Scolari / Cavalca: Natural Impulse /2018/

Unknown Destination; American Skyscrapes; Chasing Inspiration; Natural Impulse; Moon Mood; Dear John; Uptown Night Trip; Insomnia; Over The Horizon; South Hemisphere.

Kompozytor i perkusista Claudio Scolari jest muzykiem starannie wykształconym, którego artystyczne horyzonty obejmują zarówno muzykę klasyczną jak współczesny jazz i awangardę. Współpracuje zarówno z prestiżowymi orkiestrami symfonicznymi (m.in. Scala Philarmonic Orchestra of Milano czy Narodowa Orkiestra Symfoniczna RAI w Turynie) oraz klasycznymi zespołami kameralnymi (m.in. Carme i Gruppo Musica Insieme di Cremona), jak muzykami ze świata jazzu (Steve Gadd, Chad Wackerman). Na polu muzyki jazzowej, Scolari realizuje się poszukując i odkrywając nowe brzmienia i dźwiękowe kreacje, które prowadzą do innowacyjnych rozwiązań. Jako lider ma na koncie kilka wyśmienitych albumów, które doczekały się bardzo pochlebnych recenzji w tak znaczących periodykach jak All About Jazz czy Jazz Review. Muzyczne poszukiwania doprowadziły artystę do współpracy w rozmaitych konfiguracjach instrumentalnych. Najnowszą płytą jest stylowo wydany album "Natural Impulse", zrealizowany wraz z multiinstrumentalistą i producentem muzycznym Danielem Cavalca i awangardowym trębaczem Simonem Scolari.
10 autorskich utworów składu wypełniających płytę eksponuje wyjątkową staranność w zakresie kompozycji i aranżacji, oraz bezproblemowe połączenie zamkniętej formy z improwizacją. Muzyka na "Natural Impulse" to także przykład wyjątkowej symbiozy muzyki akustycznej z elektroniką i elementami world music i ambientu, oraz połączenie estetyki muzyki klasycznej z jazzem.
Mimo że mamy do czynienia z płytą zrealizowaną w zaledwie trzyosobowym składzie, instrumentarium zdaje się być nieograniczone. Przestrzeń wypełniają partie trąbki, fortepianu, wibrafonu, basu i rozmaitych perkusjonaliów, a wszystko to podane jest na tle poruszających wyobraźnię dźwięków generowanych przez syntezatory.
"Natural Impulse" to muzyka nieoczywista i pełna zaskakujących rozwiązań. Precyzyjnie przemyślana, a jednocześnie spontaniczna i nieprzewidywalna.
Album ukazał się 26 stycznia 2018.

Robert Ratajczak

______________________________________________________Scolari / Cavalca: Natural Impulse
CD 2018, Principal Records CSDC 06

program:
  1. Unknown Destination
  2. American Skyscrapes
  3. Chasing Inspiration
  4. Natural Impulse
  5. Moon Mood
  6. Dear John
  7. Uptown Night Trip
  8. Insomnia
  9. Over The Horizon
10. South Hemisphere

personel:
Claudio Scolari - instr. perkusyjne, drum set, syntezator
Daniele Cavalca - fortepian, wibrafon, bass, drum set, syntezator
Simone Scolari - trąbka

______________________________________________________