Another Kind Of Right; Crime Zone; By The Grace Of God; Pretty Women; Souther Rebellion; Grüvy; A Shade Of Jade; Member This; Is That So?; Extended Stay.
[more]
"Crime Zone" to debiutancki album pianistki z Los Angeles, Connie Han. Artystka pochodzi z rodziny muzyków klasycznych, nic dziwnego więc że naukę gry na fortepianie rozpoczęła już jako 5-latka. Jednak to właśnie fakt, iż wieku 14-lat zainteresowała się jazzem, sprawił że jej debiutancki album ukazał się nakładem prestiżowej wytwórni Mack Avenue. Artystce towarzyszą znakomici amerykańscy jazzmani w osobach znanego z grupy Melody Gardot oraz Big Bandu Dave'a Slonakera basisty Edwina Livingstona i perkusisty Briana Schwartza, oraz grający w 5 spośród 10 nagrań zgromadzonych na płycie, ceniony saksofonista Walter Smith III, którego znać możemy nie tylko z własnych projektów, ale też współpracy z Ambrose Akinmusirem i ...Piotrem Lemańczykiem (album: "Live In Klub Żak", 2016). W jednym nagraniu (otwierającym album: "Another Kind Of Right") pojawia się też znany z big bandu MONK'estra trębacz Brian Swartz. Nagrany w tak wyśmienitym składzie album przynosi mieszankę oryginalnych kompozycji oraz zaczerpniętych z dorobku Stephena Sondheima, Joe Hendersona i Duke'a Pearsona.
Bardzo ważną postacią, odpowiedzialną za płytowy debiut pianistki jest perkusista, oraz współkompozytor premierowych utworów na "Crime Zone", a także producent całego albumu, Bill Wysake. Znany m.in. z współpracy z Geraldem Claytonem muzyk, poznał zaledwie 17-letnią Connie w Los Angeles County High School for the Arts. To on właśnie okazał się dla pianistki muzykiem, który wprowadził ją w zawiłe arkana muzyki jazzowej. Nie bez powodu w grze Connie Han odnajdziemy, specyficzne "perkusyjne" podejście do klawiatury.
Utwory zgromadzone na "Crime Zone" ukazują pianistkę jako artystkę, z jednej strony zafascynowaną muzyką wielkich jazzowych mistrzów jak Freddie Hubbard, Joe Henderson, McCoy Tyner czy Elvin Jones, z drugiej odsłaniającą osobisty sposób podejścia do dźwiękowej materii. Jak przyznaje Connie Han w ilustrowanych prowokacyjnymi fotografiami materiałach prasowych: "Crime Zone" to rodzaj muzycznego buntu, zachowującego jednocześnie pełen szacunek dla jazzowej tradycji".
Connie Han stawiając na dobitność i dosadność kosztem subtelności, gra agresywnie podkreślając niemal każdy akord. W dwóch przypadkach ("Another Kind Of Right" i "Grüvy") sięga po elektryczne piano Rhodes, kłaniając się tym samym swoim wielkim bohaterom Herbiemu Hancockowi i Chickowi Corea.
"Crime Zone" to zupełnie nowe podejście do formuły współczesnego jazzu. Tak jak prowokacyjne są zdjęcia pianistki, stylizowanej na zbuntowaną dziewczynę odzianą w skóry i podarte jeansy, taka jest też jej muzyka. Silnie osadzona w jazzowej tradycji, a jednocześnie nasączona duchem współczesnego świata młodych oraz nawiązująca do cyber kultury i estetyki science fiction.
Premiera płyty 12 października 2018.
Robert Ratajczak
o albumie przeczytasz również: TUTAJ
Connie HAN: Crime Zone
CD 2018, Mack Avenue MAC1140
program:
1. Another Kind Of Right
2. Crime Zone
3. By The Grace Of God
4. Pretty Women
5. Souther Rebellion
6. Grüvy
7. A Shade Of Jade
8. Member This
9. Is That So?
10. Extended Stay
personel:
Connie Han - fortepian, Rhodes
Edwin Livingston - kontrabas
Bill Wysake - perkusja
oraz:
Walter Smith III - saksofon
Brian Swartz - trąbka
opisy innych płyt wytwórni Mack Avenue: TUTAJ