│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

20.12.19

Amadeus Chamber Orchestra: Mieczysław Wajnberg /2019/

II Symfonia kameralna na orkiestrę smyczkową i kotły op.147;
IV Symfonia kameralna na orkiestrę smyczkową klarnet i trójkąt op.153;
II Sinfonietta na orkiestrę smyczkową i kotły op.74;
II Koncert fletowy na flet i orkiestrę smyczkową op.148 bis.




Świętująca 50-lecie istnienia Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus w listopadzie 2019 roku wzbogaciła swą dyskografię o dwa kolejne albumy. Oba wydawnictwa wypełniła ponownie muzyka Mieczysława Wajnberga w zachwycającym wykonaniu zespołu pod dyr. Anny Duczmal-Mróz.
Okazją do sięgania po utwory Wajnberga przez od półwiecza będącą wizytówką polskiej kultury muzycznej w kraju i na świecie orkiestry, jest przypadająca w 2019 roku 100-rocznica urodzin kompozytora. 
Po płycie zawierającej I Symfonię kameralną op.145, I Koncert na flet i smyczki, oraz III Symfonię kameralną op.151 ("Mieczysław Wajnberg Chamber Music", 2018) nakładem wytwórni DUX opublikowane zostały dwa kolejne albumy wydane w charakterystycznej dla serii szacie graficznej.
Na pierwszym z nich (dwupłytowym) znajdziemy Symfonie Kameralne No.2, Op.147 i No.4, Op.153, II Koncert fletowy, oraz Sinfoniettę na orkiestrę smyczkową i kotły No.2, Op.74.
Mieczysław Wajnberg (1919-1996) pozostawił po sobie 26 symfonii, siedem koncertów, 17 kwartetów smyczkowych, 19 sonat, około 150 pieśni oraz 7 oper i 2 balety, a także muzykę do 65 filmów, sztuk teatralnych i słuchowisk radiowych. Artysta pozostający pod wyraźnym wpływem Dmitrija Szostakowicza, z którym łączyła go też wieloletnia przyjaźń, bardzo często odwoływał się w swych utworach do form sonatowych. Dostrzeżemy to również w prezentowanych na tym albumie kompozycjach. W stylu Wajnberga odnajdziemy też wpływy Prokofiewa, Bartóka, Mahlera i Hindemitha, szczególnie w zakresie konstrukcji utworów i zachowaniu wyjątkowej równowagi pomiędzy formą, a przekazywanymi w muzyce treściami.
Nagrania zebrane na tym starannie wydanym 2-płytowym albumie zarejestrowane zostały w okresie od kwietnia 2015 do maja 2019 w Sali Koncertowej Filharmonii Poznańskiej z udziałem znakomitych solistów: klarnecisty Kornela Wolaka (IV Symfonia) i flecisty Łukasza Długosza (II Koncert fletowy).
Przedsięwzięcie Orkiestry Kameralnej Amadeus poświęcone prezentacji dzieł jednego z najbardziej rozpoznawalnych kompozytorów polskich XX wieku Mieczysława Wajnberga, doskonale wpisuje się w renesans związany z zainteresowaniem dorobkiem kompozytora. 
Album ukazał się 29 listopada 2019.

Robert Ratajczak

__________________________________________



Amadeus Chamber Orchestra: Mieczysław Wajnberg
2CD's 2019, DUX 1632/1633

program:
CD1
II Symfonia kameralna na orkiestrę smyczkową i kotły op.147:
1. Allegro molto
2. Pesante moderato
3. Andante sostenuto
IV Symfonia kameralna na orkiestrę smyczkową klarnet i trójkąt op.153:
4. Lento
5. Allegro molto - Moderato
6. Adagio - Meno mosso
7. Andantino - Adagissimo
CD2:
II Sinfonietta na orkiestrę smyczkową i kotły op.74:
1. Allegro
2. Allegretto
3. Adagio
4. Andantino
II Koncert fletowy na flet i orkiestrę smyczkową op.148 bis:
5. Allegro
6. Largo
7. Allegretto

wykonawcy:
Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus 
Kornel Wolak - klarnet
Łukasz Długosz - flet
Beata Słomian - trójkąt
Piotr Szulc - kotły
dyrygent: Anna Duczmal-Mróz
__________________________________________