│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

27.8.21

Łukasz Brzezina: Cameral Stories /2018/

Edvard Grieg:
Suita "Z czasów Holberga" op.40;
C
ésar Franck:
Preludium, Fuga i Wariacje op.18;
Witold Lutosławski: Preludia taneczne;
Astor Piazzolla: Le Grand Tango.

 
 
 
 
 
Urodzony w 1995 roku Łukasz Brzezina gra na akordeonie od 9 roku życia. Muzyczne wykształcenie zdobywał w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Pruszkowie, a następnie w klasie akordeonu Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie pod kierunkiem samego Klaudiusza Barana. Z powodzeniem koncertuje jako kameralista i solista nie tylko w Polsce, ale też m.in. we Francji, Niemczech, Słowacji, Wielkiej Brytanii (londyńska Royal Albert Hall), czy Włoszech. Miał okazję występować też w USA, w tym w słynnej nowojorskiej Carnegie Hall.
Mieszkający w Ożarowie Mazowieckim muzyk ma na koncie liczne nagrody i wyróżnienia, pośród których warto wymienić I nagrody zdobyte podczas prestiżowego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Akordeonowej w Przemyślu (w roku 2010 i 2016), Ogólnopolskiego Konkursu Akordeonowego w Solcu-Zdroju (2010), czy XIV Gorlickich Konfrontacji Akordeonowych (2011).
Artysta angażuje się w rozmaite projekty jak duet akordeonowy z Bartoszem Kołsutem, czy tworzony ze skrzypaczką Celiną Kotz
projekt Kotz-Brzezina Duo. Łukasza Brzezinę mogliśmy usłyszeć też na wydanym przez wytwórnię Requiem Records albumie "Bellows Shapes Vol.1 - Polish Contemporary Accordion Music" zawierającym utwory związanych z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina kompozytorów zafascynowanych możliwościami akordeonu.
"Cameral Stories” to projekt Łukasza Brzeziny, za który artysta nagrodzony został stypendium Banku Société Générale. Program obejmuje opracowane na akordeon, dwa akordeony, oraz duety z fortepianem, saksofonem i wiolonczelą, utwory Edvarda Griega, C
ésara Francka, Witolda Lutosławskiego i Astora Piazzolli.
Ów projekt dokumentuje wydana nakładem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina płyta, nagrana przez Łukasza Brzezinę wraz z Bartoszem Kołsutem (akordeon), Wojciechem Kruczkiem (fortepian), Jakubem Murasem (saksofon) i Adamem Mazurkiem (wiolonczela).
Album otwiera 5-częściowa suita Edvarda Griega (1843-1907) powstała w 1884 roku z okazji 200-lecia urodzin norweskiego komediopisarza Ludviga Holberga. Suita "Z czasów Holberga" op.40, pierwotnie stworzona została jako utwór na fortepian, a później opracowana przez kompozytora na instrumenty smyczkowe. Na "Cameral Stories" słuchamy oryginalnego opracowania utworu na dwa akordeony, w którym Łukaszowi Brzezinie towarzyszy Bartosz Kołsut.
Drugim rozbudowanym cyklem na płycie są bardzo popularne "Preludia taneczne" Witolda Lutosławskiego (1913-1994) z 1954 roku, będące zbiorem pięciu zachwycających dźwiękową kolorystyką tańców ludowych. Także pod względem klimatu poszczególne części cyklu charakteryzują się zmiennością nastrojów: od zadumy, poprzez witalność, aż po niczym nieposkromioną radość. Do nagrania kameralnej wersji "Preludiów tanecznych" na akordeon i saksofon, Łukasz Brzezina zaprosił Jakuba Murasa.
Z kolei Preludium, Fugę i Wariacje op.18 C
ésara Francka (1822-1890) akordeonista nagrał z udziałem pianisty Wojciecha Kruczka, a zamykające cały album porywające "Le Grand Tango" mistrza nuevo tango Astora Piazzolli (1921-1992), z wiolonczelistą Adamem Mazurkiem.
Mieniący się rozmaitością brzmieniową i ogromem ciekawych rozwiązań aranżacyjnych album tworzy wciągającą całość, której wyśmienicie się słucha. To także znakomity przykład zastosowania akordeonu w rozmaitych konfiguracjach instrumentalnych i wyeksponowania możliwości brzmieniowych i wyrazowych instrumentu.
Po trzech latach jakie upłynęły od czasu od wydania "Cameral Stories", ciągle z równą chęcią sięgam po ten znakomity album.
Album ukazał się 12 sierpnia 2018 roku.
Robert Ratajczak

____________________________________________

 
 
Łukasz Brzezina: Cameral Stories
CD 2018, Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina UMFC CD 021

program:

Edvard Grieg - Suita "Z czasów Holberga" op.40:
  1.   I. Preludium (Allegro vivace)
  2.  II. Sarabanda (Andante espressivo)
  3. III. Gawot (Allegretto)
  4. IV. Aria (Andante religioso)
  5.  V. Rigaudon (Allegro con brio)

  6. C
ésar Franck - Preludium, Fuga i Wariacje op.18

Witold Lutosławski - Preludia taneczne:
  7.   I. Allegro molto
  8.  II. Andantino
  9. III. Allegro giocoso
10.  IV. Andante
11.   V. Allegro molto

12. Astor Piazzolla - Le Grand Tango

wykonawcy:
Łukasz Brzezina - akordeon
oraz:
Bartosz Kołsut - akordeon
Wojciech Kruczek - fortepian
Jakub Muras - saksofon
Adam Mazurek - wiolonczela
____________________________________________