│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

30.4.21

imuZZic Grand(s) ensemble: Over The Hills

Hote Overture; Rawalpindi Blues; A.I.R. (All India Radio); Oh Say Can You Do?; Holyday In Risk; Businessmen; Detective Writer Daughter; Slow Dance; Small Town Agonist; Eoth Theme.

 
 
 
 
 
Historyczny 3-płytowy album Carli Bley "Escalator Over The Hill" z 1971, był zrealizowanym z dużym rozmachem monumentalnym przedsięwzięciem ukazującym historię muzyki, jej rozmaite style i przedstawicieli różnych gatunków muzycznych.
Powstająca w ciągu trzech lat awangardowa jazz-rockowa opera przygotowana została przez Bley wraz z autorem tekstów Paulem Hinesem, a zrealizowana z udziałem muzyków tworzących kolektyw Jazz Composer’s Orchestra: Charliego Hadena, Dona Cherry, Roswella Rudda i Gato Barbieriego, oraz rockowego gitarzystę i wokalistę Jacka Bruce'a (Cream) i grona amatorskich muzyków tworzących epizodyczny Hotel Band.
W roku 2014 z inicjatywy perkusisty Bruno Tocanne i basisty Barnarda Santacruz grupa muzyków pod szyldem: Imuzzic Grand(s) Ensemble, przygotowała nową wersję dzieła, którą z entuzjazmem zaakceptowała sama Carla Bley, obecna na scenie podczas koncertowej prezentacji nowej wersji jej dzieła na festiwalu Nevers 2014 Djazz.
W przedsięwzięciu udział wzięli:
wokalista Antoine Lang, saksofonista Jean Aussanaire, trębacze Fred Roudet i Remi Gaudillat, klarnecista Olivier Themines, gitarzysta Alain Blesing, pianista Perrine Mansuy, oraz oczywiście inicjatorzy całego projektu: basista Bernard Santacruz i perkusista Bruno Tocanne.
Na płycie zatytułowanej "Over The Hills" znajdziemy wybór 10 spośród 27 kompozycji z historycznego albumu, przedstawionych w nowych lecz wyraźnie nawiązujących do estetyki pierwowzoru wersjach. Na płycie zastosowano jednak inną kolejność kompozycji dostosowaną do skondensowanej dramaturgii całości. Niektóre z utworów zostały rozbudowane, inne streszczone do krótszych form. W każdym przypadku zachowana została niepowtarzalna magia i przekaz pierwowzoru.
W odtworzonej po ponad 40 latach z nowym entuzjazmem muzyce, odnajdziemy elementy free jazzu, apokaliptyczną awangardę, motywy etniczne i brzmienia stricte rockowe. Kompozycje przeplatają się z ekstatycznymi improwizacjami, a granice między nimi zdają się być niezauważalne.
Każdy z muzyków biorących udział w tym święcie dźwięków jest zaangażowany w ostateczny przekaz dzieła na wielu jego poziomach, a całość wykracza poza wszelkie kategorie stylistyczne.
"Over The Hills" to nie tylko intrygująca synteza abstrakcji i realizmu, ale też znakomite połączenie przeszłości i teraźniejszości, a zarazem świetne przypomnienie historycznego projektu Carli Bley.
Album ukazał się 8 grudnia 2015.
Robert Ratajczak
_____________________________________________

 
 
imuZZic Grand(s) ensemble: Over The Hills
CD, IMR 008

program:
  1. Hote Overture
  2. Rawalpindi Blues
  3. A.I.R. (All India Radio)
  4. Oh Say Can You Do?
  5. Holyday In Risk
  6. Businessmen
  7. Detective Writer Daughter
  8. Slow Dance
  9. Small Town Agonist
10. Eoth Theme

personel:
Antoine Lang - wokal, elektronika
Jean Aussanaire - saksofon
Remi Gaudillat - trąbka, flugelhorn
Fred Roudet - trąbka
Olivier Themines - klarnet
Alain Blesing - gitara
Perrine Mansuy - fortepian
Bernard Santacruz - kontrabas, gitara basowa
Bruno Tocanne - perkusja
 _____________________________________________