PŁYTY A-Z  :  │ A B C D E F G H I J K L M N O P Q  S  T │ U  V │ W  Y  Z 

czwartek, 2 maja 2019

Sosnowska & Gabryś-Heyke: Beauty Dancing /2019/

Danzas Tarascas I, III; Cha cha cha El divorcio; Tango Marron y Azul; Tango Por una Cebeza; Pavane Pour une infante defunte; Valse triste; Valse in E flat major; Sicilienne in E flat major; Polonaise in F minor; Mazurka in A minor, Op. 45, No. 1; Mazurka in A major, Op. 31, No. 2; Kuyawiak in A minor; Oberek No. 1; Czardas Hejre Kati, Op. 32, No. 4; Horo.


W roku 2019 wytwórnia For Tune rozpoczęła nową serię płytową, w ramach której ukazywać się będą płyty z muzyką z pogranicza muzyki klasycznej. Pierwszym tytułem jest płyta "Beauty Dancing" duetu skrzypaczki Jolanty Sosnowskiej i pianistki Marii Gabryś-Heyke. Artystki proponują przegląd tańców pochodzących z różnych stron świata w kameralnej konwencji klasycznego duetu skrzypiec i fortepianu.
Obie Panie tworzące ten znakomity tandem, to artystki wielokrotnie nagradzane i wyróżniane podczas rozmaitych przeglądów i festiwali na całym siwecie.
Skrzypaczka Jolanta Sosnowska jest m.in. zdobywczynią I nagrody prestiżowego amerykańskiego Konkursu Skrzypcowego im. Paula Rollanda. Oklaskiwana była m.in. na II Międzynarodowym Konkursie im. Heinricha Bibera w St. Florian (2011), Resonanzen (w austriackim Konzerthaus Wien), Innsbrucker Festwochen der Alten Musik, czy Concertgebouw Amsterdam. Poza Europą występowała też m.in. w Japonii, Meksyku, Peru, Izraelu i Stanach Zjednoczonych. Dorobek fonograficzny artystki obejmuje pozycje wydane przez takie wytwórnie jak Naxos, Acte Prearable i For Tune. Pośród nich znajdziemy płytę "Zygmunt Noskowski Chamber Music" (2011) z utworami warszawskiego kompozytora przełomu XIX i XX wieku, album z muzyką austriackiego baroku "baRock & vienna" (2015) i nominowaną do nagrody Fryderyk płytę z kompletem utworów skrzypcowych Mariana Sawy: "Marian Sawa Complete Violin Music" (2017).
Z kolei pianistka Maria Gabryś-Heyke poszczycić się może sukcesami odniesionymi podczas międzynarodowych konkursów w Słupsku, Antoninie, Getyndze, Mariańskich Łaźniach, Hradec, Zurychu i Lucernie. Artystka jest założycielką zdobywającego liczne trofea zespołu Lucerne Piano Trio. Jej bogaty repertuar solowy obejmuje m.in. utwory Beethovena, Bacha, Mozarta, Chopina, Schuberta, Schumanna, czy Liszta. Pianistka swobodnie porusza się w różnych stylach i konwencjach wykonawczych, co wielokrotnie doceniane jest podczas koncertów nie tylko w Europie, ale też m.in. w Japonii, Korei Płd., Chinach i USA.
Obie artystki tworzą zachwycający nie tylko precyzją wykonawczą, ale też ogromnym temperamentem i zaangażowaniem tandem. Program przedstawiony na niniejszej płycie eksponuje tkwiący w kameralnym duecie Jolanty Sosnowskiej i Marii Gabryś-Heyke, nadzwyczajny potencjał i robiące wrażenie nieograniczonych, możliwości techniczne. 
Znajdziemy tu zarówno utwory z Meksyku, Kuby i Argentyny, jak Węgier i Bułgarii. Argentyńskie tanga, kubańska cha-cha, pawana, walc angielski i polonezy, brzmią zachwycająco. 
"Beauty Dancing" to wciągająca podróż dookoła świata z kompozycjami takich twórców jak m.in. Astor Piazzolla, Maurice Ravel, Henryk Wieniawski czy Grażyna Bacewicz. Różnorodność repertuarowa i rozmaite nastroje zaklęte w poszczególnych utworach, sprawiają iż płyty nie sposób odłożyć na półkę po jednorazowym wysłuchaniu. 
Płyta ukazała się 5 kwietnia 2019.

Robert Ratajczak

___________________________________________


Sosnowska & Gabryś-Heyke: Beauty Dancing
CD 2019, For Tune 0141 001

program:
  1. Danzas Tarascas I
  2. Danzas Tarascas III
  3. Cha cha cha El divorcio
  4. Tango Marron y Azul
  5. Tango Por una Cebeza
  6. Pavane Pour une infante defunte
  7. Valse triste
  8. Valse in E flat major
  9. Sicilienne in E flat major
10. Polonaise in F minor
11. Mazurka in A minor, Op. 45, No. 1
12. Mazurka in A major, Op. 31, No. 2
13. Kuyawiak in A minor
14. Oberek No. 1
15. Czardas Hejre Kati, Op. 32, No. 4
16. Horo

personel:
Jolanta Sosnowska - skrzypce
Maria Gabryś-Heyke - fortepian
___________________________________________