│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

3.1.20

Maciej Zakrzewski: Time To Time /2019/


The Allegories;
Psalterium.






Gdański organista, kompozytor i pedagog Maciej Zakrzewski, mimo młodego wieku poszczycić się może wieloma spektakularnymi sukcesami. Artysta jest laureatem międzynarodowych przeglądów i festiwali, jak choćby Premio Elvira di Renna (Włochy 2008), VII Międzynarodowy Konkurs Muzyki Organowej im.J.P.Sweelincka (Gdańsk 2009), VII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej (Malbork, 2009), czy XXXIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej (Giżycko, 2010). Muzyk prowadzi zespół Concitato, współpracuje z Polską Filharmonią Bałtycką w Gdańsku, Orkiestrą Polskiej Filharmonii Kameralnej, Elbląską Orkiestrą Kameralną, Orkiestrą Kameralną Progress, zespołem Mystic Ensamble, Chórem Akademii Morskiej w Gdyni, oraz zespołami chóralnymi Cantus i Discantus. Artysta ma w dorobku dziewięć znakomitych albumów z utworami m.in. Franciszka Liszta, Feliksa Nowowiejskiego i francusko-libańskiego kompozytora Naji Hakima, któremu Zakrzewski poświęcił obronioną w 2019 roku pracę doktorską "Tradycja i nowoczesność w twórczości organowej". Swoje kolejne płyty Maciej Zakrzewski nagrywa na wyjątkowych zabytkowych instrumentach jak organy Bazyliki św.Mikołaja i św.Brygidy w Gdańsku, czy organy Archikatedry w Gdańsku-Oliwie.
Wydany w 2018 roku album Macieja Zakrzewskiego "Naji Hakim - Organ Works" zyskał mnóstwo pozytywnych recenzji w wielu fachowych periodykach muzycznych, oraz wielkie uznanie samego kompozytora.
Kolejnym albumem gdańskiego muzyka, który ukazał się nakładem wytwórni Ars Sonora jest płyta "Time To Time" w całości wypełniona autorskimi kompozycjami muzyka przygotowanymi z myślą o organach. Maciej Zakrzewski zdecydował się zarejestrować ten materiał na znakomicie brzmiącym instrumencie mieszczącym się w Katedrze św.Stanisława Kostki w Łodzi.
Tytuł albumu nawiązuje do zamysłu towarzyszącego skomponowaniu dwóch rozbudowanych form jakie wypełniają 76-minutową płytę. Maciej Zakrzewski odnosi się do czasu upływającego na tworzeniu dzieła, oraz czasu w muzyce, postrzegając go jako zjawisko ulotne i przemijające.
Pierwszą część albumu wypełnia 7-częściowa 50-minutowa forma "The Allegories”. To koncepcyjna suita dotycząca przemyśleń artysty na temat współczesnego świata, w którym coraz większą rolę odgrywa rzeczywistość wirtualna, niejednokrotnie zacierająca prawdziwy jego obraz.
4-częściowe pełne uduchowienia i modlitewnej kontemplacji "Psalterium” doskonale uzupełniające program płyty, jest muzycznym odniesieniem do żydowskiej modlitwy "Szema Jisrael" oraz wybranych ze Starego Testamentu Psalmów.  
Współczesna muzyka organowa cieszy się coraz większym zainteresowaniem pośród miłośników klasycznych form. Autorskie dzieło Macieja Zakrzewskiego jakim jest album "Time To Time" wychodzi naprzeciw rosnącemu zapotrzebowaniu na tego typu formę, przynosząc muzykę silnie uduchowioną, lecz jednocześnie wolną od nadmiernego sakralnego ciężaru właściwego większości organowych dzieł.
W przedmowie do płyt, kompozytor i wykonawca pisze: "Muzyka jest sztuką dojrzałego operowania czasem. Wypełnianiem pustej przestrzeni przekonującą ideą. Tworzeniem imaginacji w konkretnie uwarunkowanej sytuacji. To mój czas. Muzyczny. To także jest Wasz Czas. Spotkajmy się w nim”. Nic dodać, nic ująć. Gorąco polecam!
Album ukazał się 9 grudnia 2019.
Robert Ratajczak

___________________________________________


Maciej Zakrzewski: Time To Time
CD 2019, Ars Sonora ARSO-CD-149

program:
The Allegories:
  1. Like
  2. Death
  3. Face to book
  4. Fire
  5. To be or not online
  6. Love
  7. Log out
Psalterium:
  8. Szema Jisrael
  9. Qui habitat in abscondita excelsi
10. Quem cantavit Domino
11. Alleluja, laudate Dominum

Maciej Zakrzewski - organy
___________________________________________