│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

24.8.20

Konstanty Andrzej Kulka & Capella Gedanensis: Karol J.Lipiński – Rondo alla polacca /2020/

Karol J.Lipiński
Rondo alla polacca:
E dur op.13; D dur op.17; E dur op.7.







Założony w 1981 roku Zespół Muzyki Dawnej Cappella Gedanensis początkowo skupiał się na opracowaniach i wykonawstwie dawnej muzyki Gdańska z przełomu XVII i XVIII wieku. Założeniem zespołu było kultywowanie działalności  istniejącej w latach 1560-1750 Kapeli Rajców Miejskich. Z czasem jednak repertuar wokalno-instrumentalnego zespołu został poszerzony o dzieła takich kompozytorów jak: Händel, Bach, Vivaldi, Mozart, Schubert czy Haydn, oraz utwory współczesne, a grupa skróciła swą nazwę do Cappella Gedanensis.
Dziś zespół poszczycić może wieloma znakomitymi albumami oraz sukcesami odnoszonymi podczas rozmaitych festiwali, nie tylko w kraju ale też m.in. w USA, Chinach, Niemczech, Szwecji, Izraelu czy na Litwie, oraz koncertami uświetniającymi tak ważne wydarzenia jak wizyty w Gdańsku Księcia Karola, Margaret Thatcher, Vaclava Clausa, czy Güntera Grassa oraz spotkanie Lecha Wałęsy z Królową Małgorzatą II w Kopenhadze i koncert dla Króla Szwecji Karola Gustawa XVI. Ponadto kilkakrotnie zespół oprawiał muzycznie spotkania i msze podczas pielgrzymek Jana Pawła II do Polski.
Na przestrzeni lat z grupą współpracowali rozmaici artyści, pośród których warto wymienić choćby: Wadima Brodskiego, Wandę Wiłkomirską, Waldemara Malickiego, Łukasza Długosza, Nigela Kennedy czy Zbigniewa Wodeckiego.
Od kilku lat patronem muzycznych poczynań i współpracownikiem Cappelli Gedanensis jest światowej sławy wybitny skrzypek Konstanty Andrzej Kuka.
To właśnie z jego udziałem nagrana została (kolejna po "Souvenir de la Mer Baltique") płyta dedykowana twórczości kompozytora, skrzypka i pedagoga zwanego "Polskim Paganinim" Karola Lipińskiego (1790-1861).
Wydana przez wytwórnię Soliton płyta "Karol J.Lipiński – Rondo alla polacca" zawiera trzy Ronda w opracowaniu Andrzeja Wróbla. Utwory te Karol J.Lipiński stworzył z myślą o autorskim wykonaniu, stąd ich budowę i formę wirtuoz skrzypiec podporządkował własnym predyspozycjom wykonawczym i możliwościom technicznym. Chyba to stało się przyczyną małej popularności zamieszczonych na tej płycie kompozycji.
Na szczęście wybitny wirtuoz wiolinistyki Konstanty Andrzej Kulka przy wsparciu znakomitego zespołu Capella Gedanensis, bez problemu zmierzył się z tym materiałem, niejako wcielając się w postać solisty-kompozytora.
Eksponujące niebywałe możliwości wirtuozowskie Ronda, których słuchamy na niniejszej płycie, to muzyka którą po latach dla szerokiego odbiorcy odkryć mógł jedynie wielki mistrz skrzypiec. Takim jest właśnie Konstanty Andrzej Kulka, którego wykonanie wymagającego od solisty niemal ekwilibrystycznych predyspozycji technicznych cyklu "Rondo alla polacca", stanowi wyjątkowy dowód geniuszu Karola J.Lipińskiego.
Album ukazał się 3 maja 2020.
Robert Ratajczak

____________________________________________


Konstanty Andrzej Kulka & Capella Gedanensis:
Karol J.Lipiński – Rondo alla polacca
CD 2020, Soliton SL 691-2

program:
1. Rondo alla Polacca E dur op.13
2. Rondo alla Polacca D dur op.17
3. Rondo alla Polacca E dur op.7

wykonawcy:
Konstanty Andrzej Kulka - skrzypce
Capella Gedanensis:
Piotr Swat, Magdalena Szczypińska, Katarzyna Rogalska, Angelina Jagodzińska - skrzypce
Tomasz Mrowiński, Małgorzata Gryka - altówka
Alicja Lach-Owsięcany - wiolonczela
Damian Wdziekoński - kontrabas
____________________________________________