Takumi SEINO: Path of June /2018/

Cape; Heath; Lighthouse; Bolide; Hydrangea; Ruins; Brook; Olive; Cypress; Lavender; Fairy; Squall; Cathedral; Station; Crescent; Pier; Path of June.Z Japonii dotarła do nas nowa płyta genialnego gitarzysty i muzycznego innowatora, Takumi Seino. Podobnie jak poprzednie albumy artysty, płyta "Path of June" wydana została w specyficznej oprawie graficznej przez własną wytwórnię muzyka, Voice Of Silence. Obcując z muzyką japońskiego wirtuoza o nieprzeciętnej wyobraźni i zdolności kreowania klimatu, każdorazowo mamy do czynienia z twórczością nietuzinkową i wymykająca się jakimkolwiek definicjom, bądź porównaniom. Dysponujący zachwycającą techniką gitarzysta mimo niezwykle szerokiego spektrum swej działalności obejmującej dokonania w rozmaitych składach i konfiguracjach, wypracował jedyny w swoim rodzaju osobisty język muzyczny.
Album "Path of June" to materiał niemal w całości improwizowany, zarejestrowany solo na gitarze akustycznej. Tradycyjnie już, miejscem sesji był kultowy klub jazzowy Big Apple, z którym artysta związany jest od wielu lat.
Krótkie, zwarte utwory, z których każdy tworzy ujmującą klimatem miniaturkę, kreują intymny kameralny klimat, prowokujący wyobraźnię. Takumi Seino przy pomocy akustycznego instrumentu maluje dźwiękowe obrazy niczym natchniony malarz. Poszczególne motywy przechodzą jeden w drugi, tworząc rodzaj jednolitej suity, mieniącej się wieloma dźwiękowymi barwami.
Artyście udało się zachować właściwe proporcje pomiędzy eksponowaniem swej nadzwyczajnej techniki gitarowej, a klimatycznymi kreacjami, dzięki czemu muzyka wypełniająca "Path of June" jest czytelna i komunikatywna, nawet dla mnie osłuchanego odbiorcy.
Trudno uwierzyć, iż niemal cały materiał jest efektem improwizacji (wyjątkiem jest kończąca album kompozycja tytułowa). Gitarowe impresje i motywy pojawiające się na płycie tworzą zbiór wysublimowanych miniatur, o określonym charakterze i zwartej budowie. Odnajdziemy w nich echa klasycznych kompozycji na gitarę Heitora Villa-Lobosa czy George'a Philippe Tellemanna. Takumi Seino dzieli się z nami swymi muzycznymi fascynacjami, serwując muzykę przefiltrowaną przez własny sposób postrzegania dźwiękowej przestrzeni.
Piękna, pełna urokliwego klimatu płyta "Path of June" to kolejny po "Book Apple" (2014) album nagrany przez japońskiego wirtuoza solo. Tym razem jednak Takumi Seino ukazuje swe klasyczne oblicze. "Path of June" to piękna, pełna wdzięku i mieniąca się urokliwymi motywami płyta, pełna muzyki dla wrażliwego na gitarowe piękno odbiorcy.
Album ukazał się 15 września 2018.

Robert Ratajczak
__________________________________________


Takumi SEINO: Path of June
CD 2018, VOS Records VOS 642

program:
1. Cape
2. Heath
3. Lighthouse
4. Bolide
5. Hydrangea
6. Ruins
7. Brook
8. Olive
9. Cypress
10. Lavender
11. Fairy
12. Squall
13. Cathedral
14. Station
15. Crescent
16. Pier
17. Path of June

Takumi Seino - gitara akustyczna
__________________________________________