PŁYTY A-Z  :  │ A B C D E F G H I J K L M N O P Q  S  T │ U  V │ W  Y  Z 

czwartek, 28 marca 2019

The Doug MacDONALD Quartet: Organisms

It’s You or No One; Jazz for All Occasions; L&T; Nina Never Knew / Indian Summer; Sometime Ago; Poor Butterfly; Centerpiece; Too Late Now; Hortense; On the Alamo.

Swój specyficzny styl gry gitarzysta Doug MacDonald oparł na tradycji sięgającej dokonań takich muzyków jak Herb Ellis, Wes Montgomery, czy Joe Pass. Muzyk dorastał w Honolulu, następnie osiadł w Los Angeles, jednak od 1990 roku jego stałą bazą jest Nowy Jork. To tam właśnie miał okazję występować u boku takich gwiazd jak Stan Getz, Sarah Vaughan, Buddy Rich, czy Hank Jones. Tam też działa do dziś nagrywając i występując z własnym trio i kwartetem, a także z 13-osobowym zespołem The Jazz Coalition. Dziś Doug MacDonald ma na koncie kilkanaście albumów firmowanych własnym nazwiskiem, zrealizowanych w rozmaitych konfiguracjach.
Najnowszym przedsięwzięciem gitarzysty jest kwartet tworzony wraz z saksofonistą Bobem Sheppardem, grającym na stylowych organach Hammonda Careyem Frankiem, oraz perkusistą Benem Scholzem.
Znakomitego saksofonistę Boba Shepparda znamy od lat z albumów nagrywanych z takimi muzykami jak Joe La Barbera, Tom Warrington, Brian Bromberg, Dave Slonaker, Freda Payne, Ron King, Carol Robbins czy Ken Wiley, oraz składu Clare Fischer Big Band, a z jego usług w roli sidemana korzystali tak znakomici artyści jak Chick Corea, Freddie Hubbard, bracia Brecker, Joni Mitchell i grupa Steely Dan.
Nadający ton całemu albumowi Carey Frank, to jedna z najjaśniej świecących wschodzących gwiazd organów Hammonda za Oceanem. Muzyk prowadzi własne składy, oraz stale współpracuje z Erickiem Marienthallem.
Z kolei perkusista Ben Scholz może poszczycić się współpracą z m.in. Royem Hargroovem, Esperenzą Spalding i ..Buddy Guyem.
Nic dziwnego, iż Doug MacDonald otaczając się tak wybornymi muzykami, zrealizował jeden z najlepszych albumów w swej dotychczasowej karierze.
Czternasta autorska płyta Douga MacDonalda to siedem znakomicie opracowanych standardów i trzy autorskie kompozycje gitarzysty.
"Organisms" to album pełen znakomitych, swingujących motywów, podanych przez perfekcyjnie zgrany skład. W grze MacDonalda nie dostrzeżemy zbytecznych udziwnień i rozmaitych sztuczek stosowanych częstokrotnie przez gitarzystów jazzowych młodszego pokolenia. Ogromne przywiązanie do tradycji połączone z doświadczeniem zebranym podczas kilku dekad owocnej działalności, skutkuje niebywałym wyczuciem muzycznej materii i wyrafinowanymi akordami, którymi gitarzysta czaruje nas w każdym utworze.
Znajdziemy tu zarówno utwory utrzymane w średnim tempie, jak choćby otwierający album "It’s You or No One", pełne wigoru i galopującego rytmu "L&T”, ale też ciepłą sentymentalną balladę "Too Late Now”.
Trzykrotnie gitarzysta gra dla nas solo, bez udziału muzyków swego kwartetu ("Nina Never Knew / Indian Summer", "Poor Butterfly" i "Hortense"), w wyjątkowy sposób potrafiąc wyłuskać piękno z każdej linii melodycznej i nadać utworom specyficznego swingowego posmaku.
Album ukazał się 19 lutego 2019.

Robert Ratajczak

________________________________________________
The Doug MacDONALD Quartet: Organisms
CD, D.MacDonald

program:
  1. It’s You or No One
  2. Jazz for All Occasions
  3. L&T
  4. Nina Never Knew / Indian Summer
  5. Sometime Ago
  6. Poor Butterfly
  7. Centerpiece
  8. Too Late Now
  9. Hortense
10. On the Alamo

personel:
Bob Sheppard - saksofon
Doug MacDonald - gitara
Carey Frank - Hammond B3
Ben Scholz - perkusja
________________________________________________