│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

18.10.22

Katarzyna Wiwer / The Time Quartet: Wacław Geiger - Ozgroj mi sie ziemio /2022/

 A kie jo se zagrom; Wodo; Zol; Ptosecki; Sumiom liście; Pustka; Przed odjazdem; Valse Triste; Tęsknica; Szczęście; Taniec; Żal ze szczęściem; Ozgroj mi sie ziemio; Parafraza kołysanki góralskiej z wariacjami; Kanyześ Jezusie maluśki.





OPIS:

Urodzony w Krakowie, a związany z Zakopanem kompozytor, śpiewak, muzyk i pedagog Wacław Geiger (1907-1988), w swej twórczości odwoływał się do swojej największej pasji jakim był folklor Podhala. Mimo prestiżu jakim cieszy się dorobek kompozytorski artysty, wiele wykonywanych podczas rozmaitych koncertów utworów Geigera, nie doczekało się dotąd rejestracji i publikacji fonograficznej. Naprzeciw zainteresowaniu jego muzyką wychodzi wydany nakładem RecArt album zawierający 15 kompozycji Wacława Geigera: pieśni do słów Jana Mazura, Hanki Nowobielskiej, Tadeusza Staicha i Anieli Gut-Stapińskiej, oraz utwory kameralne.
Rejestracji materiału podjął się kwartet smyczkowy The Time Quartet, oraz znakomita sopranistka Katarzyna Wiwer.
The Time Quartet to dziś jeden z najbardziej wszechstronnych, profesjonalnych, polskich kwartetów smyczkowych, współpracujących z wieloma artystami (m.in.: Mietek Szcześniak, Agnieszka Wilczyńska, Andrzej Jagodziński Trio). Zespół z równym powodzeniem działa równolegle na kilku płaszczyznach, wykonując zarówno muzykę klasyczną, filmową i musicalową, jak ludową i rozrywkową.
Śpiewająca na tej płycie z The Time Quartet Katarzyna Wiwer, to nie tylko śpiewaczka, ale też aktywna propagatorka kultury i ceniony pedagog. Głównym nurtem działań artystycznych artystki jest muzyka dawna i pieśni Schuberta, Chopina czy Szymanowskiego. Współpracuje z wieloma zespołami jak: Donne Armoniche, Lute Duo, Flores Rosarum, Polska Orkiestra XVIII wieku, Celtic Triangle, Capella Cracoviensis, czy Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna.
Decyzja o nagraniu pieśni do tekstów góralskich Wacława Geigera, zapadła podczas wspólnego koncertu zespołu The Time Quartet z Katarzyną Wiwer w repertuarze poświęconym ludowym inspiracjom w muzyce. Za materiał wyjściowy posłużyły rękopisy utworów pochodzące z rodzinnego archiwum córki kompozytora, Joanny Geiger.
Opracowane na kwartet smyczkowy przez Małgorzatę Maśluszczak utwory, odsłaniają istotę muzyki góralskiej, opartej właśnie na instrumentach smyczkowych. The Time Quartet "podali" nam tę muzykę w bardzo szlachetnej formie, wydobywając zeń ogromne pokłady liryzmu. Geiger czerpiąc inspirację z motywów podhalańskich tworzył utwory subtelne i wysmakowane, które w wykonaniu The Time Quartet brzmią wyśmienicie.
Nowe aranżacje na głos i smyczki, sprawiły iż takie pieśni jak m.in. "Wodo", "Ptosecki" czy tytułowa "Ozgroj mi sie ziemio", zyskały zupełnie nowe oblicze nie tracąc przy tym swych pierwotnych atrybutów i przekazu.
Album ukazał się 23 września 2022.
Robert Ratajczak
na podst. materiałów prasowych

____________________________________________


Katarzyna Wiwer / The Time Quartet
Wacław Geiger - Ozgroj mi sie ziemio
CD 2022, RecArt 0048

program:
  1. A kie jo se zagrom
  2. Wodo
  3. Zol
  4. Ptosecki
  5. Sumiom liście
  6. Pustka
  7. Przed odjazdem
  8. Valse Triste
  9. Tęsknica
10. Szczęście
11. Taniec
12. Żal ze szczęściem
13. Ozgroj mi sie ziemio
14. Parafraza kołysanki góralskiej z wariacjami
15. Kanyześ Jezusie maluśki – kolęda góralska

wykonawcy:
Katarzyna Wiwer - sopran
The Time Quartet:
Maksymilian Grzesiak, Katarzyna Grzesiak - skrzypce
Bartłomiej Szymborski - altówka
Marta Ziarko - wiolonczela
____________________________________________