PŁYTY A-Z  :  │ A B C D E F G H I J K L M N O P Q  S  T │ U  V │ W  Y  Z 

czwartek, 1 marca 2018

Mark LOTZ / Alan PURVES: Food Foragers /2018/

Abu In The Sky; Hog Time; Echoes Of A Life Hereafter; Piepkuiken; Petal Of A Rose; Endurance; Ice Breath; Kingfisher; Back Scratcher; River; Belly Buttons; Food Foragers; Hanging Out; Lullaby For Time; I'm So Sorry Blues.Improwizujący niemiecki flecista, zamieszkały w Holandii Mark Alban Lotz, wraz ze szkockim perkusistą Alanem Gunga Purvesem proponują muzykę powstałą dzięki spotkaniu partii fletu i efektów elektronicznych z niecodziennymi obiektami dźwiękowymi.
Zwany przez krytyków "bezprecedensowym zjawiskiem holenderskiej sceny impro" Mark Lotz, to muzyk mający za sobą współpracę z m.in. Chrisem Potterem, Johannesem Bauerem i Najmą Akthar. Mający na koncie kilkanaście albumów artysta od lat penetruje rozmaite obszary muzycznej ekspresji angażując się w projekty z rozmaitymi muzykami z różnych stron świata. Jego kreatywność i upór w odkrywaniu nowych środków wyrazu doprowadziły do współpracy z artystami z Mołdawii (Anatol Steffanet), Bułgarii (Petar Rachlev), Turcji (Kamil Erdem), Senegalu, Kuby, Indii czy Tybetu.
Spotkanie w amsterdamskim Warning Studio z ekscentrycznym perkusjonalistą i wynalazcą instrumentów Alanem Purvesem (znanym m.in. z współpracy z Johnem Zornem i reżyserem Wernerem Herzogiem), zaowocowało muzyką nieoczywistą i zaskakującą, która ujrzała światło dzienne pod postacią albumu "Food Foragers".
W grze Marka Lotza dostrzeżemy szerokie spektrum rozmaitych technik gry i nadzwyczajną wirtuozerię. Muzyk gra na rożnych fletach (m.in. koncertowym, altowym i basowym), w każdym przypadku poza zachwycającym warsztatem eksponując niczym nieograniczoną wyobraźnię i wizjonerską fantazję.
Partie fletów oprawione w wymyślne efekty kreowane przez Alana Purvesa przy pomocy instrumentów perkusyjnych i rozmaitych obiektów, jak piszczałki czy gumowe zabawki, to muzyka zaskakująca i opierająca się jakimkolwiek zaszufladkowaniom. Rodzi rozmaite emocje, ale też wzrusza.
W programie albumu poza kompozycjami obu artystów znajdziemy też transkrypcje tradycyjnych utworów z Mali ("Abu In The Sky", "Belly Buttons"), ciekawą przeróbkę tematu Duke'a Ellingtona ("Petal Of A Rose"), oraz zainspirowaną utworem Chicka Corei "Children Songs", kompozycję "Endurance".
Lotz i Purves na "Food Foragers" stworzyli własny muzyczny język, który w ciągu 55 minut zabiera nas do alternatywnej rzeczywistości, kreowanej przez muzykę jakiej dotychczas nie znaliśmy.
Premiera 16 marca 2018.

Robert RatajczakMark LOTZ / Alan PURVES: Food Foragers
CD 2018, Unit Records UTR 4830

program:
  1. Abu In The Sky
  2. Hog Time
  3. Echoes Of A Life Hereafter
  4. Piepkuiken (For Hermeto)
  5. Petal Of A Rose
  6. Endurance
  7. Ice Breath
  8. Kingfisher
  9. Back Scratcher
10. River
11. Belly Buttons
12. Food Foragers
13. Hanging Out
14. Lullaby For Time
15. I'm So Sorry Blues

personel:
Mark Alban Lotz - flety, fx
Alan Gunga Purves - instr. perkusyjne, toys