Kalisz Philharmonic Orchestra: Calisia 2 - New Music for Strings /2021/

Nikos Athanassakis: Palinodia; Sonia Ballarin: Gille Perpetuum; Scott Brickman: Boginka; Neil Stripp: Suite for Organ and Strings; Jacob Elkin: Amber Waves; Paolo Geminiani: Languere; Anicia Kohler: Every Year; Claudio Passilongo: Adagio; Krzysztof Niegowski: Two Works for Organ and Strings.
Omawiana w tym miejscu płyta jest drugim z dwóch albumów nagranych przez sekcję smyczkową Orkiestry Filharmonii Kaliskiej pod batutą Pawła Kotli, a wydanych przez wytwórnię Phasma-Music pod wspólnym tytułem "Calisia - New Music for Strings".
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej jest jedną z najbardziej prestiżowych polskich orkiestr, o czym świadczy choćby przyznanie zespołowi Grammy Award w roku 2014 w kategorii Best Large Jazz Ensemble Album, oraz szereg innych nagród i wyróżnień oraz całkiem spora kolekcja płyt z muzyką rozmaitych kompozytorów.
Projekt "Calisia - New Music for Strings" idealnie wpisuje się w dyskografię tej wszechstronnej i znakomicie prowadzonej orkiestry, ukazując wyjątkową zdolność dopasowania się zespołu do rozmaitych form i odsłaniając ogrom jego techniczno-wyrazowych możliwości.
Program obu płyt to kilkanaście premierowych utworów przygotowanych przez współczesnych kompozytorów z całego świata (m.in. z Włoch, Grecji, Szwajcarii, Polski, Meksyku i USA). 
Na drugiej z płyt znajdziemy dziesięć po raz pierwszy zarejestrowanych kompozycji dziewięciu współczesnych kompozytorów: Nikosa Athanassakisa, Sonii Ballarin, Scotta Brickmana, Neila Strippa, Jacoba Elkina, Paolo Geminianiego, Anicii Kohler, Claudia Passilongo i grającego z orkiestrą w trzech utworach na płycie, organisty Krzysztofa Niegowskiego.
To właśnie kompozycje na smyczki i organy zmieniają nieco charakter albumu względem poprzedniej płyty.
Pierwszą z nich jest pełna uroku neoklasyczna, czteroczęściowa "Suita na organy i smyczki” Neila Stippa, zaś pozostałe dwa utwory (zamykające program, elegijne  "Melancholia" i "Temptation") wyszły spod pióra samego solisty grającego z Kaliską Orkiestrą, organisty Krzysztofa Niegowskiego.
Pośród pozostałych utworów warto zwrócić szczególną uwagę na złożony pod względem nastroju "Gille Perpetuum” Soni Ballarin, piękny "Languere" Paolo Geminianiego, oraz nasycone liryzmem i tęsknotą zestawione obok siebie kompozycje Anicii Kohleri ("Every Year") i Claudio Passilongo ("Adagio").
Album znakomicie obrazuje rozmaite nurty i estetyki współczesnej muzyki orkiestrowej, ukazując rozmaitość podejścia każdego z wywodzących się z różnych krajów kompozytora zarówno do techniki i formy, jak sposobu wyrażenia ekspresji i emocji.
Obie płyty "Calisia- New Music for Strings" zasługują na najwyższą uwagę ceniących sobie bogate orkiestrowe brzmienie melomanów pragnących poznać, mimo iż zupełnie nowe kompozycje, to silnie osadzone w tradycji muzyki klasycznej.
Album ukazał się 5 czerwca 2021.
Robert Ratajczak

____________________________________________


Kalisz Philharmonic Orchestra
Calisia 2 - New Music for Strings
CD 2021, Phasma-Music 036

program:

  1. Nikos Athanassakis - Palinodia
  2. Sonia Ballarin - Gille Perpetuum
  3. Scott Brickman - Boginka

Neil Stripp - Suite for Organ and Strings:
  4.   I Allegro con brio
  5.  II Passacaglia
  6. III Gigie
  7. IV Rondo

  8. Jacob Elkin - Amber Waves
  9. Paolo Geminiani - Languere
10. Anicia Kohler - Every Year
11. Claudio Passilongo - Adagio

Krzysztof Niegowski - Two Works for Organ and Strings:
12. Melancholia
13. Temptation

Krzysztof Niegowski - organy
Kalisz Philharmonic Orchestra
dyrygent: Pawel Kotla
____________________________________________