│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

9.3.19

NEUZA: Flor Di Bila /CD 2013, Lusafrica/

Djar Fogo; Cuicado Na Du Bida; Ilha De Encanto; Trabessado; Rabolo; Flor Di Bila; Ze Di Nha Mina; Deuza; Lembranca Antiga; Rabolo Di Mi Cu Maria; Um Ten Sodate; Caela; Trabessado (Radio Edit)


Po wspaniałej płycie wokalistki Nancy Vieira ''Na Ama'' (2011), wytwórnia Lusafrica sprezentowała miłośnikom ciepłych, melodyjnych choć melancholijnych piosenek kolejną ''muzyczną mandarynkę'' pod postacią płyty pochodzącego z Republiki Zielonego Przylądka -Ze Luisa (''Serenata'', 2012). Kolejnym odkryciem jest wokalistka o intrygującym imieniu Neuza.
Neuza urodziła się w 1985 w Praia, stolicy Republiki Zielonego Przylądka, na wyspie Santiago. Jej matka, urodzona na wyspie Fogo, przeniosła się do Praia w 1980 roku w poszukiwaniu lepszego życia. Śpiewała w barach w zamian za jedzenie, tytoń i alkohol, zostawiając małą Neuzę w domu pod opieką starszych sióstr. Życie jakie prowadziła nie stroniąca od używek matka, sprawiło iż w wieku sześciu lat Neuza została sierotą. Wówczas zamieszkała ze swoją matką chrzestną w Fogo. Pracując w jednej z tamtejszych restauracji, nakrywając do stołu często śpiewała w stylu znanym od dzieciństwa dzięki piosenkom śpiewanym przez jej matkę. Wkrótce dała się namówić na publiczne występy w klubie Manuela de Candihno. Wieść o pięknie śpiewającej młodej dziewczynie szybko rozeszła się w stolicy Cape Verde. Pewnego dnia jej śpiew usłyszał producent muzyczny Jose da Silva, który zachwycony jej możliwościami wokalnymi i niezwykłym temperamentem, zaprosil Neuzę do studia nagraniowego Harmonia Praia. Efektem jest nagranie kilkunastu tchnących optymizmem i witalnością piosenek nawiązujących do melodii utrzymanych w stylistyce zwanej: morna (gatunek muzyki oraz styl tańca wywodzący się z Wysp Zielonego Przylądka, uważany za najbardziej charakterystyczny dla tego kraju), które wypełniły program debiutanckiego albumu Neuzy zatytułowanego od tytułu jednej z piosenek ''Flor Di Bila'' jaki ukazał się 8 lipca nakładem wytwórni płytowej Lusafrica.
''Flor Di Bila'' to doskonale wyprodukowana płyta, pełna wyjątkowych niuansów brzmieniowych i ozdobiona wspaniałą instrumentacją. 
Świetnie zaaranżowane chórki i wspaniale brzmiąca partia klarnetu ozdabia melodyjną piosenkę ''Djer Fogo'' otwierającą płytę.
Piękne partie skrzypiec i dźwięczne akordy fortepianu ozdabiają skoczną pieśń''Cuicado Na Bu Bida''.
Po pierwszych przesłuchaniach płyty najbardziej ''wpadającą w ucho'' wydaje się śpiewana w duecie z gitarzystą zespołu Michelem Montrondem piosenka''Trabessado'', będąca klasycznym przykładem stylistyki zwanej curtucitan. To rodzaj pieśni śpiewanych w duecie przez kobietę i mężczyznę, będących rodzajem humorystycznego przekomarzania się i wzajemnych męsko-damskich prowokacji. Nie bez powodu chyba na końcu płyty ''Trabessado'' umieszczono raz jeszcze, tym razem w krótszej, radiowej wersji. To potencjalny kandydat na pierwszy wielki przebój pełnej charyzmy i temperamentu, egzotycznej wokalistki.
''Rabolo'' to kolejna piosenka na płycie charakteryzująca się wyjątkową lekkością i emanujacym optymizmem. Refren doskonale nadający się do wspólnego śpiewania z publicznością sprawia, iż to jedna z najgoręcej przyjmowanych piosenek podczas koncertów. Niejako kontynuacją tej piosenki jest umieszczona na płycie kilka nagrań później: ''Rabolo Di Mi Cu Maria'' z pięknym solem gitary.
Bardziej nostalgiczny przekaz niosą w sobie: liryczna piosenka tytułowa, wzruszająco zinterpretowana ''Lembranca Antiga'' z piękną partią fortepianu i ballada ''Um Ten Sodate''.
Ciekawostką jest fakt, iż partie skrzypiec Juliana Corralesa Subity jakie słyszymy m.in. podczas pięknej piosenki ''Ze Di Nha Mina'' nagrane zostały nie w studio Harmonia Praia, lecz na Kubie.
Muzyka wypełniająca płytę bliższa jest rytmom południowoamerykańskim niż typowym melodiom Afryki. Wymieszanie różnych tradycji muzycznych od zawsze tworzy oryginalną muzykę Zielonego Przylądka. Choć Neuza śpiewa po kreolsku i nieliczni tylko potrafią odkryć magię tekstów, liczy się tu przede wszystkim niezwykły przekaz uczuć i emocji, jakimi natchniony jest śpiew Neuzy. Posłuchajcie kolejnej ''muzycznej mandarynki'' -gorąco polecam!



muzycy:
Neuza - wokal
Michel Montrond - gitara, wokal
Moisezinho (Moises Vieira Andrade), Alcies Nascimento - gitary
Kaku Alves, Ivan Medina - gitary, ukulele
Nenelo (Manuel de Jesus de Pina), Djassa Pereire - ukulele
Totinho - saksofon, klarnet
Julian Corrales Subida - skrzypce
Zeca Couto - instr.klawiszowe, akordeon
Khaly (Carlos Silva) - fortepian
JP (Jose Pedro Cardoso) - kontrabas
Rob Leonardo - instr.perkusyjne
Fatu Djakite, Magui (Morgarida Pio), Djodje (Jorge Fonseca) - chórki