│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

9.3.19

McGANN: Double Dutch? /2CD's 2010 (2004), Rufus/

CD1: Fried Bananas; Spirit Song; Brownsville
CD2: D.Day; It's the Talk of The Town; The Jeep is Jumpin'


Bern McGann (właśc. Bernard Francis McGann) to australijski nestor saksofonu altowego, który swą karierę muzyka jazzowego rozpoczął w latach 50-tych ub.wieku na fali energetycznego jazzu nowoczesnego, która ogarnęła Antypody w latach 50-tych i wczesnych 60-tych. Urodzony w Sydney artysta na przełomie lat 60-tych i 70-tych bardzo aktywnie udzielał się też jako muzyk sesyjny nagrywając płyty wraz z artystami rockowymi i pop music, spośród których największą światową sławą cieszył się zespół Southern Comfort jakiego McGann był pełnoprawnym członkiem. W latach 80-tych nagrywał i występował wspólnie m.in. z Freddiem Hubbardem, Lesterem Bowie, Davem Liebmanem i Sonnym Stittem, a jego trio w 1997 roku jako pierwsza australijska grupa jazzowa, zaproszone zostało na Chicago Jazz Festival.
Do ostatnich tygodni przed zawałem serca w 2013 roku prowadził własne trio i kwartet, współpracując w stabilnych składach, których trzon stanowiła sekcja rytmiczna: Lloyd Swanton (kontrabas) i John Pochee (perkusja), oraz trębacz jazzowy Warwick Adler. 17 września 2013 roku w wyniku komplikacji po operacji serca Artysta zmarł w wieku 75 lat.
W 2012  roku  ukazało się wyśmienite dwupłytowe wydawnictwo ''Wending''zawierające nagrania z dwóch sesji. Pierwsza z nich miała miejsce w Sydney w czerwcu 2005 roku, druga w maju 2012 roku. Innym spośród ostatnich wydawnictw z nagraniami McGanna jaki ukazał się w Australii jest dwupłytowy album ''Double Dutch?'' opublikowany w roku 2010, a zawierający nagrania dokonane podczas europejskiego tournee kwartetu w klasycznym składzie w 2004 roku.
Album jest wyśmienitym zapisem koncertu z 16 października jaki odbył się w holenderskim klubie The Bimhuis Amsterdam. Wówczas to muzycy poza kompozycjami samego leadera projektu, siegnęli też po klasykę w postaci m.in. kompozycji Dextera Gordona ''Fried Bananas'' i ''The Jeep is Jumpin''' Ellingtona.
Warto zaznaczyć, iż zarówno utwory Gordona, Ellingtona czy Livingstona (stanowiące połowę repertuaru koncertu) jak i pełne żaru i energii kompozycje McGanna kwartet przedstawia przy użyciu własnego, niepowtarzalnego języka, wypracowanego wspólnie dzięki wieloletniej współpracy i zbudowanemu dzięki niej niezwykłemu porozumieniu. Podczas długich, kilkunastominutowych tematów mamy do czynienia z niezwykłym uczuciem obcowania z dźwiękami kreowanymi przez jeden czteroosobowy muzyczny organizm.
Podczas choćby tematu ''D.Day'' z powodzeniem mogącego być wymienianym pośród największych klasycznych jazzowych motywów wszechczasów, wynikające z zbiorowo improwizowanych fragmentów solówki każdego z instrumentalistów każdorazowo umiejscowione są w perfekcyjnie dobranym momencie. Tu wszystko jest na swoim miejscu i o swoim czasie, mimo namacalnej wręcz swobody w wspólnym kreowaniu wyśmienitej i pełnej barw muzyki.
Jakże pięknie i stylowo podczas drugiego setu (drugiej płyty) brzmią razem saksofon McGanna i trąbka Aldera w trakcie cudnej ballady ''It's the Talk of The Town''. Sprężyste dźwięki kontrabasu i synkopująca perkusja zdają się łkać wspólnie z dęciakami. Klasyka Klasyki!
Każda solówka nagradzana jest gromkimi brawami publiczności, potęgując tym samym u słuchacza złudzenie bezpośredniego uczestnictwa w tym niezwykłym koncercie.
Ognista trąbka Warwicka Aldera, kontrabas Lloyda Swantona -niczym trampolina unoszący resztę zespołu, gromkie, polyrytmiczne, kaskadowe partie perkusyjne Johna Pochee, a nade wszystko alt McGanna. Płyta wyśmienita! Szkoda tylko, iż piszę te słowa kiedy Berniego McGanna nie ma już wśród nas. Kolejny wielki i nie do końca doceniony na świecie Artysta dołączył w 2013 roku do Wielkiej Niebiańskiej Orkiestry. Pozostawił jednak po sobie ogromną spuściznę muzyczną, po jaką sięgać będziemy niejednokrotnie chcąc posłuchać Muzyki najwyższej jakości.



skład:
Bern McGann - saksofon
Warwick Alder - trąbka
Lloyd Swanton - kontrabas
John Pochee - perkusja