│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

10.3.19

SYSTEM SUBTELNY /CD 2011, System Subtelny/

Każdy dzień to dar; Deprived Illusion; Faith; I Fly Away; Oceany; Mądrości piasków; Natali; Miracle Of Love; You Never Know; When You Tell Me; (Intro) Salley Garden; Salley Garden


Płyta nieistniejącego już zespołu, która z różnych przyczyn nie trafiła do ogólnopolskiej dystrybucji.
System subtelny to określenie stanu duchowego człowieka nazywany też drzewem życia. Umożliwia rozpoznanie stanu kanałów energetycznych oraz czakr, a działanie jego możemy wykryć, w postaci chłodnego powiewu, mrowienia, gorąca lub innych doznań na poszczególnych częściach dłoni i nad głową.
System Subtelny -taką nazwę przyjął założony w 2008 roku w Zielonej Górze duet Pawła Stachowiaka z Lechem Popławskim. Pierwszy z Panów wcześniej zasilał składy zespołów Gedeon Jerubaal i Bastion, drugi to wszechstronny multiinstrumentalista i kompozytor, mający wówczas za sobą m.in.współpracę z grupą Bajm. Panowie zaczęli od coverów swych idoli: Boba Dylana, Leonarda Cohena ale także Louisa Armstronga. Wzbogacając brzmienie o coraz to nowe instrumenty i pisząc własne utwory, których aranżacje coraz częściej opierać zaczęto na bogatym instrumentarium, duet przekształcił się w kilkuosobową grupę (do składu dołączył m.in.Piotr ''Walery'' Walorski ongiś współpracujący z grupą Kombajn do zbierania kur po wioskach) a w 2011 roku postanowił zarejestrować i wydać autorską płytę. Płytę nagrano i wydano, lecz z różnych względów nie trafiła ona do dystrybucji, a wkrótce później formacja System Subtelny przestała istnieć. Szkoda iż w pewnym sensie ''przepadła'' tak doskonała płyta, którą nabyć można było jedynie podczas koncertów zespołu w ostatnim okresie jego działalności. To muzyka odwołująca się do orientu, jazzu, rocka i folku. Delikatna, wyrafinowana i ...subtelna.
Do zagrania gitarowego solo w jednym z utworów muzycy zaprosili krakowskiego gitarzystę i kompozytora Jacka Korohodę, z którym L.Popławski miał okazję nagrywać wyśmienitą płytę ''Window To The Backyard'' (2010). Jak wkrótce się okazało ich współpraca trwać miała po rozpadzie Systemu Subtelnego nadal, w reaktywowanym legendarnym zespole Prowizorka.
Płytę ''System Subtelny'' wypełnia 13 utworów zaśpiewanych częściowo w języku polskim, częściowo: angielskim.
''Każdy dzień to dar'' jest rodzajem uduchowionej muzycznej modlitwy i deklaracji miłości życia. Doskonale czuć ducha jaki przyświecał wcześniejszym dokonaniom P.Stachowiaka związanego z formacjami reggae.
W folkowej balladzie ''Deprived Illusion'' pod postacią wyeksponowanych partii skrzypiec i harmonii wokalnych słychać nawiązania do irlandzkiej muzyki ludowej.
''Faith'' z kolei dzięki harmoniom wokalnym i gitarom akustycznym przywołuje skojarzenia z dokonaniami Davida Crosby'ego i Grahama Nasha.
W balladowym klimacie utrzymane jest nagranie ''I Fly Away'' ozdobione wyśmienitą, psychodelicznie brzmiącą solówką gitarową Jacka Korohody.
''Oceany'' poprzez nietuzinkową aranżację oraz partię skrzypiec cytującą klasykę podążają niejako psychodeliczną ścieżką wytyczoną na płycie przez ''Faith''.Doskonale brzmiące skrzypce, załamująca się linia melodyczna refrenu i kolejne nawiązania religijne charakteryzują ''Mądrości piasków''. To również doskonała okazja zasłuchania się w piękne solo fortepianu w środku nagrania.
Króciutka miniaturka ''Natali'' jest rodzajem muzycznej mantry, a ''Miracle Of Love''gorzko brzmiącą balladą, której przekaz wyśmienicie akcentują częściowo elektronicznie przetworzone parte skrzypiec i wielogłosy. 
''You Never Know'' to akustyczna ballada nagrana z udziałem fortepianu i kontrabasu, zaśpiewana ponownie przez Popławskiego i Stachowiaka w duecie.
Podobną w klimacie jest ''When You Tell Me'' -refleksyjny, spokojny utwór z wyraźnie zaakcentowaną rolą gitary akustycznej, akordeonu i skrzypiec. Melodyjny dwugłosowo wykonany refren i piękne solo Popławskiego na skrzypcach.
Etniczne wokalizy, efekt szumu wiatru i subtelne (sic!) perkusjonalia wprowadzają nas w wspaniały finał płyty jakim jest ''Salley Garden'' utrzymany w dalekowschodniej estetyce brzmieniowej. W środku utworu wpadamy w nastrój mantry i swego rodzaju spełnienia wśród rozmaitych dźwięków tworzonych m.in.przez skrzypce, akordeon, kontrabas i dobiegający jakby z oddali damski wokal (A.Radziwanowska).
W spisie utworów nie wymieniono jeszcze jednego nagrania, które traktować więc należy chyba jako swego rodzaju bonus track. To ''Wołki'' -stara polska pieśń ludowa, której bardzo swobodną 3-minutową interpretację z zastosowaniem beatboxu umieszczono jako ostatni track.
Premiera płyty miała miejsce 22.09.2011.



skład:
Paweł Stachowiak - wokal, gitary
Lech Popławski - wokal, skrzypce, kontrabas, gitary, instr.klawiszowe
Alina Radziwanowska - wokal
Andrzej Winiszewski - akordeon
Piotr ''Walery'' Walorski - perkusja
Bartosz Kida - trąbka
Remenez - beatbox
Marek Nowakowski - instr.klawiszowe
Jacek Korohoda - gitara