3.2.21

Jakub Hajdun Trio /2020/

My Bells / Hot House; Elsa; Syl-O-Gism; Shaw 'Nuff; Blues for Gwen / My Bells.

 
 
 
 
 
 
 
 
Album "Jakub Hajdun Trio" jest debiutem młodego pianisty Jakuba Hajduna wspieranego przez Janusza Mackiewicza (kontrabas) i Romana Ślefarskiego.
Jakub Hajdun to jedna z największych nadziei polskiej pianistyki jazzowej. Urodzony w 1991 roku, syn znakomitego pianisty i kompozytora Janusza Hajduna (1935-2008), oraz malarki Elżbiety Hajdun, dał się jak dotąd poznać zarówno jako błyskotliwy solista, jak muzyk Big Bandu Jana Konopa z którym z powodzeniem koncertował m.in. w Holandii i Czechach. Swoje własne trio powołał do życia w 2017 roku biorąc udział m.in. w Konkursie Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni oraz 44. Międzynarodowym Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu.
Na wydanej pod koniec 2020 roku przez Stowarzyszenie Muzyków Jazzowych w Sopocie, a nagranej w styczniu 2019 roku  w studio Radia Gdańsk płycie, znajdziemy oparty na kompozycjach wielkich jazzowych mistrzów cykl utworów, tworzący zwarty i spójny program.
Jakub Hajdun stawiając na doświadczonych muzyków o ugruntowanej, silnej pozycji, którzy współtworzą z nim skład tria, sięgnął po utwory m.in. Billa Evansa, Dizzy'ego Gillespie, Charliego Parkera i McCoy Tynera, przedstawiając ich własne autorskie opracowania. Warto jednak wspomnieć iż wybór utworów nie jest oczywisty, pianista bowiem sięgnął po mniej znane tematy improwizujących klasyków, co stanowi prawdziwą niespodziankę dla miłośników jazzu.
41-minutowy program został nagrany na żywo, bez nakładek i poprawek ingerujących w pierwotny zapis, co czyni zawartą na płycie muzykę: żywą i pełną spontanicznych rozwiązań wynikających z nastroju danej chwili.
Spajającym całość motywem jest kompozycja Billa Evansa "My Bells", od której rozpoczyna i którym kończy się ten fascynujący rodzaj suity jaką jest cały album. Suity, bowiem albumu, mimo iż podzielonego na 5 tracków, słucha się jak jednej muzycznej opowieści, w której kolejne motywy nachodzą na siebie niemal niezauważalnie.
Pianista dysponuje własnym fortepianowym żargonem, w którym dostrzeżemy nie tylko znakomity osobisty styl czerpiący z be bopu i swingu, ale też posmak klasycznego fortepianowego romantyzmu i impresjonizmu. Dostrzeżemy to choćby w  nastrojowej kompozycji "Elsa" zmarłego w 2005 roku, a znanego z łączenia klasyki z jazzem Earla Zindarsa (ozdobionej tutaj genialną solówką kontrabasu), czy podczas przejścia z "Shaw 'Nuff" Gillespiego i Parkera w "Blues for Gwen" McCoy Tynera.
Debiutancka płyta Tria Jakuba Hajduna to album pełen znakomitych pomysłów osadzonych w, wydawać by się mogło mocno wyeksploatowanym już klasycznym, mainstreamowym stylu.
Płyta ukazała się 20 listopada 2020, a dołączona została do nr 1-2/2021 magazynu Jazz Forum w wersji dla prenumeratorów.
 
Robert Ratajczak
____________________________________________
 
 
 
Jakub Hajdun Trio: Jakub Hajdun Trio
CD 2020, SMJ 29715

program:
1. My Bells / Hot House
2. Elsa
3. Syl-O-Gism
4. Shaw 'Nuff
5. Blues for Gwen / My Bells

personel:
Jakub Hajdun - fortepian
Janusz Mackiewicz - kontrabas
Roman Ślefarski - perkusja
____________________________________________