│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

15.5.19

ETNOS Ensemble: Gardens /2019/

Intro; Jovano Jovanke; Cracoviaque; No Title; Comet; In My Little Garden; Small Waltz; Dance in a Circle; Shisha; Sleeping West; Olive Garden.







Etnos Ensemble to istniejący od połowy 2016 roku zespół specjalizujący się w muzyce czerpiącej z folkloru całego świata, ze szczególnym naciskiem na muzykę polską, bałkańską i żydowską. Grupę tworzą czterej doskonale rozumiejący się muzycy, z których każdy jest jednocześnie wyjątkową indywidualnością i dysponuje własnymi doświadczeniami zdobywanymi w ramach rozmaitych projektów: współpracujący już od 2008 roku w ramach duetu akordeonista Konrad Merta i wiolonczelista Piotr Gach, oraz klarnecista Bartosz Pacan i kontrabasista Łukasz Mazanek.
"Gardens" to już drugi album zespołu, tym razem wydany przez sublabel Opus-Series prestiżowej wytwórni Requiem Records. Płytę wypełnia 9 autorskich kompozycji muzyków, oraz adaptacje tradycyjnych melodii z Macedonii ("Jovano Jovanke") i Polski ("In My Little Garden").
W muzyce Etnos Ensemble odnajdziemy liczne, choć bardzo subtelne nawiązania do estetyki jazzu. Dostrzeżemy to w sposobie podejścia do motywów improwizowanych i wariacyjnych. Nie bez znaczenia dla ostatecznego kształtu muzyki Etnos Ensemble jest równoległe zaangażowanie się poszczególnych muzyków kwartetu w działalność na polu muzyki klasycznej i ich współpraca z takimi zespołami jak NOSPR, Amadeus, AUKSO, czy Sinfonietta Cracovia. Również zdobywane na tym polu doświadczenia artyści potrafią "przemycić" do muzyki Etnos Ensemble.
Na "Gardens" nie tylko możemy dać porwać się rytmowi i melodyce poszczególnych utworów, ale też zasłuchać się w pełne zaangażowania partie solowe poszczególnych instrumentów (np świetne solo klarnetu podczas "Comet", czy ujmująca partia wiolonczeli i linia kontrabasu w "In My Little Garden").
Mimo iż na ogół obcujemy z utworami pełnymi spontanicznej żywiołowości, na płycie znajdziemy też tematy pełne zadumy i refleksji. Przykładem tego jest choćby piękna i ujmująca klimatem interpretacja, wspomnianej wcześniej tradycyjnej polskiej melodii "In My Little Garden" w genialnej aranżacji Konrada Merty.
Warto wspomnieć o gościach jacy pojawiają się na płycie: obecnym aż w czterech nagraniach, doskonale znanym miłośnikom polskiego jazzu perkusiście Przemku Pacanie (Tubis Trio), oraz trio smyczkowym (Natalia Rogińska, Jadwiga Bialic - skrzypce i Adam Dębski - altówka), które towarzyszy zespołowi w odbiegającym brzmieniowo od reszty nagrań, zagranym z niemal orkiestrowym rozmachem temacie "Shisha".
Starannie opracowane i z pietyzmem zaaranżowane kompozycje, sprawiają iż drugi album Etnos Ensemble wyraźnie wyróżnia się pośród nieustannie docierających do nas polskich płyt z muzyka etniczną. 
Ogrom emocji, znakomity warsztat instrumentalny i nieograniczona pomysłowość muzyków zespołu w zakresie rytmicznych kreacji, sprawiają iż do muzycznych "Ogrodów" Etnos Ensemble chcemy wrócić natychmiast po wybrzmieniu ostatnich dźwięków płyty.
Album ukazał się 30 marca 2019.

Robert Ratajczak

___________________________________________


ETNOS Ensemble: Gardens
CD 2019, Requiem Records - Lydian Series 3-2019

program:
  1. Intro
  2. Jovano Jovanke
  3. Cracoviaque
  4. No Title
  5. Comet
  6. In My Little Garden
  7. Small Waltz
  8. Dance in a Circle
  9. Shisha
10. Sleeping West
11. Olive Garden

personel:
Bartosz Pacan - klarnet
Konrad Merta - akordeon
Piotr Gach - wiolonczela
Łukasz Mazanek - kontrabas
gościnnie:
Przemek Pacan - instr. perkusyjne
Natalia Rogińska, Jadwiga Bialic - skrzypce
Adam Dębski - altówka
___________________________________________