Csaba Palotai / Steve Argüelles: Cabane Perchée /2021/

Bulgarian Rhythm 1; Phosphore; In Tents; The Melody Broke; A Little Steady; Fair Ground; Mock Moon; Hommage; Bulgarian Rhythm 2; Modality; La Cabane; Parallel Motion; Oriental; A Melody Tonic; Glee.






Płyta będąca przedmiotem tego tekstu jest dziełem dwóch osiadłych w Paryżu artystów, których łączy pasja tworzenia muzyki oryginalnej i nietuzinkowej.
Węgierski gitarzysta Csaba Palotai penetruje rozmaite gałęzie muzyki. Jego dokonania obejmują jazz, rock oraz muzykę elektroniczną i eksperymentalną. Jako lider własnej formacji Palotai, ma na swym koncie kilka albumów wydanych na Węgrzech, a także nagraną solo płytę "The Deserter" (2016). Jest też muzykiem współtworzącym formację Yves Rousseau Septet, którą w 2020 roku poznaliśmy dzięki albumowi "Fragments".
Z kolei urodzony w 1963 roku Steve Argüelles (starszy brat saksofonisty Juliana Argüellesa), to angielski perkusista jazzowy, producent nagraniowy (właściciel wytwórni płytowej Plush), współpracujący również z branżą filmową i teatralną. Jego grę podziwiać mogliśmy m.in. na płycie "New York Sketches" (2016) Renauda-Gabriela Piona.
Obaj muzycy w sierpniu 2020 roku spotkali się w Budapeszcie by zrealizować projekt oparty na transkrypcji progresywnych utworów fortepianowych Beli Bartóka pochodzących z cyklu "Mikrokosmos No113". To wielkie wyzwanie, bowiem tworzące ten cykl kompozycje Bartók tworzył z myślą o obfitujących w rozmaite pułapki techniczne ćwiczeniach fortepianowych. Przetransponowanie ich na gitarę wymagało ogromnej pracy i zaangażowania, a wykonanie bardzo zawiłych partii - nienagannej techniki.
Efektem jest znakomity album zatytułowany "Cabane Perchée", który broni się również w oderwaniu od związku z utworami Bartóka będąc niezależnym dziełem.
Grający na gitarze akustycznej Csaba Palotai i oprawiający muzykę dźwiękami perkusjonaliów złożonych z rozmaitych przedmiotów (objets trouvés) Steve Argüelles, stworzyli estetykę łączącą w sobie bluesa z węgierską i bałkańską muzyką ludową oraz XX-wiecznym minimalizmem.
Kompozycje są w większości bardzo krótkie i zwięzłe, lecz słuchając albumu zapominamy o poszczególnych utworach, odbierając ten 42-minutowy program jako koncepcyjnie ułożoną całość, tworzącą rodzaj wielobarwnej suity.
Bartókowski "Mikrokosmos" muzycy uzupełnili trzema wplecionymi w całość własnymi kompozycjami, jeszcze bardziej podkreślając odrębność i niezależność  albumu. Słucha się tego znakomicie!
Album ukazał się 7 maja 2021.
Robert Ratajczak

_____________________________________________


Csaba Palotai / Steve Argüelles
Cabane Perchée
CD 2021, BMC CD 303

program:
  1. Bulgarian Rhythm 1
  2. Phosphore
  3. In Tents
  4. The Melody Broke
  5. A Little Steady
  6. Fair Ground
  7. Mock Moon
  8. Hommage
  9. Bulgarian Rhythm 2
10. Modality
11. La Cabane
12. Parallel Motion
13. Oriental
14. A Melody Tonic
15. Glee

personel:
Csaba Palotai – gitara akustyczna
Steve Argüelles – instr.perkusyjne, preparowane gitary akustyczne
_____________________________________________