│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

13.1.21

Witold Wilczek: A Journey Into The Abyss. Alexei Stanchinsky Piano Music /2020/

 
Alexei Stanchinsky:
Humoresque; Mazurka in D flat major; Mazurka in G sharp minor; Nocturne; 3 Preludes; Sonata in E flat minor; Prelude in The Lydian Mode; Canon; Prelude and Fugue; Canon-Preludes.

 
 
 
Rosyjski kompozytor Alexei Stanchinsky (Aleksiej Stanczinski, 1888-1914) był Złotym Dzieckiem swej epoki komponując i wykonując swoje pierwsze utwory już w wieku sześciu lat. Okres ten (przełom XIX i XX wieku) zwany srebrnym wiekiem kultury rosyjskiej, pozostawił po sobie dzieła wielu znakomitych artystów, takich jak poetka Anna Achmatowa, malarze Wassily Kandinsky i Marc Chagall ale też kompozytorzy Aleksandr Skriabin, Igor Strawiński czy Siergiej Taniejew. Na ich tle Aleksiej Stanczinski jawił się jako młoda wschodząca gwiazda, którą czeka świetlana przyszłość
Jak się jednak miało okazać cierpiący na urojenia, halucynacje i problemy nerwowe artysta miał przed sobą bardzo krótkie życie, bowiem zmarł w tajemniczych okolicznościach w wieku zaledwie 26 lat. Mimo to Stanczinski pozostawił po sobie szereg utworów fortepianowych, które do dziś odkrywane jako zapomniane dzieła, zyskują uznanie wśród kolejnych pokoleń melomanów i wykonujących je artystów. Pośród nich znajdziemy mazurki, sonaty, nokturny, etiudy, preludia i cykl pieśni do wierszy szkockiego poety Roberta Burnsa.
W pracach Stanczinskiego dostrzeżemy wpływy takich kompozytorów jak Skriabin, Grieg czy Musorgski. Jednak stworzone w ostatnich latach jego krótkiego życia utwory, odsłaniają własny indywidualny styl i oryginalną koncepcję. Mówi się, że po jego śmierci rosyjska muzyka doznała wielkiego ciosu.
Po utwory fortepianowe zwanego Zapomnianym Geniuszem Rosyjskiej Srebrnej Ery Aleksieja Stanczinskiego, sięgnął urodzony w 1988 roku, wielokrotnie nagradzany krakowski pianista Witold Wilczek, mający w swej dotychczasowej dyskografii płyty z utworami m.in. Ignacego Jana Paderewskiego, Fryderyka Chopina i Mieczysława Karłowicza.
W programie albumu nagranego w Sali Koncertowej Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, znajdziemy wybrane z dorobku rosyjskiego kompozytora: Humoreskę, Mazurki, Nokturn, Preludia, Sonatę, Preludium i Fugę oraz Kanon.
Pracując nad nagraniem płyty "A Journey Into The Abyss. Alexei Stanchinsky Piano Music" i zagłębiając się w arkana muzyki Stanczinskiego, Witold Wilczek konsultował się z wybitną rosyjską pianistką Ekateriną Derzhaviną oraz odbył naukowo-artystyczną kwerendę biblioteczną w Moskwie.
Staranna i dokładna analiza dorobku kompozytorskiego Stanczinskiego, sprawiła iż pianista stworzył program odsłaniający rozmaite gałęzie inspiracji twórcy i odczytujący jego artystyczne intencje.
Witold Wilczek gra z niebywałym zaangażowaniem i pasją, co dostrzeżemy zarówno w lżejszych w odbiorze utworach Stanczinskiego, jak formach bardziej wyszukanych, jaką jest choćby pełna uniesień rozbudowana Sonata es-moll zamieszczona w połowie programu płyty.
Połączenie robiącej wrażenie niczym niepohamowanej ekspresji z mistrzowską techniką pianisty, oraz oryginalny materiał wyjściowy jakim są utwory, które większość melomanów usłyszy zapewne po raz pierwszy, sprawiają iż mamy do czynienia z recitalem pod każdym względem doskonałym.
Album w katalogu wytwórni DUX dostępny od 6 listopada 2020.
Robert Ratajczak

____________________________________________
 
 
 
Witold Wilczek:
A Journey Into The Abyss. Alexei Stanchinsky Piano Music

CD 2020, DUX 1559
 
program:
Alexei Stanchinsky:
  1. Humoresque
  2. Mazurka in D flat major
  3. Mazurka in G sharp minor
  4. Nocturne
3 Preludes:
  5. Prelude No.1 in C sharp minor
  6. Prelude No.2 in D major
  7. Prelude No.3 in E flat minor
 
  8. Sonata in E flat minor
  9. Prelude in The Lydian Mode
10. Canon
11. Prelude and Fugue (1)
12. Prelude and Fugue (2)
Canon-Preludes:
13. Canon-Prelude [A] in C major
14. Canon-Prelude [B] in G major
15. Canon-Prelude [C] in E mixolydian
16. Canon-Prelude [D] in E flat minor
 
Witold Wilczek - fortepian
____________________________________________