│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

10.3.19

HIJOS DE AGUEYBANA: Agua del Sol /CD 2012, Tumi/

Saludo al Sol; Ven ven; Te Invito; Ohami; Morenita; Aqua del Sol; No me dejes solo; Orgulloso; Eco; Loren; Bandido; En la Vecinda; Te Invito/ Jazz ver.


Rytm bębna przyzywający do tańca zawsze towarzyszy muzyce z Puerto Rico. Ta muzyczna tradycja stworzona została jednak przez afrykańskich niewolników. Przetrwała stulecia, dzięki czemu do dziś istnieją zespoły składające hołd muzyce opartej na rozmaitych instrumentach perkusyjnych i plemiennych śpiewach. Taką grupą jest ośmioosobowa formacja Hijos De Agueybana złożona z kreatywnych Artystów obdarzonych niezwykłymi mozliwościami rytmicznymi i ekspresyjnymi.
Gatunek muzyki jaki preferuje zespół Hijos De Agueybana nazywany jest bomba. Bomba powstała w okresie gdy Afrykańczycy zostali zmuszeni do pracy na plantacjach cukru w Puerto Rico. W różnych miejscach, posługując się różnymi językami, znaleźli wspólne środki ekspresji: rytm bębnów, taniec i śpiew. W porównaniu z muzyką afrykańską, bomba jest mniej szorstka i w większym stopniu podkreślająca harmonie wokalne nadając utworom bardziej piosenkowej estetyki. Dziś bomba ma swą lokalną strukturę w Puerto Rico i grono współczesnych jej wykonawców. Rodzinny zespół Hijos De Agueybana jest najlepszą formacją w swym rodzaju, a ze swą muzyką podróżuje po całym świecie oczarowując jej klimatem coraz większe rzesze słuchaczy. Muzyka zespołu zawiera niezwykle potężny potencjał taneczny jak przenika do wykonywanych utworów, a ich koncerty niejednokrotnie przeistaczają się w muzyczne święto z udziałem publiczności. 
W roku 2012 utwory Hijos De Agueybana zostały po raz pierwszy opublikowane na płycie. Album nosi tytuł ''Agua del Sol'' i ukazał się nakładem wytwórni Tumi 25 września.
Włączenie przez muzyków Hijos De Agueybana nowoczesnych elementów na płycie wprowadziło szeroką paletę dźwiękową w tętno muzyki i uczuć jakimi ona emanuje. 
Typowe utwory w stylistyce bomba sasiadują tutaj z nagraniami utrzymanymi w nieco odmiennej stylistyce. I tak, doskonałym intro płyty ''Agua del Sol'' jest nasycony elektronicznymi efektami i egzotycznym chórem utwór ''Saludo al Sol'', wspaniale wprowadzający nas w klimat jaki towarzyszyć nam będzie na płycie przez godzinę.
Tytułowe nagranie z płyty utrzymane jest z kolei w rytmie salsy i zostało bogato zaaranżowane m.in. na fortepian i sekcję dętą. 
Na koniec płyty mamy do czynienia z jazzem w najczystszej postaci. Na płycie bowiem umieszczono jeszcze raz pieśń ''Te Invito'', tym razem zaaranżowaną w ciekawej jazzowej aranżacji. Jak słychać bomba sprawdza się w tej konwenji wyśmienicie.
Płyta "Agua del Sol'' to przede wszystkim porywające dźwięki perkusji oparte na melodyjnych brzmieniach i grupowych, mantrycznych, plemiennych śpiewach radośnie celebrujących pełnię życia.



skład:
Quique Hernandez - chorus
Minerva Rosa - chorus
Alondra Vazquez - chorus
Otoqui Reyes - vocal, first barril, director
Angel Reyez - first barril
Ramon Vazquez - barril buleador, chorus
Jose Alicea - cuas, chorus
Felix ''Papo'' Aguilu - barril buleador, chorus
oraz:
Tony Gonzalez - vocal, electronic sound
Kristy Mangual - vocal
Andy Montanez - vocal
Tony Mapeye - vocal
Luis Rosa - vocal