│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

9.2.22

Monika Sroczyńska: PianoComposer /2022/


Utwór na fortepian i klarnet; Moment muzyczny C; Etiuda na dwa palce; Dyslokacje; Ragtime in D; Intermezzo; Espressivo TransSibile; Reminiscencje; Kontrasty; Nokturn; Arabeska; Romanza; Fantazja na fortepian i skrzypce
.




Urodzona w 1997 roku kompozytorka i pianistka Monika Sroczyńska z wyróżnieniem ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną im.F.Chopina w Pile, a następnie Akademię Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie kompozycji prof. Zbigniewa Bargielskiego i w klasie fortepianu dr hab. Anny Stempin-Jasnowskiej.
Już w 2015 roku odniosła sukces otrzymując wyróżnienie na Międzynarodowym Festiwalu Pianistycznym "Chopin i Kompozytorzy Francuscy" w Siedlcach, a w 2016 i 2018 roku otrzymała nagrodę Związku Kompozytorów Polskich w Warszawie oraz nagrodę "Organisty Forum" na Międzynarodowym Forum Pianistycznym w Sanoku. Rok później jej kompozycja "Kontrasty" została wyróżniona na III Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im.I.J.Paderewskiego w Bydgoszczy, a w 2021 roku otrzymała Platynowy Medal w kategorii Kompozycja za utwór "Dyslokacje" oraz w kategorii Fortepian za wykonanie "6 Water Colors" Leo Ornsteina na 2021 Quebec Music Competition.
Na debiutanckim albumie tej utalentowanej pianistki solistki i kameralistki oraz kompozytorki, zatytułowanym "PianoComposer" zamieszczonych zostało 13 autorskich miniatur fortepianowych powstałych w latach 2017-2020.
Pośród nich znajdziemy zarówno kompozycje pogodne i optymistyczne ("Moment muzyczny C") jak nasycone dramatyzmem i ekspresją ("Dyslokacje"), ale też utwory sentymentalne ("Reminiscencje"), kontemplacyjne ("Espressivo TransSibile") i bardziej rozbudowaną wielowątkową formę ("Kontrasty"). 
Monika Sroczyńska zarówno jako kompozytorka jak wykonawczyni dysponuje własnym sposobem emocjonalnego wyrazu oraz samodzielnie wypracowanym językiem muzycznym. Gra z ogromną swobodą, często improwizując, a stylistycznie zahaczając zarówno o estetykę muzyki współczesnej ("Kontrasty") jak jazzu ("Ragtime in D").
Program płyty spajają dwa utwory, w których fortepian wspomagany jest przez inne instrumenty: klarnet (Aleksandra Gawłowska w rozpoczynającym program "Utworze na fortepian i klarnet") oraz skrzypce (Maciej Danielak w zamykającej recital "Fantazji").
Mimo czerpania z rozmaitych stylistyk, program albumu "PianoComposer" jest zwarty i spójny, prezentując szeroki wachlarz możliwości młodej artystki zarówno w zakresie kompozycji jak techniki wykonawczej i niczym nieposkromionej wirtuozerii.
Sama kompozytorka i wykonawczyni zebranych na płycie utworów tak mówi o swej muzyce:
Pomimo znajomości literatury muzycznej, nie inspirowałam się niczym konkretnym, a przychodzące natchnienie było zawsze czymś w pewnym sensie nieuchwytnym i niezrozumiałym. Pomijając treści programowe i odniesienia do życia osobistego, nie miałam na myśli niczego innego poza tym, co przedstawia sama muzyka w odbiorze audytywnym. Choć jest ona w stanie przedstawić wiele, nie stoi za nią żadna tajemnicza ideologia”.
Album ukazał się nakładem utworzonej przez znakomitego pianistę Rafała Mokrzyckiego wytwórni płytowej Monochord, której celem jest wspieranie w wejściu na rynek muzyczny młodych, dobrze zapowiadających się artystów. Monochord działać ma głównie w obszarze muzyki klasycznej, ale też classical-crossover i jazzu.
Album ukazał się 21 stycznia 2022.
Robert Ratajczak

____________________________________________


Monika Sroczyńska
PianoComposer
CD 2022, Monochord MCH 002

program:
  1. Utwór na fortepian i klarnet
  2. Moment muzyczny C
  3. Etiuda na dwa palce
  4. Dyslokacje
  5. Ragtime in D
  6. Intermezzo
  7. Espressivo TransSibile
  8. Reminiscencje
  9. Kontrasty
10. Nokturn
11. Arabeska
12. Romanza
13. Fantazja na fortepian i skrzypce

wykonawcy:
Monika Sroczyńska – fortepian
oraz:
Aleksandra Gawłowska – klarnet
Maciej Danielak – skrzypce
____________________________________________