│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

17.3.19

Dominik BUKOWSKI Quartet: Transatlantyk



Imago; Polok; Hana; Transatlantyk; 68'; Lost Message; Dreamscape; Hana (Reprise); Emigres.





Trójmiejski wibrafonista, kompozytor, aranżer i producent muzyczny Dominik Bukowski, jest dziś artystą o wypracowanej przez lata marce, sytuującej go w ścisłej czołówce najbardziej kreatywnych postaci polskiego jazzu. Uznany najlepszym wibrafonistą w ankiecie Jazz Top 2018 magazynu Jazz Forum muzyk, poza własnymi każdorazowo wyjątkowo atrakcyjnymi projektami, jest współtwórcą takich formacji jak m.in. Blue Mind Quartet i Orange Trane. Dominik Bukowski ma za sobą współpracę z takimi muzykami jak m.in. Janusz Muniak, Leszek Możdżer, Maciej Sikała, Zbigniew Namysłowski, Jan Ptaszyn Wróblewski i Piotr Wojtasik, czy Amir ElSaffar, Tim Hagans, Nigel Kennedy i Soweto Kinch. Osobnym rozdziałem w działalności wszechstronnego artysty jest intensywna współpraca (w roli nie tylko muzyka, ale też kompozytora i aranżera) z wokalistką Krystyną Stańko. Warto wspomnieć też o projekcie Duality tworzonym wraz z klasyczną marimbafonistką Kasią Kadłubowską i znakomitym albumie "Transient" (2015) wydanym przez prestiżową wytwórnię DUX.
Swój siódmy autorski album Dominik Bukowski zadedykował emocjom i doświadczeniom związanymi z polską emigracją. Impulsem ku temu była wizyta artysty w gdyńskim Muzeum Emigracji i ogromne wrażenie jakie na muzyku wywarła ekspozycja ukazująca ogromny bagaż emocji towarzyszących Polakom, którzy z różnych powodów zdecydowali się na opuszczenie swej ojczyzny. Zarówno towarzyszące wyjazdom z kraju: nadzieja i strach przed nieznanym, jak późniejsza tęsknota, sprowokowały Bukowskiego do stworzenia albumu będącego konceptualnym zestawem kompozycji tworzących album zatytułowany "Transatlantyk".
Artysta zaprosił do współpracy zaufanych i sprawdzonych muzyków, z których każdy jest wyjątkową osobowością o indywidualnych doświadczeniach zebranych podczas pracy nad rozmaitymi projektami. Grającemu na wibrafonie i kalimbie Dominikowi Bukowskiemu towarzyszą: znany m.in. z formacji Kamila Piotrowicza, Piotra Lemańczyka (Quartet North) i Piotra Kułakowskiego (Critical Level) trębacz Emil Miszk, współpracujący już z Bukowskim w ramach Blue Mind Quartet Adam Żuchowski (kontrabas) i perkusista współtworzący również Trio Mateusza Pałki, Patryk Dobosz. 
"Transatlantyk" to płyta zawierająca elementy słuchowiska i reportażu, bowiem w kilku fragmentach pojawiają się głosy osób, których problem emigracji dotknął bezpośrednio; w utworze "Polok" wykorzystano fragmenty wypowiedzi Witolda Gombrowicza pochodzące z francuskiego programu telewizyjnego, podczas "Lost Message" Cezary Rybiński czyta list Sławomira Mrożka do Józefa Barana z 1975 roku, a zakończenie płyty ("Emigres") to ponad 10 minut kolażu wypowiedzi Marka Buczkowskiego, Marka Konstantynowicza i Henryka Bukowskiego, w którym słyszana na drugim planie improwizowana muzyka, posłużyła zaledwie jako tło ilustrujące dokumentalny materiał dźwiękowy.
Poza własnymi kompozycjami, w programie albumu znalazła się też ciekawa aranżacja kompozycji Andrzeja Panufnika "Dreamscape”. Pierwotnie rozpisany na głos i fortepian utwór słynnego polskiego kompozytora, który wiele lat życia spędził na emigracji w Wielkiej Brytanii, doskonale wkomponował się w dramaturgię całego albumu.
Kwartet jaki poznajemy na "Transatlantyku" robi wrażenie składu bardzo demokratycznego, tworzonego przez twórczych instrumentalistów darzących się ogromnym szacunkiem i zaufaniem. Sam lider niejednokrotnie robi wrażenie zaledwie narratora, którego wibrafon niczym chór w starogreckim teatrze komentuje i uzupełnia toczącą się na głównej scenie akcję.
"Transatlanyk" to więcej niż po prostu bardzo udany album jazzowy. To rodzaj dźwiękowej opowieści prowokującej refleksje i pobudzającej wyobraźnię. To nie tylko zestaw utworów obfitujących w oryginalne motywy melodyczne, bogatą oprawę brzmieniową i liczne, choć serwowane z umiarem partie improwizowane, lecz muzyka będąca efektem wielu głębokich przemyśleń, przekazanych nam przez artystę, który potrafi bezgranicznie zainteresować odbiorcę.
Uwagę zwraca znakomita realizacja nagrań w gdańskim Maska Studio, za którą odpowiedzialny jest znany m.in. z płyt Leszka Możdżera i grupy Loud Jazz Band, Michał Mielnik.
Płyta ukazała się 17 marca 2019 pod patronatem LongPlay.

_______________________________________________











Dominik BUKOWSKI Quartet: Transatlantyk
CD, Soliton SL 887-2 2018

program:
1. Imago
2. Polok
3. Hana
4. Transatlantyk
5. 68'
6. Lost Message
7. Dreamscape
8. Hana (Reprise)
9. Emigres

personel:
Dominik Bukowski – wibrafon, kalimba
Emil Miszk – trąbka
Adam Żuchowski – kontrabas
Patryk Dobosz – perkusja
_______________________________________________