PŁYTY A-Z  :  │ A B C D E F G H I J K L M N O P Q  S  T │ U  V │ W  Y  Z 

czwartek, 21 marca 2019

...Di Chiesa e di Camera. Muzyka skrzypcowa na polskim dworze Wazów /2019/

Tarquinio Merula: Cantate iubilate, Sonata prima, Sonata seconda, Nigra sum; Aldebrando Subissati: Sonata VI Capriccio, Sonata XV; Giovanni Francesco Anerio: Nativitas gloriosae; Aldebrando Subissati: Sonata V Nativitas gloriosae; Marco Scacchi: Capriccio per camera; Heinrich Dobel: Sonata IV, Sonata I; Jacek Różycki: Ave sanctissima Maria.


Płyty wydawane nakładem wytwórni RecArt trafiają nie tylko do polskich melomanów, ale też za sprawą prestiżowej na rynku muzyki klasycznej firmy Naxos, do odbiorców m.in. w Niemczech, Francji czy Anglii. Ciekawy dobór repertuaru, znakomite wykonania i najwyższa jakość dźwięku, sprawiają iż płyty z charakterystycznym logo RecArt cieszą się coraz większym zainteresowaniem miłośników muzyki.
Bardzo atrakcyjną pozycją fonograficzną w katalogu wytwórni jest album "...Di Chiesa e di Camera. Muzyka skrzypcowa na polskim dworze Wazów".
Na płycie znajdziemy utwory pięciu XVII-wiecznych kompozytorów na skrzypce, sopran i organy, które grywane były na dworze Zygmunta III Wazy przez kapelę królewską. Król Zygmunt III zatrudniał na swym dworze najlepszych wówczas europejskich muzyków i kompozytorów, stąd wyjatkowa renoma jaką przez blisko pół wieku pośród melomanów w XVI i XVII wieku szczycił się polski dwór Wazów.
Muzyka zarejestrowana na płycie została starannie zrekonstruowana na podstawie nielicznych zachowanych materiałów. W celu osiągnięcia najlepszego z możliwych efektów, nagranie zrealizowano w Bazylice św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu, z wykorzystaniem tamtejszych zabytkowych organów z 1633 roku. Instrument ten, będący dziełem Hansa Hummla i Jerzego Nitrowskiego, to jeden z największych polskich skarbów muzycznych, który całkiem niedawno został starannie odrestaurowany. 
Wykonawcami zamieszczonych na płycie utworów są znakomici artyści: skrzypaczka Teresa Piech (współzałożycielka składów Harmonia Sacra i Ensemble Hildebrandt 1719), znana z współpracy z Capellą Cracoviensis sopranistka Joanna Radziszewska-Sojka, oraz wielokrotnie nagradzany organista, organoznawca i pedagog Krzysztof Urbaniak.
Wyjątkową atrakcją płyty jest światowa premiera fonograficzna zamykającego album utworu "Ave sanctissima Maria", pochodzącego z dorobku Jacka Różyckiego (1635-1703), który ok.1645 roku został zaangażowany do kapeli Władysława IV Wazy początkowo jako sopranista, a następnie ok.1657 roku, mianowany królewskim kapelmistrzem.
Album "...Di Chiesa e di Camera" to rodzaj fascynującej podróży w czasie. Muzykę zawartą na płycie charakteryzuje bardzo bogata harmonia i ogromne pokłady melodyki. Inicjatywa zgromadzenia na jednej płycie utworów grywanych na słynnym dworze Wazów i przedstawienie ich w tak autentycznej formie, zaowocowała znakomitą pozycją fonograficzną. 
Premiera 5 kwietnia 2019.


________________________________________________
...Di Chiesa e di Camera. Muzyka skrzypcowa na polskim dworze Wazów
CD 2019, RecArt 0031

program:

Tarquinio Merula:
  1. Cantate iubilate
  2. Sonata prima
  3. Sonata seconda
  4. Nigra sum

Aldebrando Subissati:
  5. Sonata VI Capriccio
  6. Sonata XV

  7. Giovanni Francesco Anerio: Nativitas gloriosae
  8. Aldebrando Subissati: Sonata V Nativitas gloriosae
  9. Marco Scacchi: Capriccio per camera

Heinrich Dobel:
10. Sonata IV
11. Sonata I

12. Jacek Różycki: Ave sanctissima Maria

wykonawcy:
Teresa Piech - skrzypce
Joanna Radziszewska-Sojka - sopran
Krzysztof Urbaniak - organy
________________________________________________