│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

10.3.19

Barbra STREISAND: A Christmas Album /CD 1967, CBS/

Jingle Bells?; Have Yourself A Merry Little Christmas; The Christmas Song; White Christmas; My Favourite Things; The Best Gift; Sleep In Heavenly Peace; Gounod's Ave Maria; O Little Town Og Bethlehem; I Wonder As I Wander; The Lords's Prayer


Okres przedświąteczny dla maniakalnych kolekcjonerów płytowych (do jakich myślę iż się zaliczam) to okazja do przeglądu okazjonalnych świątecznych płyt najróżniejszych artystów. Ja w roku 2012 ze zgrozą stwierdziłem brak w mojej kolekcji  płyty z roku 1967 jaką uraczyła swych fanów Barbra Streisand. W tym roku uzupełniłem kolekcję o brakującą płytę wydając na nią zaskakująco niską kwotę. Płyta nosi po prostu tytuł ''A Christmas Album''.
To jedna z najlepiej sprzedających się płyt Barbry Streisand a zarazem jeden z najlepiej sprzedających się albumów świątecznych wszechczasów. Do roku 1999 w samych Stanach Zjednoczonych płyta osiągnęła rekordowy nakład 5 milionów egzemplarzy.
Charakterystyczne zdjęcie zdobiące okładkę płyty pochodzi z próby przed koncertem w Central Parku jaki odbyl się 16 czerwca 1967 roku, na którym piosenkarka wystąpiła przed 135-tysięczną publicznością. W latach 60-tych Barbra Streisand odnosiła ogromne sukcesy, nic więc dziwnego iż dziesiąty album jakim w dyskografii artystki był ''A Christmas Album'' okazał się światowym bestselerem.
Płyta ukazuje się do dziś w kolejnych edycjach, szczególnie chętnie kupowana na całym świecie w okresie świątecznym. Do kanonu świątecznych nagrań przeszły interpretacje pochodzących z tej płyty ''Have Yourself A Merry Little Christmas'',''White Christmas'' Irvinga Berlina czy ''O Little Town Of Bethlehem''.
Piękny głos i wybitne aranżacje orkiestrowe. Czasem Streisand emanuje powagą i dostojeństwem interpretacyjnym, innym razem 25-letnia wówczas gwiazda puszcza do nas ''oczko''. Klasyka gatunku.
Swoją drogą w tym samym roku ukazała się ósma studyjna płyta okrzyczanego wówczas mianem geniusza, młodego 17-letniego Steviego Wondera ''Someday At Christmas''. Był to więc pod względem świątecznych krążków wyjątkowo dobry okres.