Unidentified piece; Man Of The Light; Way To Oasis; The Sound Of Gold; Turbulent Plover; On The Farm.
[more]
Zbigniew Seifert za życia zdecydowanie większą sławę zyskał poza granicami Polski. Nagrywał z największymi osobistościami świata jazzu, jak Jack DeJohnette czy John Scofield (grający u Seiferta jako muzyk sesyjny!). Niewielu tej klasy skrzypków jazzowych zaszczyciło muzykę jazzową XX wieku. Seifert to postać wybitna, jednocześnie w Polsce przez długi czas znana kolekcjonerom płyt, jedynie dzięki koncertowemu albumowi "Kilimanjaro''. W ostatnich latach muzyka artysty odkrywana jest na nowo przez zainspirowanych jego twórczością młodych muzyków. Dorocznie organizowany jest też Międzynarodowy Jazzowy Konkurs Skrzypcowy Seifert Competition, podczas którego wyłaniani są najdoskonalsi młodzi skrzypkowie, a prężnie działająca Fundacja im. Zbigniewa Seiferta skutecznie propaguje muzykę swego patrona. Od 2017 roku Fundacja zajęła się też wydawaniem albumów płytowych.
Po znakomitej płycie "Seifert" zespołu Atom String Quartet, kolejnymi tytułami w katalogu wytwórni utworzonej przy Fundacji, są "Solo Violin" i "Live in Solothurn”, otwierające cykl albumów zawierających archiwalne nagrania Zbigniewa Seiferta.
"Live in Solothurn” to koncert z 18 stycznia 1976 r. jaki odbył się w Szwajcarii, w ramach II Międzynarodowego Swiss Jazz Days, w kwartecie Variospheres (Zbigniew Seifert - skrzypce, Michel Herr - instr. klawiszowe, Hans Hartmann - kontrabas i Janusz Stefański - perkusja). Na płycie znajdziemy koncertowe wersje znanych kompozycji Seiferta jak: "Man Of The Light”, "Way To Oasis”, czy "Turbulent Plover”, ale też utwór "The Sound Of Gold” pianisty składu, Michela Herra.
To muzyka pełna żywiołowości i energii, powstająca spontanicznie lecz tworzona dzięki niebywałemu porozumieniu pomiędzy artystami. Każdy z muzyków zdaje się demokratycznie stanowić o takim a nie innym przebiegu każdego z utworów. Seifert zdaje się być u szczytu formy: gra emocjami, w ekstatycznych uniesieniach niemal z furią. W każdym momencie dostrzeżemy, że mamy do czynienia z czterema silnymi osobowościami, które w Variospheres potrafią wykrzesać z siebie wszystko, ani przez moment się nie oszczędzając.
Genialna muzyka jaka dociera do nas w ciągu 77 minut, to także przykład kierunku w jakim podążał jazz w połowie lat 70-tych. Trudno uwierzyć że materiał nie doczekał się dotąd publikacji w formie płyty, przez ponad 4 dekady spoczywając w prywatnych archiwach szwajcarskich animatorów jazzu, małżeństwa Renate i Sixa Truttów. Publikacja tego materiału to wydarzenie na skalę światową, a jego wartość jest nieoceniona.
Nagrania z roku 1976 poddano starannemu cyfrowemu remasteringowi w austriackim Mukhara World Sound, a starannie wydany album wyposażono w książeczkę zawierającą archiwalne zdjęcia i wypowiedzi muzyków biorących udział w nagraniach.
Wielkie brawa dla Fundacji im. Zbigniewa Seiferta za przedstawienie światu tych bezcennych nagrań!
Album ukazał się 24 listopada 2017 roku.
Robert Ratajczak
o płycie przeczytasz również: TUTAJ
________________________________________________________________________
VARIOSPHERES: Live in Solothurn (1976)
CD, Zbigniew Seifert Foundation CD-FZS-2
program:
1. Unidentified piece
2. Man Of The Light
3. Way To Oasis
4. The Sound Of Gold
5. Turbulent Plover
6. On The Farm
personel:
Zbigniew Seifert - skrzypce
Michel Herr - instr. klawiszowe
Hans Hartmann - kontrabas
Janusz Stefański - perkusja
________________________________________________________________________
opisy innych płyt wydanych przez Zbigniew Seifert Foundation: