Costas Tsougras: Monograms /2021/


Cantus Firmus; String Quartet nr.1; Four Pieces; Octet; Six Miniatures; String Quartet nr.2 (in C); Partita.





Urodzony w 1966 roku grecki kompozytor, muzykolog i pedagog Costas Tsougras, zafascynowany jest teorią i analizą muzyki, oraz psychologią kognitywną muzyki. Jego badania muzykologiczne były prezentowane na wielu międzynarodowych konferencjach, a ich wyniki publikowane w wielu fachowych czasopismach (m.in. Musicae Scientiae, Journal of Interdisciplinary Music Studies, Quaderni dell' Istituto Liszt i Polyphonia). 
Komponuje od 1992 roku, a jego muzyka zdobywa rozmaite prestiżowe nagrody i z powodzeniem wykonywana jest przez wielu artystów, jak m.in. Państwowa Orkiestra Symfoniczna w Salonikach, Greek Contemporary Music Ensemble, dissonART Ensemble, New Hellenic Quartet, Emilios Riadis Quartet, Idee Fixe Ensemble, Piandaemonium, czy Iowa Brass Quintet. Costas Tsougras to także wybitny akordeonista związany z formacją Plaza Ensemble i współpracujący z wieloma muzykami reprezentującymi różnorodne nurty: od pieśni, poprzez muzykę improwizowaną, aż do muzyki scenicznej i filmowej.
Wydany nakładem prowadzonej od 2016 roku przez greckiego kompozytora Michaila Travlosa Fundacji Phasma-Music album "Monograms", zawiera starannie przemyślany przez kompozytora program złożony ze skomponowanych w latach 1997-2011 siedmiu utworów: zarówno solowych (akordeon, fortepian, fagot), jak rozpisanych na różnorodne konfiguracje instrumentalne (kwartet smyczkowy, oktet i duet klarnetu z fortepianem).
Program potraktować można jako 3-częściową koncepcyjną całość, w której rolę wprowadzenia pełnią: "Cantus Firmus" na akordeon solo i Kwartet smyczkowy nr.1, częścią środkową są: miniatury "Four Pieces" na klarnet i fortepian, "Octet" na flet, klarnet, wibrafon i kwartet smyczkowy oraz "Six Miniatures" na fortepian solo, a trzecim rozdziałem: Kwartet smyczkowy nr.2 i zamykająca całość "Partita" na fagot solo.
Utwory tworzące "Monograms" łączą elementy motywiczne i harmoniczne, a niektóre rozwiązania melodyczne pojawiają się w nich w różnych odsłonach brzmieniowych. Wszystko to sprawia iż płyty słucha się z ogromnym zainteresowaniem, a całość mimo rozbieżności stylistyczno-instrumentalnych pomiędzy poszczególnymi utworami, wytwarza specyficzny, indywidualny klimat. Odnajdziemy tu zarówno dynamiczne i pełne energii kulminacyjne fragmenty, jak ujmujące nastrojem motywy liryczne.
Costas Tsougras powierzył swe utwory gronu znakomitych greckich wykonawców, bezbłędnie odczytujących i przekazujących odbiorcy intencje kompozytora. Zespoły dissonArt Ensemble (znany m.in. z wydanych pod patronatem LongPlay płyt: "Alkis Baltas - Intimate Dialogues", 2019 i "Christos Samaras - Aphorisms", 2020), New Hellenic Quartet i Emilios Riadis Quartet, to czołowe greckie formacje preferujące muzykę współczesną, a akordeonista Kostas Raptis, klarnecista Odysseas Karydis, fagocista Georgios Faroungias i znana nam z albumu "Contemporary Greek Music for Solo Piano" (2021, patronat LongPlay) pianistka Fani Karagianni, to prawdziwa elita wśród greckich solistów i kameralistów.
Album ukazał się 8 grudnia 2021.
Robert Ratajczak

_____________________________________________


Costas Tsougras
Monograms - Solo and Ensemble Works
CD 2021, Phasma-Music 043

program:
 1. Cantus Firmus for solo accordion
 2. String Quartet nr.1
 3. Four Pieces for clarinet and piano
 4. Octet for flute, clarinet, vibraphone and string quintet
 5. Six Miniatures for solo piano (homage to George Crumb)
 6. String Quartet nr.2 (in C)
 7. Partita for solo bassoon

wykonawcy:

Kostas Raptis - akordeon
Odysseas Karydis - klarnet
Fani Karagianni - fortepian
Georgios Faroungias - fagot

Emilios Riadis Quartet: 
Andreas Papanikolaou, Dimitris Chandrakis - skrzypce
Chara Sira - altówka
Lila Manola - wiolonczela

dissonArt Ensemble:
Jannis Anissegos - flet
Alexandros Stavridis - klarnet
Margarita Kourtparasidou - wibrafon
Yannis Chatzis - kontrabass
Theodoros Patsalidis, Andreas Papanikolaou - skrzypce
Angela Yannaki - altówka
Vassilis Saitis - wiolonczela
dyrygent: Nikos Athineos

New Hellenic Quartet:
Georgios Demertzis, Dimitris Chandrakis - skrzypce
Angela Yannaki - altówka 
Angelos Liakakis - wiolonczela
_____________________________________________