│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

16.10.18

James BANNER's Usine /2018/

Waltz; Usine; Baum Mitnehmen; Rests; 12345; Meow Meow Meow; Lewiston; Almost Moon, Restless Leaves, The Wind Falls; Trunk; Interlude 1; A Gallon Of Wine; Nausea -> Vomiting; Vigil.

[more]

Kontrabasista i kompozytor James Banner urodził się w Dudley w Anglii w 1991 roku. Muzyk ma za sobą studia w Birmingham, Paryżu i Berlinie. Właśnie w Berlinie brytyjski muzyk zarejestrował debiutancki album własnego międzynarodowego kwartetu James Banner's Usine. Płytę wypełniają autorskie kompozycje lidera zarejestrowane wraz z wokalistką Cansu Tanrikulu (Turcja), pianistą Declanem Forde (Szkocja) i znanym z płyt m.in. Kalle Kalimy, Anny Weber oraz grup Absolute Sweet Marie i Expressway Sketches, niemieckim perkusistą Maxem Andrzejewskim.
Muzyka kwartetu stanowi połączenie stricte jazzowej improwizacji z wielojęzycznymi pieśniami, oraz ciekawe starcie się rozmaitych tradycji i kultur z jakich wywodzą się zaangażowani w projekt artyści. Gościnnie w nagraniach wzięli udział: skrzypaczka Fabiana Striffler i gitarzysta Arne Braun.
Młody improwizator otoczył się gronem znakomitych muzyków różnych narodowości, dla których wspólnym językiem jest jazzowa improwizacja.
Utwory przygotowane przez lidera, posłużyły artystom jako materiał wyjściowy do niczym nieskrępowanych zespołowych i solowych kreacji. Wyzwolone z wszelkich ram i stylistycznych ograniczeń awangardowe podejście do muzyki, owocuje w nieoczekiwane zwroty i rozwiązania, towarzyszące nam w trakcie słuchania płyty.
Turecka wokalistka raz śpiewa, raz melodeklamuje, innym razem wręcz dramatycznie wykrzykuje teksty inspirowane współczesną sztuką, dotyczące zmieniającej się rzeczywistości i otaczającego nas świata.
Doskonale przezentuje się zamieszkały w Berlinie od 2014 roku szkocki pianista Declan Forde, który poza składem Jamesa Bannera, zaangażowany jest we współpracę z takimi muzykami jak m.in. John Hollenbeck, Greg Cohen, Tobias Delius, Fabiana Striffler, Mirna Bogdanović, Sidney Werner czy Aidan Lowe. Jego fortepian niejednokrotnie "trzyma w ryzach" resztę muzyków, wyznaczając niejako granice, których nie należy przekraczać, co w przypadku tak śmiało poczynających sobie awangardzistów jak skład James Banner's Usine, jest po prostu konieczne.
Świetnym rozwiązaniem okazało się zaproszenie do nagrań skrzypaczki Fabiany Striffler i gitarzysty Arne Brauna. Ich udział w kilku nagraniach bardzo urozmaica program albumu, wprowadzając ożywienie, a zarazem sprowadzając muzyczną formę do punktu wyjścia. Fabiana Striffler to wiolinistka balansująca pomiędzy jazzem a klasyką, współpracująca m.in. z cenioną formacją Hanns Eisler Hochschule für Musik, Andromeda Mega Express Orchestra i wieloma zespołami kameralnymi, a także znaną szkocką grupą rockową Travis, z którą nagrała album "Everything at Once" (2016). Z kolei fiński gitarzysta Arne Braun, słyszany w trzech spośród trzynastu utworów to artysta, którego fascynacja muzyką King Crimson już w 2011 roku doprowadziła do bezpośredniej współpracy z legendarnym perkusistą zespołu, Patem Mastelotto.
"James Banner's Usine" to trzy kwadranse muzyki nieoczywistej i nieprzewidywalnej, powstałej dzięki artystom połączonym niewidoczną, lecz w każdym momencie wyczuwalną nicią bezgranicznego porozumienia. 
Premiera 18 października 2018.


Robert Ratajczak


o płycie przeczytasz również: TUTAJ  


James BANNER's Usine
CD 2018, JazzHaus Musik JHM 261


program:
  1. Waltz
  2. Usine
  3. Baum Mitnehmen
  4. Rests
  5. 12345
  6. Meow Meow Meow
  7. Lewiston
  8. Almost Moon, Restless Leaves, The Wind Falls
  9. Trunk
10. Interlude 1
11. A Gallon Of Wine
12. Nausea -> Vomiting
13. Vigil


personel:
Cansu Tanrikulu - głos
Declan Forde - fortepian
James Banner - bass
Max Andrzejewski - perkusja
oraz:
Fabiana Striffler - skrzypce
Arne Braun - gitara 


opisy innych płyt wytwórni JazzHaus Musik: TUTAJ