Krzysztof Komendarek-Tymendorf: Quantum of Silence /2021/

Heinrich Ignaz Franz Biber: Passacaglia; Aram Ilich Khachaturian: Sonata-Song; Tadeusz Dixa: Elegy; Maciej Zimka: Strange Waves; Kamil Cieslik: Impression; Magdalena Kurdziel: Summer Evening; Marek Czerniewicz: I Play Alone In The Garden Of The South; Krzysztof Penderecki: Tanz, Sarabande, Cadenza; Anna Rocławska-Musiałczyk: Space.

Wywodzący się z rodziny o głębokich tradycjach muzycznych Krzysztof Komendarek-Tymendorf, to należący dziś do grona czołowych polskich altowiolistów solista, kameralista, a także pedagog związany z Akademią Muzyczną w Gdańsku. W swej dyskografii posiada płyty wydane nakładem tak prestiżowych wytwórni jak m.in. Naxos, DUX i Acte Prealable.
Poza muzyką klasyczną, muzyk angażuje się również w projekty artystów z kręgu muzyki rockowej i jazzowej (m.in. Czerwone Gitary, Lady Pank, Coma czy Mika Urbaniak), oraz współpracuje z teatrem i przemysłem filmowym.
W roku 2020 ukazał się pierwszy album artysty nagrany solo, na którym kreatywny altowiolista sięgnął po utwory Fiodora Drużinina, Mieczysława Weinberga, Henriego Vieuxtempsa i Grażyny Bacewicz. Wydana nakładem zacnej wytwórni Naxos płyta "ReVILOAtion" okazała się ogromnym sukcesem artystycznym, a muzyk udowodnił iż aż do XX wieku rzadko postrzegana jako pełnoprawny instrument solowy altówka, ma w sobie ogromny a mimo to rzadko wykorzystywany  potencjał.
Sukces "ReVILOAtion" sprawił iż Krzysztof Komendarek-Tymendorf postanowił zrealizować kolejny album wypełniony zarówno utworami skomponowanymi z myślą o altówce solo (w tym przygotowanymi przez współczesnych polskich kompozytorów specjalnie dla artysty), jak innowacyjnymi opracowaniami utworów skrzypcowych.
Recital otwiera najstarsza z kompozycji jakie znalazły się w programie płyty, pochodząca z "Sonat Misteryjnych" Heinricha Ignaza Bibera "Passacaglia" z roku 1676. Po niej przez blisko 13 minut słuchamy ostatniego utworu skomponowanego przez Arama Chaczaturiana jakim jest "Sonata-Pieśń" z roku 1976, a następnie przenosimy się do XXI-wieku...
Pierwszym na płycie skomponowanym specjalnie dla Krzysztofa Komendarka-Tymendorfa utworem  jest  nostalgiczna i melancholijna "Elegia" Tadeusza Dixy. 
Z kolei "Strange Waves" Macieja Zimki to utwór pełen kontrastów zainspirowany rozmaitymi zjawiskami naturalnymi, po którym "Impresja" Kamila Cieślika ponownie roztacza stonowany i subtelny klimat, tym razem zdominowany nastrojem medytacji.
"Letni wieczór" autorstwa najmłodszej w gronie kompozytorów, których utworów słuchamy na "Quantum of Silence" Magdaleny Kurdziel (ur. w 1996 roku) i ozdobione stylową wokalizą "Gram samotnie w Ogrodzie Południa" Marka Czerniewicza, to tematy o bardzo dużych walorach ilustracyjnych.
Prawdziwą niespodzianką są trzy napisane na altówkę lub pierwotnie na skrzypce i altówkę tematy nieodżałowanego Krzysztofa Pendereckiego, których zamieszczenie na płycie stanowi wyjątkowy hołd polskiego wirtuoza dla wielkiego polskiego kompozytora.
Znakomitym zakończeniem albumu jest jeszcze jedna kompozycja przygotowana specjalnie dla Komendarka-Tymendorfa. Jest nią 4-częściowa "Przestrzeń" Anny Rocławskiej-Musiałczyk, nawiązująca do koncepcji całego programu płyty jaką jest idea dźwięku zawierającego w sobie ciszę i skupienie się nie tylko na nutach, ale też powstałą pomiędzy nimi przestrzenią.
Nagrany w ciągu dwóch dni w Marienmünster (Niemcy), a wydany nakładem amerykańskiej wytwórni Odradek koncepcyjny album "Quantum of Silence", to płyta której przez całe 67 minut słucha się z ogromnym zainteresowaniem. Krzysztof Komendarek-Tymendorf gra z niebywałą swobodą, w naturalny sposób poruszając się w różnych estetykach i stylach. Artysta żongluje dźwiękami i stylami gry, nie wspierając się dodatkowymi instrumentami bądź sztucznie generowanymi efektami, odsłaniając tym samym nie tylko ogromne możliwości tkwiące w niedocenianej do niedawna altówce, ale też prezentując swoją zapierającą dech w piersi technikę, wirtuozerię i ekspresję.
"Quantum of Silence" to także album, który poza prezentacją kilku premierowych utworów, ożywia i nadaje nowego blasku starszym kompozycjom.
Zdecydowanie polecam.
Album ukazał się 27 listopada 2021 roku.
Robert Ratajczak

_____________________________________________


Krzysztof Komendarek-Tymendorf
Quantum of Silence
CD 2021, Odradek ODRCD381

program:
  1. Heinrich Ignaz Franz Biber - Passacaglia
  2. Aram Ilich Khachaturian - Sonata-Song
  3. Tadeusz Dixa - Elegy
  4. Maciej Zimka - Strange Waves
  5. Kamil Cieslik - Impression
  6. Magdalena Kurdziel - Summer Evening
  7. Marek Czerniewicz - I Play Alone In The Garden Of The South
Krzysztof Penderecki -
  8. Tanz
  9. Sarabande (J.S.Bach in memoriam)
10. Cadenza
Anna Rocławska-Musiałczyk - Space:
11.   I. Grave
12.  II. Andan
13. III. Alle
14. IV. Largo

Krzysztof Komendarek-Tymendorf - altówka
_____________________________________________