│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

24.7.21

Halva: Dinner in Sofia /2020/

Breakfast in Kiev; Frelex; Hora din Kaval; Dinner in Sofia; Saba Syrto; Romanian Shepherd's Tune; Coffee in Beirut; Geamparale; Khosidl für das neue Leben; Greek Lydian Hora; Hora Pentru Lora.

 
 
 
 
 
Specjalizujący się w muzyce klezmerskiej międzynarodowy sekstet Halva założył i prowadzi osiadły w Lipsku belgijski skrzypek i kompozytor Nicolaas Cottenie.
Artysta zafascynowany jest możliwościami jakie daje połączenie tradycyjnej muzyki żydowskiej z innymi gatunkami jak m.in. współczesna muzyka klasyczna i jazz, oraz jej fuzją z folklorem takich krajów jak Grecja, Turcja, Węgry, Bułgaria czy Rumunia. Cottenie od lat prowadził badania nad historycznym związkiem między kompozycją a improwizacją, m.in. w Królewskim Konserwatorium w Antwerpii (Belgia).
Muzyka grana przez zespół Halva to oryginalne autorskie kompozycje Cottenie. Utwory pełne energii i żywiołowości, które doskonale sprawdzają się nie tylko jako muzyka do tańca, ale prowokują wyobraźnię przenosząc słuchacza w rozmaite kulturowo i obyczajowo miejsca na ziemi.
Tradycyjnemu brzmieniu skrzypiec (Nicolaas Cotenie i Alina Bauer) oraz wiolonczeli (Eline Duerinck) towarzyszy klarnet (Anja Günther), akordeon (Ira Shiran) i instrumenty perkusyjne (Robbe Kieckens).
W roku 2019 Halva zadebiutowała znakomicie przyjętym przez słuchaczy i krytyków muzycznych albumem "The Sweetest Klezmer Orchestra", stylistycznie utrzymanym blisko tradycyjnego brzmienia muzyki jidysz. W czerwcu 2021 ukazał się z kolei drugi album zespołu "Dinner in Sofia", na którym Halva połączyła elementy muzyki rumuńskiej, greckiej i bliskowschodniej.
Oryginalne, wielobarwne kompozycje Cottenie, zagrane są z niebywałą wirtuozerią i autentyczną pasją. Porywające rytmy i żywiołowe harmonie niejednokrotnie przeplatane są liryzmem i zadumą, łącząc wschodnioeuropejską tradycję z nowoczesnymi rozwiązaniami.
W pięciu utworach na "Dinner in Sofia" muzykom Halvy towarzyszy grająca na fletach i klarnecie Marine Goldwaser, a znajdujący się na płycie utwór "Khosidl für das neue Leben" otrzymał II nagrodę w kategorii „Najlepszy nowy utwór instrumentalny” w organizowanym przez Instituto da Musica Judaica w Sao Paolo (Brazylia) konkursie Bubbe Awards.
"Dinner in Sofia" to znakomity multikulturowy album, pełen zaraźliwych melodii, porywających rytmów i zapierających dech w piersi wirtuozerskich partii instrumentalnych.
Album ukazał się 18 czerwca 2021.
Robert Ratajczak
 
____________________________________________

 
 
Halva: Dinner in Sofia
CD 2020, Danzone DANZ114

program:
  1. Breakfast in Kiev
  2. Frelex
  3. Hora din Kaval
  4. Dinner in Sofia
  5. Saba Syrto
  6. Romanian Shepherd's Tune
  7. Coffee in Beirut
  8. Geamparale
  9. Khosidl für das neue Leben
10. Greek Lydian Hora
11. Hora Pentru Lora

personel:
Anja Günther - klarnet
Ira Shiran - akordeon, fortepian
Nicolaas Cottenie, Alina Bauer - skrzypce
Eline Duerinck - wiolonczela
Robbe Kieckens - instr. perkusyjne
gościnnie:
Marine Goldwaser - klarnet, flety
____________________________________________