PŁYTY A-Z  :  │ A B C D E F G H I J K L M N O P Q  S  T │ U  V │ W  Y  Z 

wtorek, 3 grudnia 2019

Ted Novak: Runit

Ralik Chain; Way To Rookie; Den Dome; Cactus Blues; Pacific Christmas; Plutonium Disco; Runit; Enewatak Ballad.Ted Novak (Tadeusz Nowak) to gitarzysta, kompozytor i pedagog, który w ciągu kilkunastu lat swej działalności nie stronił od rozmaitych gatunków muzycznych, z powodzeniem angażując się zarówno w projekty rockowe jak jazzowe. Muzyk ma za sobą warsztaty gitarowe master class i open counselling u takich mistrzów jak John Scofield, Joe Satriani, Scott Henderson, czy Jarek Śmietana.
Od kilku lat muzyk prowadzi działalność solową regularnie publikując autorskie albumy oscylujące stylistycznie wokół rocka psychodelicznego, bluesa i fusion, nagrywane we własnych znakomitych składach.
Po dwóch latach od debiutu fonograficznego gitarzysty jakim była płyta "Rural Crisis", w roku 2016 ukazał się album "Monument Valley" nagrany w Tokarnia Studio wraz z Janem Smoczyńskim (organy Hammonda) i Pawłem Dobrowolskim (perkusja) .
Kolejna propozycja Teda Novaka to album, na którym skład poszerzony został do kwartetu o znakomitego basistę Krzysztofa Pacana. Nagrany i zmiksowany przez Jana Smoczyńskiego w lipcu 2019 roku w Tokarnia Studio w Nieporęcie, album "Runit" wypełnia osiem nowych utworów będących syntezą bluesa, rocka, jazzu i psychodelii. Utwory eksponują nie tylko wyjątkowy warsztat gitarzysty obejmujący płynne surfowanie po rozmaitych technikach gitarowych, ale pozostawiają dużo przestrzeni pozostałym muzykom. 
"Runit" to zbiór tematów pełnych naturalnych emocji, feelingu i improwizacji, a jednocześnie pod każdym względem starannie przemyślanych. Ważną rolę w uzyskaniu specyficznego brzmienia formacji, poza gitarą lidera odgrywają tu partie Hammondów Jana Smoczyńskiego. Ich charakterystyczne, pełne powietrza brzmienie dodaje muzyce przestrzeni, a instrumentalne dialogi Smoczyńskiego z gitarą, stanowią nieoceniony atut całego albumu.
Swym surowym brzmieniem gitary Novak potrafi zaczarować zarówno ujmującymi przyswajalną melodyką tematami (np."Way To Rookie" i "Pacific Christmas"), jak roztoczyć klimat psychodelii ("Ralik Chain"), czy pełnego soczystych partii gitarowych ciężkiego rocka ("Plutonium Disco" i mój faworyt na płycie: "Runit").
Jedynym "zgrzytem" jest kończąca program "Enewatak Ballad" eksponująca niezrozumiałe dla mnie zniekształcenia dźwięku... no chyba że mój odtwarzacz szwankuje, lub posiadam wadliwy egzemplarz płyty.
Mimo to śmiem twierdzić iż trzeci autorski album Teda Novaka to jak dotąd najlepsza płyta tego niezależnego i podążającego własną ścieżką, wyjątkowego muzyka.
Album wydany został 27 listopada 2019.

Robert Ratajczak

__________________________________________


Ted Novak: Runit
CD, T.Novak

program:
1. Ralik Chain
2. Way To Rookie
3. Den Dome
4. Cactus Blues
5. Pacific Christmas
6. Plutonium Disco
7. Runit
8. Enewatak Ballad

personel:
Ted Novak - gitara
Jan Smoczyński - organy Hammonda
Krzysztof Pacan - gitara basowa
Paweł Dobrowolski - perkusja
__________________________________________