│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

30.1.19

Jeff MORRIS with Strings: Live Sampling In Counterpoint /2019/

B4CH1007 ("Bach Loot"); Three Improvisations with Violin.Jeff Morris to producent muzyczny, kompozytor i performer. Jego występy, instalacje i spektakle muzyczne odbywają się w rozmaitych miejscach na świecie, integrując się z otoczeniem, architekturą i klimatem. Liczne koncerty i instalacje zdobywają uznanie na całym świecie. Jak dotąd z rozmaitymi projektami pojawiał się m.in. w takich miejscach jak Centrum Kultury Onassis (Ateny), Triennale Museum (Mediolan), D-22 (Pekin), Międzynarodowe Sympozjum Sztuki Elektronicznej (Vancouver, Kanada), Biblioteka Prezydencka i Muzeum Lyndona B. Johnsona (Austin), czy Foundation House (Chicago) i Microtonal Society (Boston). Swój pierwszy album "Interfaces" Jeff Morris zrealizował wraz z muzykami jazzowymi: wibrafonistą i pianistą Karlem Bergerem i perkusistą Joe Hertensteinem. Na swym drugim albumie "Jeff Morris with Strings - Live Sampling In Countertown", ten nietuzinkowy artysta buduje muzyczne tekstury oparte na dźwiękach wiolonczeli (Ulrich Maiss) i skrzypiec (Eric KM Clark).
Pierwsza część płyty to 6-częściowa suita "B4CH1007 ("Bach Loot")", stanowiąca odczytanie zniekształconej wizualnie partytury wiolonczelowej Johanna Sebastiana Bacha, przez znanego z współpracy z m.in. Alem Di Meolą i Lou Reedem, niemieckiego wiolonczelistę Ulricha Maissa. Dźwięk jego elektrycznego instrumentu z kolei, przetwarzany jest i wzbogacany licznymi efektami elektronicznymi przez Morrisa.
Część druga awangardowego eksperymentu to "Trzy improwizacje ze skrzypcami". W tym przypadku Jeff Morris "wziął na warsztat" skrzypcowe improwizacje Erica KM Clarka (współtwórcy takich projektów jak Southland Ensemble, The California E.A.R. i Unit). Nakładając na siebie i preparując dźwięki jego skrzypiec, artysta stworzył blisko 28 minut zupełnie nowej muzyki.
Dla odbiorcy nie mającego wcześniej do czynienia z tego rodzaju estetyką muzyczną, przebrnięcie przez ponad 50 minut zgromadzonych na płycie utworów, okazać się może niełatwe. Jednak już po wysłuchaniu części pierwszej albumu, gdzie dominują agresywne dźwięki o rozmaitej tonacji, niejednokrotnie ułożone w zaskakujących konfiguracjach, mogące chwilami kojarzyć się wręcz z kakofonią, część "skrzypcowa" jawi się jako zdecydowanie łatwiejsza i lżej strawna.
Premiera 8 lutego 2019.

Robert Ratajczak
Jeff MORRIS with Strings: Live Sampling In Counterpoint
CD 2019, Ravello Records RR8005

program:
B4CH1007 ("Bach Loot"):
1. 3ld3r_up
2. d3m34n_4ll
3. n0_cur473
4. b4d_4r3n45
5. 71n_mu53
6. zh336
Three Improvisations with Violin:
7. Choro
8. Echo
9. Micro

personel:
Jeff Morris - elektronika
Ulrich Maiss - wiolonczela
Eric KM Clark - skrzypce