PŁYTY A-Z  :  │ A B C D E F G H I J K L M N O P Q  S  T │ U  V │ W  Y  Z 

wtorek, 2 czerwca 2020

Mami Shikimori - Wihan Quartet: Piano Quintets - Franck, Faure No1 /2020/

César Franck:
Piano Quintet in F Minor;
Gabriel Fauré:
Piano Quintet No 1 in D minor, Op.89.
Istniejący od ponad 30 lat, rezydujący w Londynie czeski zespół kameralny Wihan Quartet, od lat charakteryzują wybitne wykonania wielu klasycznych, romantycznych i współczesnych arcydzieł kameralnych. Od czasu zdobycia I nagrody podczas Międzynarodowego Konkursu Kwartetów Smyczkowych w Londynie w 1991 roku kariera Wihan Quartet nabrała prawdziwego rozpędu. Dziś o koncerty Kwartetu zabiegają najbardziej prestiżowe na świecie festiwale muzyki klasycznej  Na płytach Wihan Quartet jakie ukazały się nakładem wytwórni Arco Diva i Nimbus Alliance znajdziemy utwory takich kompozytorów jak m.in.: Schumann, Smetana, Beethoven, Paganini, Dworzak, Schubert, czy Bach. W roku 2014 zespół zaproponował również arcyciekawy album z opracowaniami przebojów The Beatles na kwartet smyczkowy. 
Szczycący się wyjątkową renomą zespół w roku 2017 zachwycił nas znakomitą elegijną płytą "Kol Nidrei. Elegy for Pamela", dedykowaną zmarłej rok wcześniej nieocenionej propagatorce muzyki klasycznej, Pameli Majaro.
Kolejną płytą w dyskografii Wihan Quartet jest album nagrany z udziałem wielokrotnie nagradzanej japońskiej pianistki Mami Shikimori. Absolwentka Royal College of Music ma za sobą występy w takich miejscach jak Carnegie Hall, Wigmore Hall i Tokyo's Suntory Hall, oraz trzy gorąco przyjęte przez melomanów albumy płytowe, spośród których wydany w 2017 roku przez wytwórnię Naxos "Tchaikovsky: Piano Music" uznany został za jedną z najciekawszych płyt fortepianowych ostatnich lat.
Wspólna płyta Wihan Quartet i Mami Shikimori zawiera kwintety fortepianowe Césara Francka i Gabriela Fauré.
Pochodzący z ostatniego okresu twórczości Césara Francka Kwintet F-moll z 1879 roku, to obok kwintetu fortepianowego Johannesa Brahmsa najdoskonalsze dzieło w swoim gatunku. Pomyślany jako utwór cykliczny, kilkakrotnie wykorzystuje wprowadzony w pierwszej części motyw. 
Z kolei żywy i porywający Kwintet No1 D-moll, Op.89 Gabriela Fauré to utwór, który w umyśle kompozytora powstawał w ciągu kilku lat przyjmując różne postaci. Ostateczną formę przybrał w 1905 roku, jako kompozycja dedykowana belgijskiemu skrzypkowi i kompozytorowi Eugene Ysaye.
Zestawione obok siebie oba Kwintety tworzą spójny i tematyczny program, odsłaniający nie tylko ogromną wrażliwość i zmysł japońskiej pianistki, ale też możliwości czeskiego Wihan Quartet jako zespołu perfekcyjnie odnajdującego się w instrumentarium uzupełnionym o fortepian.
Mam nadzieję, iż nie jest to pierwszy i ostatni efekt tej świetnie zapowiadającej się współpracy i wkrótce ta znakomita konfiguracja muzyków zaskoczy nas kolejnym, równie wspaniałym albumem.   
Premiera: 3 lipca 2020.
Robert Ratajczak

___________________________________________


Mami Shikimori - Wihan Quartet
Piano Quintets - Franck, Faure No1
CD 2020, Nimbus Alliance NI 6397

program:
César Franck - Piano Quintet in F Minor:
1. Molto moderato quasi lento - Allegro
2. Lento con molto sentimento
3. Allegro non troppo ma con fuoco
Gabriel Fauré - Piano Quintet No 1 in D minor, Op.89:
4. Molto moderato
5. Adagio
6. Allegretto moderato

personel:
Mami Shikimori - fortepian
Leos Cepicky, Jan Schulmeister - skrzypce
Jakub Cepicky - altówka
Michal Kanka - wiolonczela
___________________________________________