│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

11.12.20

Holographic Principle: Dance of the Great Spirit


Always; Bachtify; Celestial Moods; Spring; Dance of the Great Spirit; Chanda; Spling-A-Ding; God's Only Black Man; Tapestry; Someday.


 
 
 
 
 
W 2019 roku ukazał się album, którego wydanie z niewiadomych przyczyn przemilczane zostało przez większość polskich mediów jazzowych.
Holographic Principle to międzynarodowe trio tworzone przez amerykańskich muzyków: perkusistę, multiinstrumentalistę i producenta muzycznego Ronniego Burrage (w Polsce znanego przede wszystkim z współpracy z Jarkiem Śmietaną, ale też albumów m.in. Archie Sheppa, McCoy Tynera, Chico Freemana, Kevina Eurbanksa, czy Dave'a Strykera) i basistę Nimroda Speaksa, oraz naszego znakomitego pianistę Michała Wierbę.
Współpraca polskiego pianisty z Ronniem Burrage rozpoczęła się w 2016 roku, a okazją ku temu była trasa koncertowa poświęcona pamięci kontrabasisty Andrzeja Cudzicha. Wówczas to wraz z nowojorskim basistą Nimrodem Speaksem (muzykiem zaangażowanym już w poprzedni projekt perkusisty: Band Burrage) zarejestrowano kompozycję Michała Wierby "Dance of the Great Spirit”, która dała początek tej niezwykłej formacji, a zarazem posłużyła za tytuł albumu, który trzy lata później ukazał się w USA nakładem wytwórni Truth Revolution. Jednak zanim album ukazał się i począł zbierać za Oceanem entuzjastyczne recenzje, trio z powodzeniem wielokrotnie koncertowało na Wschodnim Wybrzeżu USA w takich miejscach jak m.in. Smalls Jazz Club w Greenwich Village czy The Side Door Jazz Club w Connecticut.
Album "Dance of the Great Spirit", który nagrany został częściowo w Krakowie, a częściowo w Nowym Jorku, przynosi muzykę w której jazz splata się z afrykańskimi rytmami i indiańskimi pieśniami, a wszystko to podparte jest subtelnie zastosowaną elektroniką i stylowymi partiami fortepianu.
W utworach będących kompozycjami każdego z muzyków tworzących to niezwykłe trio, dostrzeżemy kontynuację dzieła poszukiwań brzmieniowych Weather Report czy Milesa Davisa, podszyte głębokim uduchowieniem i magiczną aurą muzyki lat 70-tych.
Sam Ronnie Burrage opisuje swoją muzykę jako "uniwersalną, melodyjną i afro-futurystyczną".
Rozpoczynający płytę utwór "Always” odwołuje się do przyjaźni pomiędzy muzykami, a następująca po nim kompozycja Nimroda Speaksa "Bachtify” zwraca uwagę na rozmaite wpływy i inspiracje jakim ulegają artyści tworzący projekt.
"Celestial Moods" odnosi się do zagadnień duchowych i  transcendencji.
Z kolei "Spring" to lekka, chwytliwa i piękna melodia, a stylowa ballada "Chanda” to utwór zadedykowany przez perkusistę i lidera Holographic Principle swej małżonce.
W dużej mierze improwizowany temat "Spling-a-Ding” silnie nasycony jest swingiem, a tytułowy "Dance of the Great Spirit” Michała Wierby poświęcony jest rdzennym plemionom amerykańskim, które kiedyś na długo przed europejskim kolonializmem, zamieszkiwały tereny znane dziś jako Stany Zjednoczone.
W pierwszej części oparty na szaleńczych partiach perkusji i ozdobiony w stylowo zniekształcone melodeklamacje "God’s Only Black Man” mówi o wytrwałości Czarnych w walce z dyskryminacją i prawo do godnego życia, a "Tapestry” Michała Wierby to wyjątkowo słowiański akcent na tym multikulturowym albumie.
Jedynym utworem nie będącym na płycie premierową kompozycją, jest zaskakująca wersja piosenki Donny'ego Hathawaya i Eddy'ego Howarda "Someday", która z wdziękiem zaśpiewana przez Ronniego Burrage zamyka cały program.
"Dance of the Great Spirit" to znakomity, pełen zaskakujących barw album. Oby projekt Holographic Principle doczekał się kolejnej równie wspaniałej płyty. Wielkie gratulacje dla Michała Wierby, którego wkład w ostateczny kształt albumu jest nieoceniony.
Album ukazał się 15 lutego 2019.
Robert Ratajczak
_____________________________________________
 
 
 
Holographic Principle: Dance of the Great Spirit
CD, Truth Revolution TRR046

program:
  1. Always
  2. Bachtify
  3. Celestial Moods
  4. Spring
  5. Dance of the Great Spirit
  6. Chanda
  7. Spling-A-Ding
  8. God's Only Black Man
  9. Tapestry
10. Someday

personel:
Ronnie Burrage - perkusja, instr. klawiszowe, wokal, congas, djembe, udu, instr. perkusyjne
Nimrod Speaks - gitara basowa, kontrabas
Michal Wierba - fortepian, Fender Rhodes, instr. klawiszowe, Roli Seaboard, vocoder
 _____________________________________________