│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

22.11.20

Monika Lidke: Let The World Be a Question /2020/

Making it up as we go; A winter morning; Lazy detour; Curious puzzle; Not a bad bone; Samba, biodra i nogi; Save humankind; Słuchaniem być; Snowflake’s dream; Tango; Mother; W deszczu pod parasolem; Zimowy poranek; Lazy detour - Wulfnote Remix; Mother - Happy Cat Jay Remix; A winter morning - Happy Cat Jay Remix.

 
 
Monika Lidke to pochodząca z Lubina wokalistka, autorka tekstów i kompozytorka, która wiele lat spędziła w Paryżu a od 2006 roku mieszka w Londynie. Tam też z powodzeniem buduje swą muzyczną karierę jako jazzowa wokalistka, występując w takich miejscach jak kultowe kluby Ronnie Scott’s Bar i Jazz Club Soho, czy biorąc udział w licznych festiwalach, jak m.in. London Jazz Festival, Manchester Jazz Festival czy Rhythms of the World Festival.
Po trzech ciepło przyjętych albumach: "Waking up to Beauty” (2008), "If I was to describe you” (2014, z udziałem Basi Trzetrzelewskiej i Janka Gwizdały) oraz "Gdyby każdy z nas …” (2017, z udziałem m.in. Anny Jurksztowicz, Doroty Miśkiewicz i Marka Napiórkowskiego), światło dzienne ujrzała płyta “Let The World Be a Question” zawierająca 13 nowych zaśpiewanych po polsku i angielsku autorskich piosenek, oraz 3 remixy przygotowane przez brytyjskich producentów muzycznych i dj-ów: Wulfnota i Happy Cat Jaya.
Materiał zarejestrowany został w Wielkiej Brytanii i Polsce z udziałem kilkunastu różnych muzyków towarzyszących wokalistce w poszczególnych utworach.
Na urozmaiconej zarówno pod względem brzmienia jak stylistyki świetnie wyprodukowanej płycie, odnajdziemy zarówno elementy jazzu, folku i muzyki latynoskiej, jak rocka i muzyki pop.
Otwierająca płytę piosenka "Making it up as we go" nasycona jest elementami amerykańskiego folku. Podobnie, ozdobione dźwiękami wiolonczeli i stylowych gitar "Curious puzzle" i "Not a bad bone". W drugim z utworów pojawia się też chór nadający piosence posmaku gospel.
Ballada "A winter morning" (pojawiająca się też w drugiej części płyty w polskojęzycznej wersji) oprawiona jest krystalicznie brzmiącymi partiami wibrafonu, a w "Lazy detour" wybrzmiewają świetne solówki trąbki.
Elementy bluesa odnajdziemy w "Save humankind", gdzie uwagę zwraca znakomita gitara Matta Chandlera i kontrabas Tima Fairhalla.
Pięć z piosenek Monika Lidke zaśpiewała po polsku. Są to: porywająca latynoamerykańska "Samba, biodra i nogi", balansująca na granicy melodyjnego rocka przebojowa "Słuchaniem być", "Tango" które z teatralno-kabaretowej piosenki przeistacza się w rytmiczną sambę, swawolna "W deszczu pod parasolem" oraz "Zimowy poranek" (polska wersja wcześniejszej "A winter morning").
Uniwersalne, melodyjne utwory zaskakują wysublimowanymi aranżacjami, a ich różnorodność stylistyczna sprawia iż "Let The World Be a Question" to łączący rozmaite stylistyki prawdziwie multikulturowy, ale też mieszający rozmaite konwencje stylistyczne album.
Album ukazał się 8 października 2020.
 
Dwie wcześniejsze piosenki Moniki Lidke znajdziemy na wydanym przez nowojorską wytwórnię Dot Time Records albumie "Ladies Of Jazz. Volume 2" (2017).

Robert Ratajczak

____________________________________________
 

 
Monika Lidke: Let The World Be a Question
CD 2020, Monika Lidke MLCD002
 
program:
  1. Making it up as we go
  2. A winter morning
  3. Lazy detour
  4. Curious puzzle
  5. Not a bad bone
  6. Samba, biodra i nogi
  7. Save humankind
  8. Słuchaniem być
  9. Snowflake’s dream
10. Tango
11. Mother
12. W deszczu pod parasolem
13. Zimowy poranek
14. Lazy detour - Wulfnote Remix
15. Mother - Happy Cat Jay Remix
16. A winter morning - Happy Cat Jay Remix

personel:
Monika Lidke - wokal
Dawid Frydryk - trąbka
Kristian Borring, Maciek Pysz, Matt Chandler - gitary
Jan Freicher – fortepian, wibrafon, syntezatory
Adam Spiers, Wayne Urquhart - wiolonczela
Happy Cat Jay – perkusja, fortepian, syntezatory, gitara basowa
Marcin Grabowski – kontrabas, gitara basowa
Shez Raja – gitara basowa
Tim Fairhall - kontrabas
Chris Nickolls, Adam Teixeira, Waldemar Franczyk - perkusja
Alle Choir London - chórki
 ____________________________________________