Anety Norek-Skryckiej (Prezes zarządu Fundacji im.Z.Seiferta)
Album ukazał się 24 listopada 2017 roku.


Robert Ratajczak


o płycie przeczytasz również: TUTAJ


recenzja Marty Ratajczak: TUTAJ


___________________________________________________________________________


 


Zbigniew SEIFERT: Solo Violin (1976)
CD, Zbigniew Seifert Foundation CD-FZS-3


program:
1. Confessions
2. Kind Of Time
3. Birds
4. Evening Psalm


Zbigniew Seifert - skrzypce


___________________________________________________________________________


opisy innych płyt wydanych przez Zbigniew Seifert Foundation: