Nokturny I, II; Kołysanki I, II: Mały koncert na orkiestrę wokalną; Carmina de mortuis; Lamentationes; Exultate, jubilate; Cantus s. Casimiri; Chwali, dusze moja, Gospoda; Błagosłowi dusze moja, Gospoda; Wsiakoje dychanije.
Wybitny kompozytor i pedagog, urodzony w 1930 roku w Wilnie Romuald Twardowski, to artysta którego dorobek zasługuje na zdecydowanie szersze niż dotychczas upowszechnienie w świadomości melomanów. Swoją twórczością zdefiniował niepowtarzalny język muzyczny, w którym połączył elementy nowych technik kompozytorskich z cechami muzyki odległych epok. W swych utworach Romuald Twardowski niejednokrotnie odwołuje się do muzyki religijnej, w tym do starocierkiewnych pieśni i chorałów gregoriańskich. W przebogatym dorobku kompozytora znajdziemy zarówno kompozycje kameralne, jak dzieła orkiestrowe, utwory chóralne, a także opery.
Nakładem prestiżowej wytwórni DUX ukazała się płyta "Romuald Twardowski - Sacrum. Profanum" zawierająca utwory chóralne a capella nagrane przez Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum pod dyrekcją Janusza Siadlaka. Płyta powstała we współpracy z kompozytorem, co zapewnia wykonywanym utworom szczególny charakter, oddający sedno twórczego zamysłu.
Zgromadzone na tej szczególnej płycie utwory powstawały na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Teraz muzyka ta przeistoczyła się w formę nagrania, uwiecznionego na zawsze, po które sięgnąć może każdy w dowolnej chwili. Do pracy nad albumem kompozytor wraz z prowadzącym chór Collegium Cantorum wybitnym maestro Januszem Siadlakiem, podszedł więc ze świadomością ogromnej odpowiedzialności.
Stworzone przez kompozytora utwory w formie zapisu nutowego, ze starannie opisanymi tempami i metrum, przybrały dźwiękową formę będącą dziełem dyrygenta i chóru. Romuald Twardowski i Jakub Siadlak, odnaleźć musieli wspólny punkt, którego osiągnięcie wymagało zapewne z obu stron wielu kompromisów.
Powstała płyta ukazująca rozmaite formy i gatunki muzyczne jakim ulegał na przestrzeni lat kompozytor, potrafiący zarazem zamknąć swe fascynacje w ramach utworów chóralnych a capella. To także album zwracający szczególną uwagę na ważny i pokaźny wkład Romualda Twardowskiego w rozwój polskiej muzyki chóralnej i skarbnicę naszej kultury narodowej.
"Romuald Twardowski - Sacrum. Profanum" to kolejne dzieło Collegium Cantorum pod dyrekcją Janusza Siadlaka, portretujące wybitnych polskich kompozytorów muzyki chóralnej po albumie "Juliusz Łuciuk Choral Works" (2018).
Koncertowa premiera tej wyjątkowej płyty rozpoczynającej obchody przypadających w 2020 roku 90-urodzin Romualda Twardowskiego, odbyła się 20 października 2019 roku w Bazylice św. Krzyża w Warszawie.
Album ukazał się 11 października 2019.
Robert Ratajczak
____________________________________________
Collegium Cantorum : Romuald Twardowski - Sacrum. Profanum
CD 2019, DUX 1601
program:
Nokturny I, II:
1. W jasnym świetle latarni
2. Noc mdlała
Kołysanki I, II:
3. Kołysanka Krzysi
4. Niańka Króla Heroda
Mały koncert na orkiestrę wokalną:
5. Moderato
6. Allegro con grazia
Carmina de mortuis:
7. Moment
8. Pogrzeb
9. O chorym synku
10. Nieznane drzewo
11. Lamentationes
12. Exultate, jubilate
13. Cantus s. Casimiri
14. Chwali, dusze moja, Gospoda
15. Błagosłowi dusze moja, Gospoda
16. Wsiakoje dychanije
wykonawcy:
Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum
dyrygent: Janusz Siadlak
____________________________________________