Twentytwentyone; Time for Rag; Peace; Can You Be Bob?; Freedom; Woman; November; Candide Overture; Somewhere.
Fiński pianista i kompozytor Iiro Rantala to jeden z najbardziej aktywych artystów związanych z monachijską wytwórnią ACT. Urodzony w 1970 roku w Helsinkach artysta, rozpoczął swą muzyczną przygodę wstępując do znanego chóru chłopięcego Cantores Minores. W późniejszym okresie podjął studia w Manhattan School of Music, kształcąc się jako pianista klasyczny wykonujący kompozycje takich mistrzów jak: J.S.Bach, J.Sibelius czy W.A.Mozart.
Wyjątkowo szerokie horyzonty muzyczne zawiodły go do działalności w ramach Trio Töykeät, oraz współpracy z teatrem i telewizją oraz artystami związanymi ze sceną pop. Od roku 2011 Iiro Rantala regularnie publikuje nowy autorski materiał pod postacią płyt zawierających w równej mierze własne kompozycje pianisty jak autorskie transkrypcje rozmaitych utworów z gatunku zarówno muzyki klasycznej, jak jazzu i rocka.
Rantala jest doskonałym pianistą świetnie sprawdzającym się zarówno współpracując z takimi muzykami jak m.in. Lars Danielsson, Peter Erskine, Ulf Wakenius, Morten Lund, Adam Bałdych i Asja Valcic, jak realizując projekty z orkiestrą kameralną i przygotowując recitale solowe.
Właśnie solowy program zarejestrowany podczas koncertu w listopadzie 2021 w Nikolaisaal w Poczdamie wypełnia wydany w roku 2022 album zatytułowany po prostu "Potsdam".
46-minutowy recital obejmuje przede wszystkim własne kompozycje Rantali (w tym nowe utwory powstałe w okresie pandemii), ale też wybraną z dorobku Johna Lennona przepiękną balladę "Woman", oraz zamykające album kompozycje Leonarda Bernsteina: "Candide Overture" i zagraną na bis "Somewhere" zadedykowaną pamięci zmarłemu dzień przed koncertem w Poczdamie autorowi tekstu do tej melodii, Stephenowi Sondheimowi.
Porusza otwierający program, melancholijny i sentymentalny słodko-gorzki temat "Twentytwentyone", odnoszący się do panującej na świecie pandemii, dużą dawką liryzmu nasycony jest "November", a w "Peace" odnajdziemy elementy klasycznego romantyzmu i elegijnego nordyckiego brzmienia.
Z kolei "Freedom" ukazuje Rantalę jako innowacyjnego eksperymentatora z polotem preparującego brzmienie fortepianu, a w "Time for Rag" i "Can You Be Bop?" pianista odnosi się do ragtime'u i bebopu.
Rantala jak solowy pianista okazuje się artystą znakomicie potrafiącym wypełnić dźwiękową przestrzeń i zapewnić ogrom muzycznych barw. W jego utworach odnajdziemy nie tylko zapadające w pamięci motywy melodyczne, ale też prawdziwą duszę. Łącząc jazz z muzyką klasyczną, rockiem i pop, wykazuje się nie tylko perfekcyjnym warsztatem technicznym, ale też ogromną fantazją i specyficznym dla siebie poczuciem humoru.
Premiera 25 marca 2022.
Robert Ratajczak
___________________________________________
Potsdam
CD 2022, ACT 9946-2
program:
1. Twentytwentyone
2. Time for Rag
3. Peace
4. Can You Be Bob?
5. Freedom
6. Woman
7. November
8. Candide Overture
9. Somewhere
Iiro Rantala - fortepian
___________________________________________