Iwona Glinka / Athanasios Zervas: Mem /2021/


Scott Brickman: Epic Suite; Sonatina; George N.Gianopoulos: Three Scherzi; Lars Fetzek: Duo; Brian Field: two, four by four; Jane O’Leary: Echoing Voices;  Richard Pressley: Rémiges; Grigoris Polyzos; East; William Price: Sans Titre II; Gabriele Spampinato: Argentum; José Jesus de Azevedo Souza: Cyllarus and Hylonome; Timeframes; Greg A Steinke: Episodes; Robert Voisey: Foolish Fantasias; Man-Ching Donald Yu: Spiral.
Album "Mem" jest kolejną płytą znakomitej flecistki Iwony Glinki jaka ukazała się w cyklu albumów dedykowanych powstałemu ok.1050 roku p.n.e., alfabetowi fenickiemu. To najstarszy zachowany alfabet, powstały ok.1050 roku p.n.e., pierwotnie służący do zapisu używanego w starożytności na terenie dzisiejszego Libanu. Pod koniec XIX wieku francuscy archeologowie odkopali inskrypcje alfabetu w ruinach fenickich miast-państw: Tyrze, Byblos i Kartaginie, a indeks wpisany został na listę UNESCO "Pamięć Świata".
Ten składający się z 22 znaków, odczytywany od prawej do lewej strony spółgłoskowy alfabet zapoczątkował wszystkie inne stosowane do dziś w Europie. Poszczególne litery alfabetu fenickiego oznaczają również całe wyrazy (np. aleph to wół, beth - dom, gimel - wielbłąd, a adaleth to drzwi), jednak ich znaczenie na przestrzeni wieków ulegało wielu zmianom. 
Zainspirowana magią alfabetu fenickiego Iwona Glinka, postanowiła w formie spektakularnego przedsięwzięcia fonograficznego zadedykować alfabetowi cykl albumów, z których każdy przypisany będzie innemu znakowi.
Od 1995 roku zamieszkała w Atenach Iwona Glinka, specjalizuje się w nowych formach muzycznych oraz wykonawstwie muzyki współczesnej. Jest założycielką powstałego w 2016 roku zespołu Phasma-Music Ensemble i ma za sobą gorąco przyjmowane koncerty z orkiestrami i zespołami kameralnymi w obu Amerykach, Europie i Azji. Wielokrotnie nagradzana flecistka ma za sobą szereg prawykonań utworów kameralnych dedykowanych fletowi, a jej dyskografia obejmuje płyty wydane zarówno w Grecji jak w Polsce.
Na program płyt tworzących "fenicką serię" Iwony Glinki, składają się przygotowane przez współczesnych kompozytorów z całego świata utwory, w których instrumentem przewodnim jest flet.
Pojawia się on jednak w rozmaitych odmianach (flet altowy, basowy, piccolo), oraz występuje w różnych konfiguracjach: solo, z fortepianem, klarnetem, obojem, harfą, gitarą, wibrafonem, czy jak w przypadku omawianej w tym miejscu płyty, z saksofonem.
Grającej na fletach Iwonie Glince towarzyszy saksofonista Athanasios Zervas, a w jednym z utworów Panos Skyftas.
Utwory składające się na program albumu to premierowe, stylistycznie osadzone w estetyce twórczości XXI wieku kompozycje 13 kompozytorów z całego świata, rozpisanych na flet solo, saksofon solo, oraz duet obu instrumentów. Wszystkie utwory to światowe premiery fonograficzne.
Program "Mem" oferuje szeroki wachlarz stylistyk i niezapomniane muzyczne doznania. Każdy z utworów fascynuje i zasługuje na wielokrotne wysłuchanie.
Kompozytorzy, których utwory znalazły się na płycie to: Scott Brickman, George N.Gianopoulos, Lars Fetzek, Brian Field, Jane O’Leary, Richard Pressley, Grigoris Polyzos, William Price, Gabriele Spampinato, José Jesus de Azevedo Souza, Greg A Steinke, Robert Voisey i Man-Ching Donald Yu. Każdy z twórców dysponuje odmiennym stylem i indywidualnie wypracowanym warsztatem kompozytorskim. Sprawia to iż, emanujący rozmaitymi dźwiękowymi barwami program płyty, jest bardzo urozmaicony.
Płyta ukazała się pod patronatem LongPlay nakładem Phasma-Music. Założona w 2016 roku przez greckiego kompozytora, urodzonego w 1950 roku Michaila Travlosa Fundacja Phasma-Music, od roku 2018 regularnie publikuje płyty koncentrujące się na twórczości współczesnych kompozytorów. Dotychczasowy katalog wytwórni to już blisko 50 starannie nagranych i wydanych albumów płytowych zawierających nietuzinkową muzykę w najlepszym wykonaniu.
Album ukazał się 2 stycznia 2022.
Robert Ratajczak

_____________________________________


Iwona Glinka / Athanasios Zervas
Mem
CD 2021, Phasma-Music 045

program:

Scott Brickman
Epic Suite for flute and alto saxophone:
  1. I 
  2. II
  3. III
  4. IV
  5. V
Sonatina for solo alto saxophone:
  6.   I. Prelude
  7.  II. Variations
  8. III. Rondo

George N.Gianopoulos - Three Scherzi for solo flute:
  9.   I. Allegro animato
10.  II. Adagio espressivo
11. III. Freely

12. Lars Fetzek - Duo for flute/bass flute/alto flute and alto saxophone
13. Brian Field - two, four by four for alto flute and alto saxophone
14. Jane O’Leary - Echoing Voices for solo alto flute
15. Richard Pressley - Rémiges for alto flute and alto saxophone
16. Grigoris Polyzos - East for solo flute
17. William Price - Sans Titre II for solo alto saxophone
18. Gabriele Spampinato - Argentum for solo flute

José Jesus de Azevedo Souza
19. Cyllarus and Hylonome for alto flute and alto saxophone
Timeframes:
20.   I for solo bass flute
21.  II for solo alto flute
22. III for solo alto flute
23. IV for solo flute
24.  V for solo flute

Greg A Steinke - Episodes for solo alto saxophone:
25. Introspection
26. Ebullience

27. Robert Voisey - Foolish Fantasias for solo flute
28. Man-Ching Donald Yu - Spiral for solo flute

personel:
Iwona Glinka - flety
Athanasios Zervas, Panos Skyftas - saksofon
_____________________________________